Urychlení výstavby i za cenu omezení práv majitelů pozemků

Názor
V polovině října byl ve Sbírce zákonů zveřejněn zákon řešící urychlení výstavby dopravní a další infrastruktury. V některých případech může mít změna zákona zásadní dopad na práva vlastníků pozemků a staveb, které stát a jeho organizace ke stavbě potřebují. Dochází například k úpravě oceňování a zavádějí se také nové, velmi krátké lhůty k předložení znaleckého posudku.
V polovině října byl ve Sbírce zákonů zveřejněn zákon řešící urychlení výstavby dopravní a další infrastruktury. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Novela zákona pravděpodobně přinese nějaké urychlení při stavbě silnic a dálnic a jiné infrastruktury, což je nepochybně v zájmu veřejnosti, zároveň však dochází k určitému omezení práv jednotlivých vlastníků.

Vlastníci by tak měli záležitosti týkající se jejich nemovitostí hlídat ještě pečlivěji a dostatečně dopředu využít právní ochranu majetku, jinak hrozí, že jim vzniknou škody – hodnota nemovitosti bude nižší.

Dochází například k úpravě oceňování. Nově bude možné vyhotovit jeden znalecký posudek pro více pozemků a staveb, a to se zafixováním ceny. Ten se pak bude používat i při budoucích výkupech, a to v některých případech až po dobu tří let.

To mění dosavadní praxi, kdy nejvíce vydělal ten, kdo s prodejem pozemků otálel co nejdéle, protože v průběhu dlouhého období procesu vykupování všech pozemků ceny obvykle stoupaly. K urychlení výkupu by tak tato změna skutečně měla přispět.

Novela také mění zákon o vyvlastnění, který může do právní ochrany majetku každého občana zasáhnout ještě více. Nově bude mít vlastník lhůtu pouze 30 dní od doručení informace o zahájení řízení k předložení svého znaleckého posudku oceňujícího vyvlastňovaný pozemek v jeho vlastnictví. Pokud tuto velmi krátkou lhůtu nestihne, použije se znalecký posudek vyvlastnitele, tedy protistrany.

Je logické, že ten, kdo vyvlastňuje, se bude vždy snažit držet cenu co nejníže. Vyvlastňovaný má sice několik prostředků na svoji obranu (např. prominutí zmeškání lhůty, námitky, odvolání či v krajním případě i žalobu – pozn. aut.), ale i tak to může mít na majetek velký dopad.

Autor je advokát AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ze sedláka kulakem. Dočká se Jan Brom třicet let po své smrti rehabilitace?

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Stavební úřady mají spadat pod stát

Nový stavební zákon je beze sporu nejdůležitější legislativou, kterou by měli poslanci a senátoři v letošním roce ještě schválit. Dotýká se totiž úplně všech, a to nejen těch, kteří se chystají stavět nové bydlení …

ANO spolu s KSČM pohřbily jednání o exekučním řádu

Středeční mimořádné jednání poslanců k insolvencím a exekucím skončilo fiaskem. Druhé čtení novely exekučního řádu se nestihlo dokončit a na insolvenční novelu se vůbec nedostalo. Poslanci za hnutí ANO a KSČM navíc …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru