Týden na akciových trzích: Opět rostoucí týden a nová maxima

Analýza
Událostí týdne bylo beze sporu měnové zasedání amerického Fedu, tedy centrální banky USA. Sazby se podle očekávání neměnily. Následný komentář však vyzněl holubičím dojmem. Začátek cyklu uvolňování měnové politiky je sice nyní v mlze, ale nejlépe nám z toho vychází červen, kdy by mělo dojít k prvnímu snížení sazeb.
Pražská burza rostla třetí týden v řadě. Index PX mezitýdně přidal 0,67 procenta. Ilustrační foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Zato Česká národní banka (ČNB) sazby snížila, a to o 50 bazických bodů, též podle očekávání. Její komentář naopak považujeme za jestřábí.

Německý Ifo index, který měří náladu v podnikatelské sféře, byl za březen lepší, než kolik předpokládal konsensus. Zato evropské PMI (Index nákupních manažerů, pozn. red.) dopadly smíšeně. Ve službách sice vzrostly, ale v průmyslu naopak klesly.

Pražská burza, týdenní výkon

Třetí týden v řadě rostla pražská burza. Index PX tento týden přidal 0,67 procenta mezitýdně (1 490,66 b.). Tento týden byl zajímavý příběh společnosti ČEZ. Na začátku týdne slušný růst. Po čtvrtečních výsledcích strmý pád, který v ten den potopil pražskou burzu nehledě na růst na okolních parketech. Výsledky jsou z našeho pohledu silné, obrázek kalí snad jen mírně slabší výhled na čistý zisk.

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

Ve výsledku to pro ČEZ za tento týden znamená pokles o 4,13 procenta mezitýdně (835 Kč). Tím vymazal růst předchozího týdne. Z likvidnějších titulů lehce korigoval svoji cenu Colt CZ (-0,32 %, t/t, 621 Kč). Oslabil tak před úterními výsledky a přetrh sérii šesti rostoucích týdnů v řadě. Z méně obchodovaných společností klesly Gevorkyan (-3,03 % t/t, 256 Kč) i Primoco (-5,00 % t/t, 950 Kč).

Zbytek společností rostl v čele s finančním sektorem. Nejlepší výkon zaznamenala Erste Group. Roste již třetí týden v řadě, tentokrát zhodnotila o 4,55 procenta mezitýdně (1 014,40 Kč). Komerční banka (+1,16 % t/t, 826 Kč) i Moneta (+0,71 % t/t, 98,70 Kč) přidaly klem procenta a pojišťovna VIG (+2,13 % t/t, 719 Kč) asi dvojnásobek. VIG oslabil jen ve středu, poslední dny prakticky jenom rostl. A výsledkem je šest rostoucích týdnů v řadě.

Pražská burza, páteční výkon

Po dvou ztrátových dnech byla pražská burza krásně zelená. Index PX posílil o 0,51 procenta (1 490,66 b.). Nejlepší akcií byla Erste (+1,00 %, 1 014,40 Kč). A za ní se seřadily ostatní banky: Komerční banka (+0,73 %, 826 Kč), Moneta (+0,71 %, 98,70 Kč) a pojišťovna VIG (+0,70 %, 719 Kč).

PSALI JSME:
Akciové trhy: V Evropě i USA nová maxima, pražskou burzu torpedoval ČEZ

ČEZ (-0,06 %, 835 CZK) se celý den obchodoval v plusu, ale v závěru obchodování spadl pod čtvrteční závěr na červenou nulu. Stejný osud potkal také Philip Morris ČR (-0,13 %, 15 320 Kč). Méně likvidní společnosti, kde ke změně trendu stačí „větší“ objednávka, v pátek oslabily.

USA

Od pondělí do čtvrtka posílil širokopásmový index S&P500 o silná 2,43 procenta (5 241,53 b.). Ve čtvrtek také dosáhl nového historického maxima. V pátek zahájil obchodování lehce slabší na červené nule a mírně z maxim ustoupil. Ale za celý týden svou hodnotu zvýší asi o více než dvě procenta po dvou negativních týdnech.

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 v pátek od rána osciloval kolem nuly, respektive spíše lehce pod a zdálo se, že hledá směr. Chvíli před koncem páteční seance byl prakticky beze změny. Ale za celý týden to opět vypadá na růst. Tentokráte asi o jedno procento, což by znamenalo devátý rostoucí týden v řadě.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Pražská burza roste, před výsledky je lídrem ČEZ

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB