Týden na akciových trzích: V Praze podividendový propad, ostatní trhy rostly

Jedním z nejdůležitějších okamžiků týdne, na který se upíraly oči investorů, bylo zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP). Růst byl ve srovnání s konsensem pomalý. Navíc rostla cenová hladina. Celkově tedy data z USA vyzněla opět proinflačně.

Touto optikou Fed, americká centrální banka, asi nebude s rozvolněním měnových podmínek spěchat, pokud vůbec k nějakému v tomto roce dojde. To není pro akciové trhy pozitivní výhled.

Čtvrtletní výsledky zveřejnily ostře sledované např. Tesla (po výsledcích +12,6 %), Meta (-10,56 %), Microsoft (+2,97 %), Alphabet (+9,71 %). Příběh byl zhruba stejný, výsledky většinou rostly a překonaly odhady, někde ale třeba zklamal výhled.

Výsledková sezóna (S&P500) je zhruba ve své polovině. Celkově je úspěšná. Firmy nejenže překonaly odhady trhu, ale hlavně rostou v meziročním srovnání. V Evropě je situace jiná. Je teprve ve své třetině a na rozdíl od Ameriky reportovaná čísla jsou meziročně slabší.

USA

Zámořský index S&P500 od pondělí do čtvrtka pěkně rostl a posílil o 1,63 procenta. Index se opět vrátil nad hranici pěti tisíc bodů. Oslabil pouze ve čtvrtek, po zveřejnění slabého HDP, vysoké inflace a z toho pramenících obav o nesnižování sazeb Fedem. V pátek otevřel silnější o jedno procento. Za celý týden by si pak měl připsat zisk 2,7 procenta a skončí tak sérii třech klesajících týdnů.

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 zaznamenal tři růstové obchodní dny. Jeho hodnota se snížila jen ve středu a čtvrtek. V pátek celý den rostl a chvíli před koncem pátečního obchodního dne byl silnější o 1,2 procenta. Za celý týden by si měl připsat zhodnocení o 1,9 procenta. A stejně jako na druhé straně Atlantiku to bude první týdenní růst po třech ztrátách.

Pražská burza, týdenní výkon

Index PX (-0,47 % t/t, 1 543,38 b.) od středy klesal. Nicméně na druhém ztrátovém týdnu v řadě má zásadní vliv páteční propad. Ten můžeme připsat na vrub podividendovému propadu ceně akcií Monety.

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

Moneta se bez překvapení stala vhledem k zmíněnému ex-dividend datu nejhorší za tento týden. Nic na tom nezměnily ani silné výsledky hospodaření za první kvartál. Její cena klesla jen v pátek, ale i to stačilo na týdenní propad o 4,72 procenta (97 Kč).

Mezi odpadlíky se na týdenní bázi přidal bez podstatnějších zpráv i ČEZ (-2,01 % t/t, 854,50 Kč), VIG (+0,95 % t/t, 728 Kč) a Gevorkyan (-0,79 % t/t, 252 Kč), kterému se nedaří posílit již čtvrtý týden v řadě.

Zato Erste (+3,33 %, 1 116 Kč) předvedla osmý týdenní růst v řadě. Za těchto osm týdnů vyskočila její cena o téměř 20 procent. Přes procento se dostal Colt CZ (+1,44 % t/t, 635 Kč). Menší zisky si za celý týden připsaly Komerční banka (+0,06 % t/t, 862 Kč), Philip Morris ČR (+0,89 % t/t, 15 960 Kč) a Kofola (+0,37 %, t/t, 272 Kč).

Páteční výkon

Index PX (-0,98 %, 1 543,38 b.) na rozdíl od většiny ostatních evropských burz v pátek oslabil. Rozhodující vliv měla na index Moneta (-6,19 %, 97 Kč). V pátek se totiž obchodovala ex-dividend (první den bez práva na dividendu z minulého roku, pozn. aut.).

Cena jejich akcií spadla o 6,19 procenta, ale tak to v ex-dividend dnu bývá. Jenže pokles byl nižší, než je hodnota dividendy. Takže je vlastně Moneta jedním z výherců dne.

Stejně jako ve čtvrtek oslabila také pojišťovna VIG (-2,02 %, 728 Kč). Jenže před tím šest dnů rostla, takže jde asi o vybírání rychlých zisků. To, co ve čtvrtek Gevorkyan (-0,79 %, 252 Kč) přidal, v pátek opět odepsal. Poznávacím znamením je mizerná likvidita.

Primoco (+1,69 %, 900 Kč) v pátek rostlo poprvé po dvou týdnech a hned z toho bylo první místo na denní výsledkové listině. Dále se cena akcií zvedla také u Erste (+0,22 %, 1 116 Kč), Philip Morris ČR (+1,01 %, 15 960 Kč), Kofoly (+0,37 %, 272 CZK), ČEZ (+0,65 %, 854,50 Kč) a Komerční banky (+0,06 %, 862 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB