Týden na akciových trzích: Evropa lepší zámoří a Praha lepší Evropy

Analýza
V Evropě byl týden kratší o Pondělí velikonoční. To ale neplatilo v USA, kde se celý týden standardně obchodovalo.
Index PX pražské burzy v pátek otevřel výše a celý den se obchodoval v plusu. V pátek jeho hodnota vzrostla o jedno procento. Ilustrační foto: FAEI.cz

Začala výsledková sezóna. Tradičně se o úvod postaraly velké americké banky. Výsledky vysoce překonaly očekávání a hlavně jsou vyšší v meziročním srovnání. Navíc se snad podařilo rozptýlit pochybnosti o zdraví finančního sektoru.

Z makrodat jsme se v Evropě dočkali silné průmyslové produkce, která dokazuje, že o recesi nemůže být ani řeči. Nicméně za mořem v USA to tak růžové nebylo. Maloobchodní tržby byly slabší. Inflace byla nižší, ale jádrová složka stála relativně vysoká. Až v samotném závěru týdne potěšila tamní lepší průmyslová výroba.

Pražská burza

Tento týden byl kratší o velikonoční pondělí. Index PX za celý týden vzrostl o slušná 2,68 procenta (1 418,37 bodu).

A opět ten ČEZ. Minulý týden překonal úroveň 1 100 korun a tento 1 200 korun. Za celý zkrácený týden vzrostla jeho hodnota o 5,90 procenta (1 202 Kč). Jde o třetí vysoce růstový týden v řadě. Kde se zastaví?

PSALI JSME:
Akciové trhy: ČEZ stále jasně září na akciovém nebi

Docela solidní nárůst předvedly i velké banky. Erste vyskočila o 3,87 procenta (751,20 Kč) a Komerční banka přidala 2,80 procenta (752,50 Kč). Jako jediná oslabila Moneta (-0,70 %, 85,20 Kč).

Denní výkon

Index PX pražské burzy v pátek otevřel výše a celý den se obchodoval v plusu. V pátek jeho hodnota vzrostla o jedno procento (1 418,37 b.).

Nejlepší byla v pátek Erste Group (+3,05 %, 751,20 Kč). Ale všechny oči byly upřeny na ČEZ (+1,43 %, 1 202 Kč). Během dne překonal hranici 1 200 korun, a podařilo se mu uzavřít těsně nad ní. Výkonnost tohoto titulu je v posledních dnech a týdnech zkrátka ohromující.

Optimismus pramení pravděpodobně z vidiny vysoké dividendy.  Jen v pátek tvořily obchody s ČEZem více než 75 procent celkových burzovních objemů. Tady mě napadá řečnická otázka: Jaký bude osud burzy, pokud by se na ní ČEZ neobchodoval?

PSALI JSME:
Pražská burza je v posledních dnech vlastně jen ČEZ

Na dalších místech se umístily Colt CZ (+1,03 %, 589 Kč), Komerční banka (+1,01 %, 752,50 Kč) a Philip Morris ČR (+0,11 %, 17 640 Kč). Beze změny skončila Moneta (0,0 %, 85,20 Kč) a Kofola (0,0 %, 243 Kč), která po únorových předběžných číslech nepřekvapivě nereagovala na výroční zprávu. Oslabila jen pojišťovna VIG (-0,75 %, 597,50 Kč).

USA

Americké akcie měřené indexem S&P500 od pondělí do čtvrtka vzrostly o jedno procento (4 146,22 b.). V pátek otevřely sice silnější, ale následně začaly klesat. Nepomohly ani lepší výsledky tamních bank. Za celý týden to krátce po pátečním otevření vypadá na růst asi 0,7 procenta.

Evropa

Evropský index Stoxx Europe 600 každý obchodní den v tomto týdnu rostl. V pátek od začátku seance posiloval a chvíli před koncem obchodního dne byl silnější o 0,6 procenta. Za celý kratší velikonoční týden vzroste o necelá dvě procenta. Bude to již čtvrtý růstový týden v řadě.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Anatomie překvapivě dobrého čtvrtletí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB