Urychlení výstavby i za cenu omezení práv majitelů pozemků

Názor
V polovině října byl ve Sbírce zákonů zveřejněn zákon řešící urychlení výstavby dopravní a další infrastruktury. V některých případech může mít změna zákona zásadní dopad na práva vlastníků pozemků a staveb, které stát a jeho organizace ke stavbě potřebují. Dochází například k úpravě oceňování a zavádějí se také nové, velmi krátké lhůty k předložení znaleckého posudku.
V polovině října byl ve Sbírce zákonů zveřejněn zákon řešící urychlení výstavby dopravní a další infrastruktury. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Novela zákona pravděpodobně přinese nějaké urychlení při stavbě silnic a dálnic a jiné infrastruktury, což je nepochybně v zájmu veřejnosti, zároveň však dochází k určitému omezení práv jednotlivých vlastníků.

Vlastníci by tak měli záležitosti týkající se jejich nemovitostí hlídat ještě pečlivěji a dostatečně dopředu využít právní ochranu majetku, jinak hrozí, že jim vzniknou škody – hodnota nemovitosti bude nižší.

Dochází například k úpravě oceňování. Nově bude možné vyhotovit jeden znalecký posudek pro více pozemků a staveb, a to se zafixováním ceny. Ten se pak bude používat i při budoucích výkupech, a to v některých případech až po dobu tří let.

To mění dosavadní praxi, kdy nejvíce vydělal ten, kdo s prodejem pozemků otálel co nejdéle, protože v průběhu dlouhého období procesu vykupování všech pozemků ceny obvykle stoupaly. K urychlení výkupu by tak tato změna skutečně měla přispět.

Novela také mění zákon o vyvlastnění, který může do právní ochrany majetku každého občana zasáhnout ještě více. Nově bude mít vlastník lhůtu pouze 30 dní od doručení informace o zahájení řízení k předložení svého znaleckého posudku oceňujícího vyvlastňovaný pozemek v jeho vlastnictví. Pokud tuto velmi krátkou lhůtu nestihne, použije se znalecký posudek vyvlastnitele, tedy protistrany.

Je logické, že ten, kdo vyvlastňuje, se bude vždy snažit držet cenu co nejníže. Vyvlastňovaný má sice několik prostředků na svoji obranu (např. prominutí zmeškání lhůty, námitky, odvolání či v krajním případě i žalobu – pozn. aut.), ale i tak to může mít na majetek velký dopad.

Autor je advokát AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ze sedláka kulakem. Dočká se Jan Brom třicet let po své smrti rehabilitace?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.