Týden na akciových trzích: Praha, každý den v plusu, překonala ostatní trhy

Analýza
Obchodování se tento týden přelévalo z kladného do záporného teritoria ovlivněno politickými hrátkami o posunutí dluhového stropu v USA. Důležitá makrodata týkající se počtu nových pracovních míst mimo zemědělství zklamala a byly podstatně pod odhady trhu. Za mořem začala také výsledková sezóna, která se naplno rozjede až příští týden.
Každý obchodní den v tomto týdnu hlavní index pražské burzy PX rostl. Celkem již jde o sedm růstových dnů v řadě. Zdroj foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Americký trh

Americký širokopásmový index S&P500 přidal od pondělí do čtvrtka 0,98 procenta (4 399,76 bodu). Dnes otevřel nepatrně silnější o tři setiny. Po špatných makrodatech se nedá směr obchodování jednoznačně určit. Po negativním začátku se zdálo, že mírně roste. Zisky nakumulované do čtvrtka by se tak mohly zvýšit.

Evropské akciové trhy

Evropský index STOXX Europe 600 začal tento týden v červeném a následně se pravidelně střídaly rostoucí a klesající seance. V pátek krátce před koncem obchodování v lehce červeném (-0,16 %, 457,83 EUR). Nicméně za celý týden vzroste o 1,07 procenta (458,50 EUR).

Pražská burza

V pátek: Pražská burza měřená indexem PX dnes skončila na stejné úrovni jako včera (0,0 %, 1 366,34 b.). Na začátku dne rostla o 0,7 procenta, ale pak klesala a uzavřela beze změny. Po vysokých růstech v minulých dnech/týdnech mírně oslabila Erste (-0,92 %, 993,80 Kč) a beze zpráv Philip Morris ČR (-0,13 %, 15 760 Kč).

PSALI JSME:
Německý akciový index DAX se rozšířil o deset významných firem

ČEZ sice oslabil o 0,26 procenta (770 Kč), ale stále je nadohled úrovni 800 korun, kterou překonal během týdne. Nejlepší dnes byla Česká zbrojovka (+0,72 %, 558 Kč), která se po krátké korekci vrátila na růstovou dráhu. Rostly také ostatní finanční domy.

Týdenní výkon

Každý obchodní den v tomto týdnu hlavní index pražské burzy PX rostl. Celkem již jde o sedm růstových dnů v řadě. Celkem si za týden připsal 2,74 procenta (1 366,34 b.).

Celý týden silně rezonoval polostátní ČEZ, zobchodoval se opravdu velký objem jeho akcií. První dva dny v týdnu raketově rostl (pondělí +5,01 %, úterý +4,44 %), překonal hranici 800 korun a pomohl burze nahoru. Následně došlo k realizaci zisků a cena se lehce snížila. Ale za celý týden je to jednoznačně nejlepší akcie s růstem o 5,70 procenta (770 Kč).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha se kratším týdnem na rozdíl od ostatních burz vyhnula poklesu a rostla

Ale ani na ostatní názvy nebyl špatný pohled. Slušně vzrostly finanční instituce, Erste se dokonce ve čtvrtek a na začátku páteční seance obchodovala nad magickou úrovní 1 000 korun, aby v pátek uzavřela na 993,80 Kč. Za celý týden je to růst o 3,65 procenta. Pro Erste je to čtvrtý růstový týden v řadě.

Cena akcií Komerční banky se zvýšila o 2,10 procenta (899,50 Kč), Monety o 1,41 procenta (90 Kč) a pojišťovny VIG dokonce o 2,52 procenta (651 Kč). Solidně přidal také Avast (+1,02 %, 169 Kč). Mírně korigoval operátor O2 CR (-0,38 %, 262 Kč), ale stále se drží u hranice posledního nákupu PPF (264 Kč), což by mohla být i cca cena při procesu vytěsnění minorit.

Česká zbrojovka po fantastickém výkonu v minulém týdnu, kdy vyskočila o 20,25 procenta, lehce korigovala a odepsala 3,13 procenta (558 Kč). Tento týden ztratila také Kofola (-0,93 %, 318 Kč) a Philip Morris ČR (-0,76 %, 15 760 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii, prim hraje velmi silná poptávka v USA

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Cena bitcoinu se nebývale propadá

Cena bitcoinu se nebývale propadá. Nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa dnes zlevnila pod úroveň 34 tisíc dolarů. To znamená, že už stojí ani ne polovinu toho, co loni v listopadu, kdy vykázala svoji dosud …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.