Týden na akciových trzích: Pozitivní výsledková sezóna otočila sentiment obchodování, Praha tentokrát zaostala

Analýza
Naplno se za mořem rozjela výsledková sezóna za třetí čtvrtletí. A nutno dodat, že začátek se podařil opravdu náramně. Tradičně jsou prvními reportujícími velké americké banky, které předvedly výrazně lepší výsledky ve srovnání s konsensem.
Česká zbrojovka oslabila v pátek nejvíce. Koriguje tak velké zisky z posledních týdnů. Ilustrační foto: Česká zbrojovka

Když odhlédneme od rozpouštění opravných položek ke špatným úvěrům, tak to ukazuje na čilý investiční ruch. Čísla jsou to lepší proti odhadům trhu, ale hlavně vyšší než vloni. Kvartální reporty pozitivně ovlivnily výsledky zejména ve druhé polovině týdne. Maloobchodní tržby v USA si zachovaly stejnou růstovou dynamiku jako předchozí měsíc, a překonaly odhady trhu. Ten počítal s poklesem. A inflace je v USA stejně jako u nás vysoká.

V Evropě ukázal index očekávání německých finančních investorů ZEW na rychlé zhoršování nálady. Tuzemská inflace opět překonala odhady a vzrostla o víc, než se čekalo. Na to by podle našich odhadů měla reagovat Česká národní banka (ČNB) růstem sazeb na následujícím měnovém zasedání.

Americký trh

Od pondělí do čtvrtka vzrostl index S&P500 o 1,07 procenta na 4 438,26 dolaru. V USA se investoři v pátek asi vyspali dorůžova a hlavní index S&P500 otevřel silnější o čtyři desetiny procenta a dále rostl. Zisky by se tak měly rozšířit a za celý týden by měl index uzavřít na vyšší úrovni.

PSALI JSME:
Německý akciový index DAX se rozšířil o deset významných firem

Důvěra v průmyslu ve státě New York (Empire Manufacturing) podle očekávání klesla, skončila mírně pod odhady, a důvěra v ekonomiku (University of Michigan) také za předpoklady zaostala. To ale překonal silný začátek výsledkové sezóny, zejména lepší výsledky finančních domů.

Evropské akciové trhy

Evropský index STOXX Europe 600 zažil tento týden mírnou porážku v podobě poklesu pouze jednou, v úterý, což byla pravděpodobně reakce na ukazatel ZEW, který ukázal na zhoršování nálady. V pátek krátce před koncem obchodování přidává dalších 0,6 procenta (468,84 eur) a za celý týden to vypadá na růst o 2,5 procenta.

Pražská burza

Pražská burza měřená indexem PX v pátek skončila červené nule (-0,04 %, 1 361,78 bodu). Prapor burzy se snažila držet nad vodou pojišťovna VIG, která v pátek vyskočila o 3,45 procenta (674,50 Kč) a během dne tak realizovala většinu týdenních zisků.

Mírně vzrostla také Kofola (+0,32 %, 318 Kč). To bylo vše, zbytek pelotonu zaostal. Česká zbrojovka (-1,48 %, 536 Kč) oslabila v pátek nejvíce. Koriguje tak velké zisky z posledních týdnů. A stejný komentář se tentokrát dá napsat také o ČEZu (-0,45 %, 769,50 Kč).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha, každý den v plusu, překonala ostatní trhy

Týdenní výkon

Hlavní index pražské burzy PX tento týden svoje postavení nevylepšil, bohužel. Po čtyřech rostoucích týdnech v řadě přišla mírná korekce. Index rostl pouze v pondělí. Celkem PX za týden ztratil 0,33 procenta (1 361,78 bodu).

Většina titulů tentokráte oslabila. Nejhůře se vedlo České zbrojovce. Titul spadl beze zpráv o 5,02 procenta (530 Kč) a investoři pravděpodobně realizují zisky po nedávném masivním růstu. Vyšší než procentní ztráty zaznamenala ještě Komerční banka (-1,72 %, 884 Kč), Avast (-1,39 %, 166,65 Kč) a operátor O2 CR (-1,15 %, 259 Kč).

Jednoznačným vítězem je tentokrát pojišťovna VIG se ziskem +3,61 procenta (674,50 Kč), která posilovala zejména v pátek a rostla pátý týden v řadě. Dál to už tak radostný pohled není. Pár desetinek přidaly ještě ČEZ, PMČR a Stock.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průměrný český investor letos zhodnotil své investice o 5,43 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Poslanci horší než uklízečky. Které profese mají špatnou image?

Průzkum
Ve dvousetčlenné Poslanecké sněmovně usedne na ustavující schůzi začátkem listopadu 102 nových zákonodárců. Pro některé bylo zvolení příjemným překvapením, když díky preferenčním hlasům – kroužkování – přeskákali kandidáty na vyšších pozicích. Možná si ani neuvědomují, že právě nastupují do profese, která má z pohledu české veřejnosti nejhorší image. Dokonce i uklízečky nebo členové ostrahy jsou na tom lépe.