TÝDEN NAŠIMA OČIMA: Tucet benefitů, peníze pro banku a Ježíšek za pultem

Nabídka zaměstnaneckých benefitů rok od roku stoupá. Standardní stravenky, příspěvky na pojištění či spoření na penzi jsou prakticky povinností, vždyť české firmy motivují své zaměstnance v průměru dokonce 12 benefity, což je o čtyři víc než před pěti lety.

Ilustrační foto: Pixabay

Jak ukázal průzkum NN pojišťovny a penzijní společnosti a Svazu průmyslu a dopravy, nabídka zaměstnaneckých benefitů se během posledních pěti let proměnila nejen kvantitativně. Před pěti lety jí dominoval mobilní telefon, stravenky a služební auto, aktuálně mezi nejžádanější benefity patří mobilní telefon, vzdělávání a pitný režim. Byl rovněž zaznamenán posun od hmotných výhod k dlouhodobé podpoře zaměstnanců.

Dlouhodobě roste zájem hlavně o pojistné produkty – za posledních pět let se jejich nabídka rozšířila až o pětinu. Nejvíce láká penzijní připojištění, které nabízejí tři čtvrtiny firem. Na životní pojištění v současnosti přispívá šest z deseti oslovených společností, to je o 21 % více než před pěti lety. K jejich popularitě významně přispívá i fakt, že jde o státem podporované produkty, které jsou atraktivní jak pro zaměstnavatele, tak i pro zaměstnance.

Výrazný nárůst v posledních pěti letech zaznamenaly i další benefity – třináctý plat, vzdělávání, kultura, příspěvky na cvičení a zdraví, pitný režim, příspěvky na dovolenou. Na druhém pólu zájmu se ocitají hmotné výhody, jako služební auto, mobilní telefon, očkování nebo stravenky. Tyto benefity sice firmy i nadále poskytují, jejich rozšiřování je ale méně výrazné.

Dlužíme jinak než Němci

Víte, v čem se liší běžný český a německý dlužník? Ten český považuje dluhy u bank, především pak hypotéky, za mnohem závažnější než splácení půjčky příbuzným. To Němci chtějí být zadobře hlavně se svou rodinou a přáteli. Nejdříve vyrovnají dluhy s nimi a až poté s ostatními věřiteli.

Podle průzkumu inkasní společnosti EOS Češi obvykle splácejí dluhy v následujícím pořadí: hypotéky a úvěry bankám, faktury po splatnosti, malé půjčky od přátel a kolegů, půjčky od rodiny. Pořadí důležitosti u německých dlužníků je poněkud odlišné: peníze od rodiny, malé půjčky od přátel a kolegů, faktury po splatnosti, neproplacení šeku.

Obchodníci jsou v pohodě

Na Vánoce se letos těší nejen děti, ale také čeští obchodníci. Čekají rekordní rok. Potvrzují to i výsledky ankety Finančního a ekonomického institutu (FAEI), podle nichž polovina respondentů očekává, že za vánoční dárky utratí mezi 5000 a 10 000 Kč. Celých 33 % účastníků ankety se pochlubilo útratou nad 10 000 korun, zbývajících 17 % má na Vánoce připraveno do 5 000 Kč.

Výsledky této ankety potvrzují trend posledních měsíců, že se Češi v obchodech rozhodně nekrotí. Podle údajů Českého statistického úřadu v říjnu vzrostly maloobchodní tržby meziročně o výrazných 7,4 %, bez započtení aut činil růst tržeb 5,6 %. Prodej přes internet v říjnu vzrostl o téměř 10 %.

Výsledky ankety FAEI potvrzují i údaje získané v průzkumu GE Money Bank. Bezmála polovina Čechů bude investovat do Vánoc do pěti tisíc korun. Další dvě pětiny odhadují své výdaje na částku v rozmezí pět až deset tisíc korun. Každý osmý respondent plánuje utratit více než deset tisíc korun.

V kupní síle jsme až za Slováky

Podle studie společnosti GfK kupní síla jednoho obyvatele Česka činí v průměru 7 313 eur ročně (200 000 korun) a dosahuje tak úrovně 53,6 % evropského průměru. To představuje pro ČR 26. místo v žebříčku evropských zemí. Lépe jsou na tom Slováci i Estonci.

Z tabulky zemí s nejvyšší kupní sílou na obyvatele je patrné, že mezi 42 účastníky jsou velké rozdíly. Nejlépe jsou na tom z celé Evropy obyvatelé Lichtenštejnska s kupní sílou téměř pětinásobnou (476 %) oproti průměru, který činí 64 900 euro. Následují Švýcarsko (43 514 euro, 319 %), Norsko, Lucembursko a Dánsko. Německo je až osmé, např. za Rakouskem. Ale ještě desáté Švédsko ční vysoko nad evropským průměrem (21 246 euro, 156 %).

Kupní síla Slováků je podle studie o deset tisíc korun ročně na osobu vyšší než u Čechů a dosahuje 7 769 eur. To odpovídá 57 % evropského průměru, který je na úrovni 13 636 eur (370 000 korun).

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.