Akciové trhy: V Evropě i USA nová maxima, pražskou burzu torpedoval ČEZ

Názor
Na rozdíl od naprosté většiny trhů, které rostly na nová historická maxima, pražská burza ve čtvrtek klesla. Lví podíl na tom má ČEZ a pokles jeho akcií po ranním oznámení hospodářských výsledků. Index PX ve čtvrtek odepsal 0,82 procenta (1 483,08 b.).
Vzhledem k tom, že ČEZ byl ve čtvrtek nejobchodovanější emisí, když tvořil asi 56 procent celé burzy, stáhl dolů celý PX index. Ilustrační foto: ČEZ

Ve čtvrtek ráno zveřejnil ČEZ výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku, respektive za celý rok 2023. Oznámená čísla považujeme za silná. Celoroční cíle byly splněny. Jedině snad výhled čistého zisku pro tento rok za odhady zaostal.

To asi také důvod pádu jeho akcií o 6,12 procenta (835,50 Kč). Vzhledem k tom, že to ve čtvrtek byla nejobchodovanější emise, když ČEZ tvořil asi 56 procent celé burzy, stáhlo to dolů PX index navzdory silnému růstu na jiných trzích.

PSALI JSME:
Akciové trhy: Praha roste, Evropa v červeném navzdory pozitivnímu otevření v USA

Velké banky ve čtvrtek rostly: Erste Group (+1,35 % 1 004,40 Kč) i Komerční banka (+1,49 % 820 Kč). Zahanbit se nadal ani Colt CZ (+0,32 %, 620 Kč) a pojišťovna VIG (+0,78 %, 714 Kč). Obě emise posledních několik týdnů prakticky jen rostou. Kromě ČEZ klesla cena akcií u Philip Morris ČR (-0,39 %, 15 340 Kč) a Monety (-0,91 %, 98 Kč).

Americký index S&P500 zahájil čtvrteční obchodování posílením o 0,6 procenta a bez překvapení dosahoval nových maxim. Evropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek krátce před koncem obchodování rostl o 0,9 procenta a stejně jako zámořský index přepisoval rekordní hodnoty.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Pražská burza druhý den roste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB