Chequepoint: Týden bez licence, dva a půl roku bez vlastníka? Kyperský akcionář tuzemské sítě směnáren neexistuje od ledna 2016

Analýza
Akciová společnost Chequepoint, které Česká národní banka (ČNB) minulý týden odebrala licenci k provozování směnáren a udělila jí pokutu ve výši 1,2 milionu korun, zřejmě čelí dalším vážným problémům. Redakce portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) zjistila, že její jediný akcionář, kyperská firma CHEQUEPOINT GROUP LIMITED se sídlem v Limassolu, už téměř dva a půl roku neexistuje.
Kyperská firma, která vlastní Chequepoint, už téměř dva a půl roku neexistuje. Reprofoto: loesheng.tw

Podle databází kyperských společností tato společnost s registračním číslem HE133419 zanikla k 11. lednu 2016. Pokud skutečně došlo k zániku vlastníka Chequepoint tzv. bez právního nástupce, měly už dávno následovat příslušné právní kroky.

„Možné ovšem je i to, že v mezidobí došlo ke změně majitele firmy, ale Chequepoint tuto změnu neuvedl do obchodního rejstříku a nejspíše ani do registru skutečných majitelů. Ostatně firma tuto zákonnou povinnost naposledy aktivně splnila zveřejněním výroční zprávy za rok 2014. Vzhledem k tomu, že se společnost patrně neobtěžovala ani s plněním dalších důležitých povinností – včetně přizpůsobení stanov současné právní úpravě, mohly být nařízeny i sankce vč. likvidace společnosti již dříve,“ komentoval zjištění Michael Dobrovolný, manažer poradenské společnosti SMART Office & Companies, která se zabývá mimo jiné zakládáním a likvidacemi českých a zahraničních společností.

Výroční zprávy za roky 2015 a 2016 ale neměla k dispozici ani ČNB, jak vyplývá z rozhodnutí regulátora z letošního ledna: „Vzhledem k tomu, že správní orgán nemá k dispozici finanční výkazy účastníka řízení, neboť účastník řízení je neuložil do sbírky listin obchodního rejstříku, jak mu to ukládá zákon, nemohl správní orgán při stanovování pokuty přihlédnout k jeho majetkovým poměrům.“

Dá se tedy předpokládat, že když Gordon Robert Pryor, člen představenstva Chequepointu, podepisoval 14. října 2016 výroční zprávu firmy za rok 2014, věděl o tom, že kyperský vlastník už devět měsíců neexistuje. Ve Zprávě o hospodaření společnosti přitom existuje povinný odstavec „Významné události po datu účetní uzávěrky“, ale Pryor zde podstatnou informaci o zaniklém kyperském akcionáři Chequepointu anebo o novém majiteli tuzemské akciovky neuvedl.

Výroční zpráva bez výroku auditora

Výroční zpráva za rok 2014 je ale zajímavá i řady jiných důvodů: Chequepoint evidoval dlouhodobé pohledávky celkem u devíti spřízněných subjektů, u tří z nich byla úroková sazba ve výši 0 % a u dalších tří vůbec nebyla specifikována. U čtyř krátkodobých závazků za rok 2014 mezi Chequepointem a společnostmi, v nichž měla firma podíl, jsou ve výroční zprávě uvedeny nulové nákladové úroky a není specifikována ani splatnost, ani úroková sazba.

„Bezúročné zápůjčky jsou z pohledu transferpricingu možné pouze výjimečně, je tedy otázkou, zda spojené subjekty postupovaly v souladu s tzv. pravidly tržního odstupu a zda vztahy mezi nimi byly tržně obvyklé,“ upozornil Pavel Postl, Transaction Manager poradenské skupiny Apogeo.

Podle výroční zprávy za rok 2014 je společnost Chequepoint „účetní jednotkou zahrnutou do konsolidačního celku jiné konsolidující účetní jednotky CHEQUEPOINT GROUP LIMITED. Vzhledem k tomu, že nebyla splněna kritéria stanovená zákonem o účetnictví, není společnost Chequepoint, a. s. povinná sestavovat konsolidovanou účetní závěrku na české úrovni.“

Společnost Chequepoint také nezveřejnila mzdové náklady řídících orgánů, protože „považuje tyto údaje za indiskrétní“… a tak by se dalo pokračovat až ke zprávě auditora, který výrok k účetní závěrce nevyjádřil a mj. uvedl, že nebyl schopen „objasnit s vedením společnosti rozdíl ve výši 1 408 tis. Kč vztahující se k údajům z devizových transakcí“. Problematická ale byla už zjištění předešlého auditora za rok 2013.

Chequepoint na svém webu stále tvrdí, že má v ČR síť pěti směnáren… Reprofoto: Chequepoint.cz

 

Exekuce a zase exekuce

Redakce FAEI z obchodního rejstříku dále zjistila, že dvě české společnosti, jejichž stoprocentním vlastníkem je Chequepoint, měly v minulých letech problémy s exekucemi. Šlo jak o firmu Cash 22, s.r.o, (ta od svého vzniku ani jednou nezveřejnila v obchodním rejstříku informace o svém hospodaření, jejím jednatelem je již zmíněný Gordon Robert Pryor), tak o společnost s ručením omezeným Chequepoint management.

Zatímco v prvním případě redakce dohledala jednu vymoženou exekuci Cash 22, kdy exekuce postihla obchodní podíl Chequepointu v této firmě, u společnosti Chequepoint management bylo exekucí s postiženým obchodním podílem několikanásobně více.

Lze dedukovat možnou souvislost, proč uvedená firma nemá od konce roku 2014 jednatele, prokazatelným faktem ale je, že společnost neplnila svou zákonnou povinnost vůči obchodnímu rejstříku od roku 2009, kdy naposledy informovala o svém hospodaření.

Povinnost nesplnila každá druhá akciovka

„Stát se doposud nezabýval efektivním a systematickým vynucováním povinnosti firem zakládat účetní dokumenty do sbírky listin, čehož podnikatelé v masivním měřítku využívali a dlouhodobě se plnění informační povinnosti záměrně vyhýbali. To by ale mohl změnit vládní návrh novely zákona o obchodních korporacích,“ konstatoval ředitel Bisnode Jiří Skopový.

Novela také nově počítá s možností zrušit firmu bez likvidace, pokud nezaloží do sbírky listin účetní závěrky za dvě po sobě jdoucí účetní období a pokud zároveň není možné doručit jí výzvu ke splnění této zákonné povinnosti.

„Bohužel i naše zkušenosti potvrzují, že řada firem riskuje sankce a v krajním případě i nařízení likvidace z důvodu neplnění zákonných povinností, nejčastěji pak přizpůsobení stanov současné právní úpravě. Řada firem ale vybrané finanční výkazy zveřejňuje opožděně, nezřídka ovšem pouze kvůli ochraně soukromí, obchodního tajemství a ochraně před konkurencí. Bylo by tedy vhodné, aby novely právních předpisů posílily také tato práva,“ uzavřel Michael Dobrovolný.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.