Umělá inteligence na poli: Přelomová platforma zvyšuje produktivitu

Přesná a cílená aplikace hnojiv a pesticidů. Využívání umělé inteligence pro agrotechnické operace. A samozřejmě snižování ztrát a zvyšování produktivity s menším dopadem na životní prostředí. To všechno dokáže zbrusu nová platforma MyMex využívající metody precizního zemědělství. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) o ní informovala společnost Agromex, která platformu vyvinula spolu se společností CleverFarm.
Precizní zemědělství se uplatňuje například při hnojení pěstebních ploch. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na českých polích se v posledních letech stále více prosazuje takzvané precizní zemědělství. Navigace propojené přes družice typu GPS nebo Galileo se staly standardní výbavou mechanizace, stejně jako senzory pro mapování výnosů u sklízecí techniky.

Vojtěch Lukas z Ústavu agrosystému a bioklimatologie brněnské Mendelovy univerzity pro FAEI.cz uvedl, že čím dál více zemědělských podniků také dávkuje hnojiva na základě výsledků mapování obsahu živin v půdě nebo hodnocení stavu porostů pomocí spektrálních měření. Podle Lukase je dostupnost služeb a technologií pro precizní zemědělství je v tuzemsku v současnosti solidní úrovni.

„Je zde celá řada inovátorských společností, které se věnují vývoji nových technických zařízení nebo softwaru produktů a služeb. Kromě rostoucí poptávky po inovacích ze strany zemědělských uživatelů tomu také napomáhá přístup k volně dostupným prostorovým datům, jako jsou například zákresy půdních bloků nebo volně dostupné družicové snímky Evropské kosmické agentury,“ uvedl Lukas.

PSALI JSME:
Moderní technologie v zemědělství mohou být vítaným pomocníkem

Přelomové zemědělské řešení

S novou platformou MyMex pro integraci a optimalizaci, která zpřístupňuje farmářům a zemědělcům metody precizního zemědělství, nyní přišla společnost Agromex, která je předním prodejcem zemědělské techniky a dalších speciálních strojů od renomovaných značek, jako jsou Fendt, Weidemann, Kröger, Kerner, Lemken a Pellenc.

Tvrdí, že díky platformě se dosáhne efektivnější a udržitelnější hospodaření s maximalizací výkonu a snižování operativních nákladů. „MyMex je přelomové řešení, které přináší moderní a chytré zemědělské stroje Fendt a sofistikované analýzy CleverFarm do skvělé symbiózy,“ uvedl Patrik Kalenda, produktový specialista navigačních systémů a softwarových aplikací společnosti Agromex.

Dodal, že platforma umožňuje zemědělcům a farmářům efektivně sbírat a analyzovat data ze zemědělské techniky, což se pak odráží v plánování agrotechnických strategií. „Díky tomuto propojení mohou spravovat své pozemky s maximálním komfortem a jistotou,“ řekl Kalenda, podle něhož najde MyMex využití nejen na poli, ale také v kanceláři.

PSALI JSME:
Rajčata před škůdci ochrání robotické rameno i umělá inteligence

Platforma totiž umožňuje také transparentně a jednoduše spravovat agrární dotace a legislativu Evropské unie prostřednictvím své integrace s takzvaným LPIS (Land Parcel Identification Systém, pozn. red.), což usnadňuje zemědělcům evidenci pozemků a plnění legislativních požadavků.

Přehled o technice i plodinách

Multifunkční platforma MyMex zemědělcům vedle toho nabízí takzvané integrované monitorování: Kombinuje senzory a technologie Fendt Connect s Clever Farm pro celkový přehled o technice i stavu plodin. Intuitivní aplikace rovněž umožňuje přesné a cílené použití hnojiv a pesticidů.

Platforma využívá pokročilé technologie umělé inteligence a strojového učení pro inteligentní plánování a provádění agrotechnických operací. Díky efektivnějšímu využití vody a agrochemikálií snižuje ztráty a zvyšuje produktivitu. A rovněž napomáhá udržitelnějšímu zemědělství s menším dopadem na životní prostředí.

PSALI JSME:
Není náš býk nemocný? Zjistí to chytrý obojek

Odborníci odhadují, že se v budoucnu se precizním zemědělství ve větší míře uplatní rovněž autonomní roboti – ať už to budou drony pro mapování pozemků nebo o polní roboty vykonávající nejrůznější zemědělské práce bez přímého řízení obsluhou.

Precizní zemědělství se nejvíce prosazuje v USA nebo Austrálii, kde úspěšně zvyšuje produktivitu farem obhospodařující velká území. V Evropě se masivně vyvíjení nové technologie zejména v Německu a ve Francii.

V České republice se první ověřování postupů precizního zemědělství provádělo od konce 90. let, zejména v oblasti mapování výnosů zemědělských plodin při sklizni, senzorových systémů pro diagnostiku stavu porostů a navádění mechanizačních souprav po pozemcích.

PSALI JSME:
Vodíkový pohon vstupuje i do zemědělství

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB