Uniqa může převzít středoevropské společnosti AXA

Rakouský pojišťovací koncern Uniqa tento týden získal souhlas Evropské komise (EK) s akvizicí společností francouzské skupiny AXA v Česku, na Slovensku a v Polsku. Komise oznámila, že neshledala žádné konflikty s právem upravujícím hospodářskou soutěž na zmíněných trzích, a plánovanou integraci bez dalších námitek a podmínek schválila.
Uniqa může převzít středoevropské společnosti AXA. Foto: FAEI.cz

Největší rakouská pojišťovací skupina už letos v únoru informovala, že se s francouzským koncernem dohodla na odkoupení jeho aktivit ve středoevropském regionu za zhruba miliardu eur (cca 25 miliard korun). Pro definitivní realizaci transakce (closingu, pozn. red.) jsou ještě nezbytné souhlasy lokálních dozorových orgánů ve všech třech uvedených zemích. Podle plánu by měl closing nastat ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

„Akviziční záměr běží podle plánu. Souhlas Evropské komise je po zajištění financování dalším významným krokem směrem k uzavření transakce, která je velmi významná pro celou skupinu Uniqa,“ komentoval nejnovější vývoj Andreas Brandstetter, CEO koncernu Uniqa Insurance Group.

Pro rakouský koncern jsou země střední a východní Evropy druhým klíčovým trhem po tom domácím. „Naše analýzy ukazují, že i do budoucna by růst těchto tří zemí měl dlouhodobě a výrazně překonávat ten rakouský. Touto akvizicí tak investujeme do našeho stabilního a trvalého růstu,“ vysvětlil před časem Brandstetter pozadí úspěšné snahy získat nový potenciál akvizicí společností AXA.

Financování mergeru společností skupiny AXA na třech trzích střední Evropy je zajištěno díky úspěšné emisi tzv. prioritního dluhopisu (Senior Bond) ve výši 600 milionů eur uskutečněné počátkem července 2020.

„Poptávka po něm převýšila nabídku pětinásobně. Prioritní dluhopis, který je kotovaný na sekundárním regulovaném trhu Vídeňské burzy cenných papírů a jemuž společnost Standard & Poor´s udělila rating A-, má dobu platnosti deseti let,“ informovala redakci FAEI.cz tisková mluvčí Uniqa pojišťovna Eva Svobodová.

PSALI JSME:
Uniqa získává společnosti AXA v Česku, Polsku a na Slovensku

V případě úspěšného dokončení akvizice ve třech uvedených zemích získá koncern na pět milionů nových klientů, 2 100 zaměstnanců a ročně 800 milionů eur na pojistném. Skupina Uniqa se tím posune v regionu CEE z pozice sedmičky na pozici pětky. V současné době v oblasti CEE disponuje celoplošnou sítí na 15 trzích a obsluhuje aktuálně na 6,8 milionu retailových i firemních zákazníků.

V České republice pojišťovna obsluhuje na 800 000 klientů a zaujímá pozici šestky. V Polsku, největším středoevropském trhu, je Uniqa nyní se svými 1,5 miliony zákazníků desítkou na pojistném trhu, zatímco na desetinásobně menším Slovensku má pojišťovna půl milionu klientů a je čtyřkou na trhu.

AXA již několik let prochází hlubokou restrukturalizací, která jí má pomoci vyrovnat se s prostředím negativních úrokových sazeb a posílit ji v oblasti zdravotního a majetkového pojištění a pojištění škod. Po akvizici pojišťovny XL se sídlem na Bermudách za 15 miliard dolarů se AXA v roce 2018 orientuje na asijský a severoamerický trh, kde už mj. působí prostřednictvím většinového podílu v jedné z nejstarších amerických životních pojišťoven Equitable.

PSALI JSME:
Stáhne se AXA ze střední Evropy? Zisk v Česku propad na polském trhu nezachrání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Rekordní rok pro Shopsys. Po letech je firma v zisku

Společnost Shopsys, která se zabývá tvorbou e-shopů pro největší hráče na trhu, informovala, že uzavřela fiskální rok se ziskem 11 milionů korun. Je to údajně již popáté v řadě, kdy firma vykazuje meziroční růst …

KB Pojišťovna meziročně zvýšila zisk

Hospodářský výsledek KB Pojišťovny, která je součástí finanční skupiny Komerční banky, dosáhl za rok 2021 dle českých účetních standardů výše 654,1 milionu korun, informovala pojišťovna v tiskové zprávě. To je o 260 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB