Úřady letos posvětily zahájení stavby u 2 348 bytů. Poptávka je ale dvojnásobná

Názor
Zelenou k zahájení stavby dostalo podle nejnovějších čísel Českého statistického úřadu 2 348 bytů. To je mimochodem na byt stejně jako v loňském roce a jde o nejlepší výsledek v prvním pololetí za posledních pět let. Na první pohled tedy jde o skvělý výsledek.
Podle odborných odhadů by hlavní město potřebovalo ročně povolit a postavit minimálně deset tisíc bytů. Reálně se jich ale povoluje jen asi třetina. Ilustrační foto: FAEI.cz

To ale neplatí ve srovnání s reálnými potřebami hlavního města. Stačí se podívat na aktuální poptávku po bydlení v Praze. Jen za první pololetí letošního roku se prodalo 4 750 bytů, tedy asi dvojnásobek toho, co se může začít stavět.

Nedostatečný je ale počet povolených bytů i v dlouhodobějším srovnání. Za posledních pět let dostalo stavební povolení 17 382 bytů, nové kupce si jich ale za tu dobu našlo 29 950. Skutečná poptávka po novém bydlení je ale ještě vyšší.

Počet obyvatel metropole rostl v posledních letech tempem okolo 14 tisíc ročně, další minimálně desítky tisíc lidí pak denně dojíždí do Prahy za prací a ideálně by se proto do místa výkonu své práce chtěli přistěhovat.

PSALI JSME:
V Praze je na výběr nejméně bytů v novodobé historii

Podle odborných odhadů by hlavní město potřebovalo ročně povolit a postavit minimálně deset tisíc bytů. Reálně se jich ale povoluje jen asi třetina. Nedostatek nových bytů je tak hlavní příčinou rychlého zdražování nemovitostí.

Světlem na konci tunelu by mohl být nový stavební zákon. Ten ale nabyde účinnosti až v polovině roku 2023 a minimálně ještě několik let poté potrvá, než se jeho důsledky projeví v praxi. Do té doby se bohužel budeme muset smířit s tím, že se naše země bude pohybovat na špici žebříčků v nedostupnosti bydlení.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nic nejde podle plánu. Stavby se prodražují a realizace trvají déle

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB