Ukrajinští uprchlíci nemají možnost směnit své hřivny za české koruny. Situaci musí řešit vláda

Názor
Ukrajinští uprchlíci v Česku si prakticky nemohou směnit svoji hotovost v ukrajinských hřivnách za české koruny. Možnosti směny jsou ve směnárnách extrémně omezené a nevýhodné, v tuzemských bankách pak nulové. Hřivny kvůli obavám z velkého kurzového rizika nevykupují. Tuto extrémně složitou situaci pro uprchlíky musí směrem k bankám co nejdříve řešit česká vláda.
Směnárny v drtivé většině případů hřivny vůbec nevykupují, ukrajinskou měnu dlouhodobě nepřijímají ani tuzemské banky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Současnou kritickou situaci obyvatel Ukrajiny prchajících do Česka před válkou ještě ztěžuje prakticky nemožnost směny tamní měny za české koruny. Naše bývalá kolegyně, která aktuálně působí v Československé obci legionářské, se od ukrajinských uprchlíků opakovaně setkávala s dotazem, kde si mohou směnit ukrajinské hřivny za koruny. Skutečnost je bohužel taková, že možnosti jsou v tomto směru extrémně omezené a nevýhodné, v regionech mimo Prahu pak prakticky nulové.

Objevují se námitky, že řada ukrajinských obyvatel prchajících před válkou disponuje platebními kartami, které mohou použít k výběru hotovosti. To je jistě pravda, na druhou stranu však vzhledem k dynamickému vývoji událostí nelze předvídat, jak to s dalším fungováním ukrajinských bank bude. I proto velká část uprchlíků disponuje nemalými obnosy v hotovosti. Směnit je za české koruny však prakticky nemohou. Ani v bankách, ani ve směnárnách.

Podle vyjádření, které jsem získal od České národní banky (ČNB), musí tuto záležitost řešit tuzemské komerční banky. Sama ČNB totiž na kurzovním lístku ukrajinskou měnu uvedenou nemá.

PSALI JSME:
Chequepoint: Týden bez licence, dva a půl roku bez vlastníka? Kyperský akcionář tuzemské sítě směnáren neexistuje od ledna 2016

Hřivny však dlouhodobě nepřijímají ani tuzemské banky a dle odpovědí, které jsem od nich obdržel v posledních dnech, na tom nechtějí nic měnit. Důvodem je podle nich zejména obava z velkého kurzového rizika a celková nestabilita ukrajinské měny.

O moc lepší situace není ani ve směnárnách. Ty v drtivé většině případů hřivny vůbec nevykupují. A pokud už ano, nabízejí pro ukrajinské obyvatele zpravidla extrémně nevýhodné kurzy. Setkat se lze i s naprostými extrémy jako ve směnárně na pražské Florenci, která ve středu 9. března vykupovala 100 hřiven za pouhou jednu korunu. Nákup 100 hřiven přitom nabízela za 80 korun českých. Takto tedy vypadá situace v Praze, dle našich informací přitom mimopražské směnárny výměny hřiven za české koruny vůbec nenabízí.

Tento stav přitom může změnit pouze česká vláda. Jenom ta může tuzemské banky nasměrovat k tomu, aby začaly být vůči ukrajinským uprchlíkům vstřícnější a umožnily jim směnu jejich hotovosti za českou měnu. Samotné banky totiž tento problém řešit odmítají a centrální banka nemá dostatečné páky na to, aby status quo mohla změnit.

Autor je generální ředitel společnosti Comdata pro Českou republiku a Maďarsko
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hrozí, že ve směnárnách zakoupíme padělky cizích měn?

Zavřít reklamu ×
  1. Proč by naše banky měly vykupovat bezcenné papírky s nápisem „Ukrajinská hřivna“? Pokud by byla hřivna měnou s nějakou hodnotou, tak by to jistě banky dělaly samy bez nějakého nucení.

  2. Proč potřebují vyměnovat svoje hřivny,když náš stát jim poskytne vše zdarma? Peníze si mohou nechat v kapse nebo poslat domů svým chlapům ve zbrani ať si koupí cíga…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.