Týden na akciových trzích: Praha roste třetí týden v řadě, Evropa ještě v plusu, Amerika na nule

Analýza
Akcie samozřejmě reagovaly na vývoj války na Ukrajině. V úterý došlo ve vyjednáváních k posunu, a hned to bylo vidět napříč trhy, kdy indexy slušně posilovaly. Reagovaly také na ostatní zprávy, které z válečného stavu vyplývají.
Hvězdou týdne se stal ČEZ. Za celý týden překonal devítisetkorunovou hranici a uzavřel na 945 korunách. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Například platba/neplatba za energetické komodity v rublech. Ale ozval se také covid. Je tu a nikam nezmizel, jen je jakoby na druhé koleji. V megapoli Šanghaji kvůli pandemické vlně začal platit lockdown.

Co se týká makrodat, tak ta z trhu práce byla docela dobrá jak v Německu, tak v USA. Vyšší inflace překvapila v Eurozóně, zato Česká národní banka a její zvýšení sazeb o 50 bazických bodů bylo více méně v souladu s trhem. Zveřejněná data v podstatě dokreslila obrázek, proč se bude měnová politika dál utahovat.

Americký trh

Hlavní index S&P500 od pondělí do čtvrtka mírně ztratil (-0,28 %, 4 530,41 bodu). V pátek otevřel cca dvě desetinky v plusu. Nicméně své ranní zisky již odevzdal a obchodoval se v mínusu. Týdenní účet se pravděpodobně zastaví někde kolem nuly.

Evropské akciové trhy

Evropský index STOXX Europe 600 prakticky od začátku pátečního obchodování rostl a ke konci docházelo k mírné korekci. Krátce před koncem pátečního obchodování byl silnější o 0,48 procenta (458,04 b.). Za celý týden to vypadá na zisk zhruba jednoho procenta.

PSALI JSME:
Rychle se šířící covid v Číně je novým strašákem pro světovou i českou ekonomiku

Pražská burza

Zhruba polovina titulů na pražské burze skončila v pátek v plusu a druhá oslabila. Hlavní index podobně jako ostatní burzy posílil o 0,44 procenta (1 373,34 b.).

Nejlepší byl ČEZ, který si v pátek připsal 2,05 procenta (945 Kč). Žádné podstatné zprávy nezazněly, takže je to pravděpodobně reakce na vysoké ceny elektřiny. Erste (+0,80 %, 828,40 Kč) a Zbrojovka (+0,65 %, 618 Kč) skončily na pomyslném druhém a třetím místě se ziskem do jednoho procenta.

Na opačném konci pelotonu se pohybovaly Philip Morris ČR (-1,03 %, 17 220 Kč), VIG (0,69 %, 576 Kč) a Komerční banka (-0,47 %, 853 Kč).

Týdenní výkon

Hlavní pražský index PX rostl třetí týden v řadě. Tento týden si připsal 1,99 procenta (1 373,34 b.). A při letmém pohledu na obě strany Atlantiku to bude jeden z těch lepších, ne-li nejlepší výkon.

PSALI JSME:
Philip Morris: Návrh dividendy ve výši 1 310 korun

Hvězdou týdne, a to tak, že o opravdu hodně, se stal ČEZ. Za celý týden s lehkostí motýlího letu hravě překonal devítisetkorunovou hranici a uzavřel týden na 945 korunách, což v relativním hodnocení znamená +8,25 procenta, respektive +72 korun.

Jednak to může být stále dozvuk reportovaných výsledků a zejména opravdu silného výhledu na tento rok i další roky, druhým důvodem pak zřejmě je  extrémně vysoká cena elektřiny. Pro ČEZ je to čtvrtý růstový týden v řadě. Za tu dobu vyskočila jeho cena o 15,2 procenta.

Druhá skončila Erste Group, která stejně jako ČEZ roste čtvrtým týdnem v řadě. Za tento týden přidala slušných 1,89 procenta (828,40 Kč). Za zmíněné čtyři týdny pak 14,6 procenta. O necelé procento vzrostla ještě Moneta Money Bank (+0,90 %, 89,80 Kč).

Za celý týden oslabily pouze Avast (-3,43 %, 166,10 Kč). Dalším opozdilcem je pojišťovna VIG (-2,04 %, 576 Kč) a mírně korigovala Komerční banka (-0,12 %, 853 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČEZ je po letech opět miláčkem investorů, jeho akcie stouply

Zavřít reklamu ×
  1. Polostátní ČEZ je opravdu hvězda…… Zisky mu rostou a tak neustále zdražují elektřinu! Přitom není jediný důvod okrádat své občany!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akcie se v srpnu vrátily do reality

Krátkodobé posílení světových akcií, které vydrželo dva měsíce, je za námi. Ceny začaly klesat a na nedávné konferenci v Jackson Hole utrpěly akcie další velkou ránu. Ukázalo se totiž, že inflační tlaky jsou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.