Unikátní český kompost pomůže vinicím odolávat ničivému suchu

Nedostatek vláhy významně ovlivňuje práci českých a moravských vinařů. Odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Ústav vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity začali testovat unikátní český kompost, který by měl pěstitelům pomoci v boji se suchem. Instituce o tom informovaly v tiskové zprávě.
Výrobcem Hydrokompostu, inovativního českého organického hnojiva, je česká společnost Heesters s výrobními kapacitami ve středních Čechách, která je zároveň spolu s Petrem Hutlou a Martinem Stehlíkem držitelem patentu. Foto: Výzkumný ústav rostlinné výroby

Na univerzitních vinicích v Lednici experti dokončili instalaci čidel na měření vlhkosti a teploty v půdě společně s aplikací inovativního organického hnojiva Hydrokompost, které kromě výživy dokáže půdě vracet vláhu. Jeden kilogram je schopen absorbovat téměř osm litrů vody. Tu následně pozvolna uvolňuje zpět ke kořenům rostlin, a to až po dobu sto dní.

Výroba Hydrokompostu je uhlíkově neutrální a jeho cenu neovlivňují rostoucí ceny energií. Vzniká totiž v rámci vedlejšího výrobního programu bioplynové stanice.

Nepřízeň počasí

O jak aktuální problém jde, potvrdilo i letošní jaro, kdy se réva vinná probouzí k životu a kdy vinice opět zasáhlo nepříznivé počasí a právě i nedostatek vláhy.

„Sucho je skutečně velké a už začíná být problémem pro mladé keře révy vinné, které mají mělké kořeny a nedokážou si ještě vytáhnout vláhu z podzemních vod,“ stěžoval si v březnu například Libor Výleta, ředitel vinohradnictví skupiny Bohemia Sekt.

„Ze zkušeností víme, že srážky nakonec vždycky přijdou. Komplikací by ovšem byly prudké intenzivní deště, protože vyprahlá půda by vodu nezvládla absorbovat a dál by pokračovalo sucho,“ dodal.

Martin Stehlík z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a profesor Mojmír Baroň společně s Radkem Sotolářem z Ústavu vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity právě pro tyto případy iniciovali test inovativního českého patentovaného organického hnojiva Hydrokompost.

Ten podle předcházejících výzkumů dokáže udržet vodu u kořenů rostlin až sto dní. To by pomohlo překlenout dlouhá suchá období, která trápí vinaře na jižní Moravě již několik sezón po sobě.

Dvě varianty použití

První výsledky dlouhodobého testu by měly být známy příští rok. Podle studií, které se prováděly u smrku v oblasti Libavá na střední Moravě, se prokázalo, že díky Hydrokompostu přežilo první rok po výsadbě o 40 procent více sazenic.

„V rámci spolupráce našich výzkumných center jsme postupně založili povrchové a podpovrchové varianty aplikace Hydrokompostu. Hlavní cílem testu je ověření snížení vysychání půdy a podpory vitality vinné révy na rulandských odrůdách včetně zvýšení organické hmoty v půdě. Současně jsme instalovali měřící čidla na měření vlhkosti a teploty v půdě v průběhu roku,“ uvedl Martin Stehlík z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Jeho spolupracovník z Mendelovy univerzity Radek Sotolář připomněl, že se primárně testují dvě varianty aplikace. „Jednak hloubkovou, kdy jsme pomocí vrtáku zapravili Hydrokompost do půdy v hloubce přibližně 45 až 55 centimetrů. Šlo o odrůdy Rulandské bílé a Rulandské modré s rokem výsadby 2012. Jde tedy o keře v plné síle,“ řekl Sotolář.

Dodal, že v druhé povrchové variantě odborníci aplikovali Hydrokompost do půdy ve vzdálenosti 10 až 15 centimetrů kolem kmínku pokusných keřů.

„Nadstavbou je pak testování u letošní mladé výsadby odrůd Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc vysazených na různých podnožích. Vzhledem k výsledkům předcházejících pilotních studií se už teď velmi těšíme na výsledky,“ poznamenal Sotolář.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB