Urychlení výstavby i za cenu omezení práv majitelů pozemků

Názor
V polovině října byl ve Sbírce zákonů zveřejněn zákon řešící urychlení výstavby dopravní a další infrastruktury. V některých případech může mít změna zákona zásadní dopad na práva vlastníků pozemků a staveb, které stát a jeho organizace ke stavbě potřebují. Dochází například k úpravě oceňování a zavádějí se také nové, velmi krátké lhůty k předložení znaleckého posudku.
V polovině října byl ve Sbírce zákonů zveřejněn zákon řešící urychlení výstavby dopravní a další infrastruktury. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Novela zákona pravděpodobně přinese nějaké urychlení při stavbě silnic a dálnic a jiné infrastruktury, což je nepochybně v zájmu veřejnosti, zároveň však dochází k určitému omezení práv jednotlivých vlastníků.

Vlastníci by tak měli záležitosti týkající se jejich nemovitostí hlídat ještě pečlivěji a dostatečně dopředu využít právní ochranu majetku, jinak hrozí, že jim vzniknou škody – hodnota nemovitosti bude nižší.

Dochází například k úpravě oceňování. Nově bude možné vyhotovit jeden znalecký posudek pro více pozemků a staveb, a to se zafixováním ceny. Ten se pak bude používat i při budoucích výkupech, a to v některých případech až po dobu tří let.

To mění dosavadní praxi, kdy nejvíce vydělal ten, kdo s prodejem pozemků otálel co nejdéle, protože v průběhu dlouhého období procesu vykupování všech pozemků ceny obvykle stoupaly. K urychlení výkupu by tak tato změna skutečně měla přispět.

Novela také mění zákon o vyvlastnění, který může do právní ochrany majetku každého občana zasáhnout ještě více. Nově bude mít vlastník lhůtu pouze 30 dní od doručení informace o zahájení řízení k předložení svého znaleckého posudku oceňujícího vyvlastňovaný pozemek v jeho vlastnictví. Pokud tuto velmi krátkou lhůtu nestihne, použije se znalecký posudek vyvlastnitele, tedy protistrany.

Je logické, že ten, kdo vyvlastňuje, se bude vždy snažit držet cenu co nejníže. Vyvlastňovaný má sice několik prostředků na svoji obranu (např. prominutí zmeškání lhůty, námitky, odvolání či v krajním případě i žalobu – pozn. aut.), ale i tak to může mít na majetek velký dopad.

Autor je advokát AK Polverini Strnad
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ze sedláka kulakem. Dočká se Jan Brom třicet let po své smrti rehabilitace?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Od příštího roku se změní pravidla exekucí

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR v tomto týdnu schválila novelu exekučního a občanského soudního řádu se změnami, které minulý měsíc projednal Senát. I přesto má schválená novela podle Exekutorské komory ČR mnoho …

Hrozí dramatický nárůst firemních insolvencí?

K poslednímu červnovému dni letošního roku skončilo jedno ze zvláštních koronavirových opatření – tzv. Lex Covid zákonů, které se týkalo úlev v insolvenčním řízení. Za normálních okolností mají dle insolvenčního …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru