Akciové trhy: Slabší data z americké ekonomiky poslala trhy dolů

Ve čtvrtek byla nejdůležitější makrodata o americkém hrubém domácím produktu (HDP). Zklamala a ukazují na zpomalení růstu tamní ekonomiky a přetrvávající inflaci. Pro americkou centrální banku, Fed, to může znamenat, že nepřistoupí na rozvolnění měnových podmínek. Pro trh ne moc lákavá představa.
Slabší data z americké ekonomiky poslala trhy dolů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Index S&P 500 zahájil čtvrtek poklesem o téměř 1,5 procenta a bude opět bojovat o zachování hranice pěti tisíc bodů. Nepomohla data HDP – viz výše. Pravděpodobně to bude první ztrátový den tohoto týdne.

Po středě klesne evropský index STOXX Europe 600 pravděpodobně i ve čtvrtek. Je jasně vidět negativní vliv zámořského velmi slabého zahájení obchodního dne. Krátce před koncem čtvrtečního obchodování byl index o 0,9 procenta níže.

Zdroj: Bohumil Trampota, Komerční banka

Pražská burza

Tuzemský Index PX (-0,32 %, 1 558,62 b.) ve čtvrtek klesl, stejně jako ostatní evropské burzy, ale nižším tempem. Výčet růstových akcií je poměrně krátký. Nejlepší akcií se ve čtvrtek stal Gevorkyan (+0,79 %, 254 Kč) nicméně za slabé likvidity, kdy jakákoli objednávka může kurz podstatně ovlivnit. Rostl také Colt CZ (+0,63 %, 634 Kč).

A také Moneta, která dokázala posílit o 0,39 procenta (103,40 Kč). Je to šestá neklesající seance v řadě. Moneta zároveň zveřejnila svoje výsledky za letošní první čtvrtletí. Předvedla meziroční růst, který pokořil konsensus trhu o 9,8 procenta.

Ještě připomínáme, že ve čtvrtek byl poslední den obchodování s akciemi Monety s právem na dividendu ze zisku minulého roku. Akcionáři schválili dividendu devět na akcii (hrubý výnos +8,7 %, pozn. aut.). V pátek se bude obchodovat tzv. ex-dividend. Je obvyklé, že cena akcií v tento den klesne právě o výši dividendy. ČEZ (+0,24 %, 849 Kč) konečně roztrhl negativní řetěz šesti klesajících dnů v řadě.

Na druhou stranu nejhorším titulem byla Kofola (-1,45 %, 271 Kč). Pojišťovna VIG (-0,93 %, 743 Kč) spolu s Erste (-0,49 %, 1 113,50 Kč) klesly poprvé po šesti rostoucích dnech. Klesla také Komerční banka (-0,92 %, 861,50 Kč). Ve středu schválili její akcionáři dividendu 82,66 koruny, která nabízí vysoký hrubý výnos 9,6 procenta.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB