Ukrajina představí obří „Marshallův plán“ své poválečné obnovy. Financování zajistí hlavně EU

Názor
Ukrajina se chystá představit obří plán své poválečné obnovy, svého druhu „Marshallův plán pro Ukrajinu“. Stane se tak na dvoudenní konferenci ve švýcarském Luganu, která začíná v pondělí, informovala agentura Bloomberg. Plán má zhruba dva tisíce stránek.
Zajistit financování obnovy by měla hlavně Evropská unie, a to částkou přesahující 500 miliard eur. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zajistit financování obnovy by měla hlavně EU, a to částkou přesahující 500 miliard eur, v přepočtu 12,4 bilionu korun. Tato suma odpovídá celkovému výkonu české ekonomiky za dva roky, tedy souhrnu hodnoty všeho zboží a služeb, které se za dva roky na území Česka vyprodukují.

Plán obnovy zahrnuje široký seznam infrastrukturních a bezpečnostních projektů, zelených a digitálních investic či investic do diverzifikace energetiky. Sestavila jej Ukrajina společně se svými dárci, včetně právě EU. Unie v červnu přiřkla Ukrajině kandidátský status.

Evropská komise nyní prověřuje konkrétní možnosti financování plánu, včetně grantů a půjček. Odhad celkových nákladů komplikují neustávající boje na ukrajinském území. Jednou z možností financování je společné půjčování všech členských zemí EU, koordinované Bruselem.

Brusel by si tedy prostředky na obnovu Ukrajiny napůjčoval na mezinárodních trzích, od bank, fondů a dalších investorů, přičemž tyto půjčky by i s úrokem postupně splácely členské země EU, včetně Česka.

PSALI JSME:
Evropská unie je hlavním „sponzorem“ ruského válčení na Ukrajině

Nelze vyloučit, že se jednání o konečné podobě plánu potáhnou, neboť některé členské země EU se budou zdráhat dále se masivně zadlužit. Určité signály v tomto směru vysílá například Německo, které se nyní staví odmítavě k projednávanému finančnímu balíčku rychlé pomoci Kyjevu.

Brusel nakonec navrhne balíček rychlé pomoci za zhruba miliardu eur (cca 25 miliard korun), protože Berlín nadále blokuje jednání o větším balíčku rychlé pomoci, v objemu 8,8 miliardy eur (cca 218 miliard korun).

Zmíněnou konferenci ve švýcarském Luganu navštíví také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, jež představí platformu EU pro globální dárce Ukrajině. Mezi dárci budou vedle zemí EU také zbývající státy skupiny G7, mezinárodní organizace, ovšem i Švýcarsko a Norsko.

Celosvětovou dárcovskou činnost bude koordinovat právě EU. V rámci se této snahy bude Česko, coby země aktuálně předsedající EU, pořádat letos v listopadu velkou mezinárodní dárcovskou konferenci.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Válka na Ukrajině: Mnoho (velkých) poražených, málo (skutečných) vítězů

Zavřít reklamu ×
  1. Kdo to zničil ať to nechá opravit. Platit má vše Rusko nebo přímo Putin,který je nejbohatší člověk na světě!

  2. Peníze investované do Ukrajiny jsou jako hozené do vody, protože všemocná tamní korupce všechny vytuneluje…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Dojde na omezení dodávek tepla českým domácnostem?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela včera poměrně překvapivě varoval, že při vývoji energetické situace dle pesimistického scénáře může dojít na omezení dodávek tepla domácnostem. Přitom dosud z vrcholných míst …

Zemědělci mají dobrý rok, pečivo ale nezlevní

Zemědělci z různých koutů republiky se letos shodují: Sklizně běží rychleji, skončí dříve než loni. S tím, jak léto postupuje, jsou přitom stále více a více optimističtí ve svém odhadu úrovně letošní celkové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB