Unikátní dukát je na prodej. Musíte mít aspoň 5 milionů korun

Součástí největší numismatické aukce je unikátní dukát z roku 1939, který byl součástí československého zlatého pokladu. Dražen bude jeden z nejvzácnějších dochovaných exemplářů – svatováclavský dukát s certifikátem ČNB. Vyvolávací cena je 5 milionů korun.
Numismatik Jaroslav Kokolus. Foto: Aukční dům Macho & Chlapovič
Numismatik Jaroslav Kokolus. Foto: Aukční dům Macho & Chlapovič

Jak Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) sdělil aukční dům Macho & Chlapovič, do dražby zároveň míří i část numismatické sbírky Jaroslava Kokoluse, která svým rozsahem, hodnotou a kvalitou přepisuje dějiny numismatiky ve střední Evropě.

Celkem se budou dražit více než dva tisíce položek v celkové hodnotě přibližně 100 milionů korun. K největším tahákům dražby, která se uskuteční 22. dubna v pražském hotelu Mandarin Oriental, patří právě svatováclavský dukát.

„Dukát, který nabízíme v aukci, pochází přímo z československého zlatého pokladu a má certifikát České národní banky,“ sdělil Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič.

Zlatá rezerva státu

Zlatý poklad vznikal bezprostředně po vzniku samostatného Československa 28. října 1918, který měl sloužit jako zlatá rezerva státu. Hned na začátku ji tvořilo 12 tun zlata převedených z Rakousko-uherské banky, z půjček a také z darů veřejnosti.

Vedle svatováclavského dukátu se bude dražit i další část exkluzivní numismatické sbírky Jaroslava Kokoluse, kterou vytvářel po desetiletí. „Mince mě zajímaly již na základní škole, avšak rozhodnutí sbírat mince profesionálně, tedy systematicky, padlo až v dospělosti,“ řekl Kokolus v rozhovoru pro web Art+.

Kokolus počátkem 90. let spoluzakládal síť parfumerií FAnn. „Po převratu, kdy jsem začal při svém podnikání vydělávat peníze a investovat, jsem si uvědomil, že mince budou velmi významnou investiční komoditou,“ uvedl numismatik, podle něhož se v mincích dají uložit i miliardy korun.

„Mince jsou velmi výhodné na konzervativní, i více než konzervativní, uložení peněz, protože hodnotu neztrácejí, naopak jejich hodnota roste. Zvlášť u zlatých mincí je to podpořeno nárůstem hodnoty zlata,“ konstatoval Kokolus.

V páteční aukci nabídne ražby mincí Turzů, Schliků, Ferdinanda I. a Maxmiliána II. Nechybějí ani vzácné tolary, šedesátikrejcarové mince, guldinery, dukáty a jejich násobky z mincoven na území dnešního Česka a Slovenska.

Svatováclavský dukát byl součástí československého zlatého pokladu. Foto: Aukční dům Macho & Chlapovič
Svatováclavský dukát byl součástí československého zlatého pokladu. Foto: Aukční dům Macho & Chlapovič

„Sbírka pana Kokoluse svým rozsahem, kvalitou a historickým významem zásadně přepisuje dějiny numismatiky v našem regionu,“ zdůraznil Elizej Macho z aukčního domu Macho & Chlapovič.

Vzácný 10dukát

Výjimečnost sbírky podtrhuje i fakt, že mnohé mince mají dohledatelný původ v prestižních evropských sbírkách, jako jsou Hohenkubin, Dietiker či Donebauer, přičemž genealogie některých kusů je doložena již v 19. století.

„Díky detailní dokumentaci výskytu, pohybu a provenience mincí jde o jednu z nejkomplexněji zpracovaných sbírek svého druhu,“ konstatoval Macho.

Mezi nejvýznamnější položky aukce patří extrémně vzácný 10dukát z roku 1506 Vladislava II. Jagellonského, který bude startovat na částce 150 tisíc eur. V dražbě se objeví i další unikáty, například jedenapůltolar Schliků z roku 1526 s vyvolávací cenou 40 tisíc eur.

Dražen bude také schlikovský dvoutolar z roku 1520 z Jáchymova s vyvolávací cenou 35 tisíc eur. Jde o nejkrásnější známý exemplář, jenž pravděpodobně vznikl jako pamětní ražba při příležitosti sněmu v témže roce.

Součástí aukce budou i dva dukáty Maxmiliána II. z roku 1568, které chybějí dokonce i ve sbírce vídeňského uměleckohistorického muzea Münzkabinett. Obě mince byly raženy v Praze a budou nabízeny s vyvolávací cenou 60 tisíc eur.

„K nejvzácnějším zlatým ražbám z našeho území vůbec patří zlaté dukáty ražené v Praze v letech 1561 až 1574. Vznikly v období, kdy pražská královská mincovna čelila nedostatku zlata a jejich výroba byla možná jen v omezeném množství,“ sdělil Elizej Macho.

Vedle části sbírky Jaroslava Kokoluse se bude na aukci nabízet také výběr vzácných keltských ražeb, habsburských mincí a československých dukátů. Elektronická část aukce se uskuteční od 27. do 30. dubna a nabídne mimo jiné československé bankovky a pestrý výběr světových mincí.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek