Týden na akciových trzích: Pražská burza roste, před výsledky je lídrem ČEZ

Analýza
V USA byla v tomto týdnu zveřejněna inflace, která byla vyšší než odhady. Ukazuje to na odolnější inflační tlaky, než se původně čekalo. Pro Fed, americkou centrální banku, to může znamenat oddálení uvolnění měnové politiky ve Spojených státech.
Kromě pátku, kdy došlo k pádu cen v závěru obchodování, index PX každý den v tomto týdnu posiloval. Ilustrační foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Od pondělí do čtvrtka americký širokopásmový index S&P500 posílil o 0,52 procenta (5 150,48 b.). V úterý, to byl jediný růstový den v tomto týdnu, ještě index dokázal vylepšit historické maximum, následně mírně svůj výkon korigoval. V pátek začal obchodování slabší o 0,3 procenta. Za celý týden to vypadá na výkon kolem nuly.

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 v pátek od rána rostl, sentiment se změnil asi v polovině seance. Před koncem pátečního obchodování byl stále mírně v plusu a přidával 0,03 procenta. Za celý týden to vypadá na zisk kolem 0,6 procenta. A vítězná série se natáhne na osm! rostoucích týdnů v řadě.

Pražská burza, týdenní výkon

PX index za tento týden vzrostl o 1,19 procenta (1 490,68 b.). Potěšil zejména ČEZ se ziskem 3,08 procenta mezitýdně (871 Kč). A to v závěru pátečního obchodování jeho cena spadla z úrovně 900 na 871 korun.

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

Pravděpodobně jako efekt rebalance indexu. Nicméně slušný růst připisujeme spíše očekávaným výsledkům hospodaření za čtvrté čtvrtletí loňského roku a za celý rok 2023, které budou zveřejněny příští čtvrtek.

Velmi solidní výkon předvedly také všechny společnosti z finančního sektoru. Erste Group (+2,13 % t/t, 970,30 Kč), Komerční banka (+1,43 % t/t, 816,50 Kč) i VIG (+0,43 % t/t, 704 Kč). Monetu (0% t/t, 98 Kč) postihl v pátek v závěru stejný osud jako ČEZ. Přes pád ceny v závěru pátečního obchodování, přesto zakončila týden na nule.

Pojišťovna VIG v pátek poprvé po dvanácti dnech klesla, ale v součtu to představuje pátý rostoucí týden v řadě. Colt CZ (+0,16 % t/t, 623 Kč) předvedl šestý týden v plusu. Asi procento ztratila Kofola (-1,10 % t/t, 270 Kč) a dvě procenta odepsal Philip Morris ČR (-1,96 % t/t, 15 040 Kč).

PSALI JSME:
Akciové trhy: Evropa klesala, Praha uhájila růstový trend

Páteční výkon

Kromě pátku, kdy došlo k pádu cen v závěru obchodování, index PX každý den v tomto týdnu posiloval. V pátek ztratil 0,40 procenta (1 490,68 b.) zejména kvůli rebalanci indexu. V pátek rostly jen Colt CZ (+2,64 %, 623 Kč) a to zejména v závěru, jinak byl celý den v mínusu. Zato Erste  (+2,46 %, 970,30 Kč) rostla prakticky celý den.

Ostatní tituly klesly. Pád nastal v posledních okamžicích obchodování kvůli rebalanci indexů. ČEZ (-2,41 %, 871 Kč) se již téměř dotkl hranice 900 korun. Po závěrečném oslabení klesl na 871 Kč. Nejvíce v pátek ztratil Philip Morris ČR (-3,34 %, 15 040 Kč).

Ten byl z některých indexů vyřazen a investoři upravovali svá portfolia. Oslabily také VIG (-1,40 %, 704 Kč), Moneta (-1,11 %, 98 Kč) a na červené nule skončila Komerční banka (-0,06 %, 816,50 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Praha a Evropa rostou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB