Týden na akciových trzích: Pražská burza, na rozdíl od evropských, klesla

Nejsledovanější událostí týdne bylo samozřejmě rozhodnutí Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) o měnové politice. Podle očekávání se sazby zvýšily o 25 bazických bodů. Doprovodný komentář guvernéra Jerome Powella byl spíše holubičí.
Pražská burza zaznamenala třetí týdenní pokles v řadě. Index PX klesl o 2,04 procenta. Erste opět převedla suverénně nejhorší výkon. Ilustrační foto FAEI.cz

Trhy ale zamávala americká ministryně financí Janet Yellenová, když řekla, že otázka pojištění vkladů není vyřešena, což poslalo trhy dolů, aby hned další den oznámila, že pokud to bude nutné, je připravena zakročit, aby byla depozita ochráněna.

Indexy nákupních manažerů (PMI) v Německu i USA dopadly lépe, než se čekalo. Na obchodování to ale vliv nemělo. Evropa trpěla pod nervozitou vyplývající z obav o stabilitu bankovního sektoru. Jednou z nejvíce zasažených finančních institucí byla Deutsche Bank (v pátek asi -9 %, pozn. aut.).

Strhává to celý evropský bankovní systém. Požár se snažil uhasit německý kancléř Olaf Scholz a také šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová  s prohlášeními o kvalitě a síle bankovního systému. Podle pátečních výsledků to ale zatím moc nepomohlo.

Americký trh

Za první čtyři dny tohoto týdne index S&P 500 vzrostl o 0,82 procenta (3 948,72 bodu). V pátek chvíli po otevření ztrácel přes 0,5 procenta. Týdenní výkon ale brzdí zejména čtvrteční obchodování, kdy index odepsal 1,65 procenta v reakci na komentáře představitelů tamní administrativy. Přesto by se za celý týden mohl udržet v mírném plusu jen těsně nad nulou.

Evropské akciové trhy

Páteční dvouprocentní ranní propad ceny evropských akcií jde na vrub obav o stabilitu bankovního sektoru. Zástupce starého kontinentu index STOXX Europe 600 se nedokázal během dne ani přiblížit čtvrtečnímu závěru.

Krátce před koncem páteční seance odepisoval 1,6 procenta (439,05 b.). Nicméně první tři dny týdne rostl, a to převážilo misky vah posledních dvou negativních obchodování. Za celý týden by to nakonec mohl být přes 0,5 procenta.

Pražská burza

Páteční obchodování se komentuje velmi jednoduše, přesto to není lehké. Všechny akcie skončily pod bodem mrazu. Všechny, bez výjimek. Index PX spadl o hlubokých 2,62 procenta (1 290,65 b.). „Vítězové“ se bez překvapení rekrutovali z finančního sektoru.

Erste (-7,15 %, 672,40 Kč) předvedla doslova volný pád, Komerční banka ji pozorovala jen z dálky, přesto pokles o 2,81 procenta (675 Kč) není nic, s čím by se měla chlubit, ale ve srovnání s evropskými bankami to je jeden z lepších výkonů. Ještě lépe na tom byla Moneta (-1,45 %, 81,80 Kč) a následovala pojišťovna VIG (-1,39 %, 566 Kč).  ČEZ (-1,38 %, 1 002 Kč) po úterních silných výsledcích zuby nehty drží úroveň tisíc korun.

Týdenní výkon

Pražská burza zaznamenala třetí týdenní pokles v řadě. Index PX klesl o 2,04 procenta (1 290,65 b.). Erste opět suverénně nejhorší výkon. Tento týden odepsala 5,69 procenta (672,40 Kč). Jde o třetí vysoký týdenní pokles v řadě.

Za tuto dobu snížila svou hodnotu o téměř 22 procent a od začátku roku je přes šest procent v mínusu. Zhruba ruku v ruce spolu šly ČEZ (-2,34 %, 1 002 Kč) a Komerční banka (-2,24 %, 675 Kč) a shodně odepsaly přes dvě procenta.

V týdenním hodnocení, na rozdíl od denního, se ale našly i akcie, které rostly. Philip Morris ČR (+1,98 %, 17 480 Kč) před výsledky, které budou zveřejněny příští týden, a výhledem na dividendu přidal téměř dvě procenta.

Pravděpodobně po silném kvartálním reportu rostl také Colt CZ (+1,02 %, 593 Kč) a skóroval tak po čtyřech týdnech. Lehké týdenní plus zaznamenal tento týden také VIG (+0,35 %, 566 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB