Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin

Názor
Nebývalé barbarství a nedostatek jakéhokoliv slitování projevili před pár dny na Slovensku lidé, kteří si sami říkají ochranáři. Naprosto nesmyslně usmrtili medvědici i s jedním medvídětem. Další dvě mláďata, která stihla utéct zpět pod ochranu hustých lesů, odsoudili k pomalému umírání někde o samotě. Malí medvědi totiž ještě většinou nejsou samostatní a bez matčiny péče dlouho v přírodě nepřežijí.
Medvědice se vydala zajistit svým mláďatům potravu do nezabezpečených kontejnerů u jednoho tatranského hotelu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Co tak strašného medvědice udělala, že ji i jedno z jejich dětí musel dostihnout ten nejpřísnější trest? Nikoho neusmrtila, ba ani nenapadla. Pouze využila lidské pohodlnosti a vydala se zajistit svým mláďatům potravu do nezabezpečených kontejnerů u jednoho tatranského hotelu.

Kdyby si jeho provozovatel odpadky lépe zabezpečil, nemuselo k této zbytečné tragédii vůbec dojít. Udivuje mě to tím spíše, že v Tatrách se medvědi běžně pohybují a základní zásady soužití s nimi by měl každý horal znát nazpaměť. Jídlo nebo jeho zbytky nesmí být volně dostupné, protože medvědy přitahuje.

Nepochopitelné je i rozhodnutí údajných záchranářů. Medvědici i s mládětem nechali zabít prý proto, že byla nebezpečná pro své okolí. Zvláštní, když zároveň přiznávají, že oba medvědy před tím uspali. Příliš nerozumím tomu, komu je spící medvěd nebezpečný. Podle mě jde o velmi unáhlené a zcela nekompetentní rozhodnutí, za které by měly být vyvozeny důsledky pro osoby, které tak nekompetentně rozhodly.

PSALI JSME:
Lidé vyhodí 13krát víc potravin, než si myslí

V Česku spadá medvěd hnědý jakožto kriticky ohrožený druh pod zákon o ochraně přírody a krajiny a jeho zabití je trestným činem. Nevím úplně přesně, jak to mají na Slovensku, ale jsem přesvědčen, že ani tam nemůže někdo jen tak zabít medvěda, navíc matku s potomkem. To je neomluvitelná prasárna.

Lichý je též argument rádoby ochránců o tom, že nevěděli, co s medvědicí dělat. Vždycky existují jiné možnosti, než nesmyslné a barbarské zabití. Jako první je přemístění uspaného medvěda do jiné lokality dále od lidí. Pokud tohle není možné, lze medvěda umístit do záchranného centra, kde počká do doby, než se nalezne jeho nový domov.

Není pravda, že o medvědy žádné zoologické zahrady nestojí. Ano, je velmi obtížné najít takovou zoo, kde by aktuálně měli na nový přírůstek místo. Že to ale lze, dokládá i má snaha jakožto ředitele táborské zoologické zahrady najít nový domov pro medvěda, který před dvěma lety často zavítal až do bezprostřední blízkosti lidských obydlí.

PSALI JSME:
Co uříznout tygrovi, aby nelákal pytláky?

Tehdejší krajské vedení ho chtělo odstřelit, já jsem mu předběžně domluvil nový domov v jedné z nejlepších belgických zoologických zahrad. Nakonec tohle řešení nebylo nutné, vše vyřešila příroda. Medvěd se přirozeně stáhl do vzdálenějších částí přírody a lidé na něj přestali narážet. Být někdo s kulovnicí mnohem horlivější, mohlo být tohle vzácné zvíře také dávno po smrti. Místo toho může i nadále užívat svobodného života v přírodě.

Moc bych si přál, aby podobně šťastný konec měl i aktuální slovenský případ. Život dvou medvědům už sice nikdo nevrátí, přesto ve hře stále zůstává osud dvou medvědích sirotků. I jim totiž hrozí smrt z rukou lidí.

Ti samí, co nechali zabít jejich matku a jednoho sourozence, totiž připouštějí, že podobný osud plánují i pro dvě zbylá mláďata. Nedopusťme, aby kvůli lidské lenosti a hlouposti museli zbytečně zemřít další dva vzácní živočichové. Jiná řešení existují. Jen jsou o trochu komplikovanější, než jen rychle zamířit a zmáčknout spoušť. Život dvou medvědích mláďat ale za trochu úsilí zcela jistě stojí.

Autor je ředitel ZOO Tábor
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Z evropských zoo pošleme do Afriky rekordní počet nosorožců

Zavřít reklamu ×
 1. Již naši předkové věděli, že medvěda, který se přestane bát lidí a vleze třeba do salaše, je nutno zabít. Odstřel byl zcela na místě.

  • Souhlasím s Vámi, to samé platí u tkerékoliv jiné šelmy, proto tygra, zabijáka lidí, musí vystopovat a usmrtit, neboť toto zvíře v tu chvíli již zařadilo člověka do svého potravního řetězce, jako oběť. Pro Ty, kdo s tímto nesouhlasili mám pouze jeden vzkaz. Nezajištěné kontejnery, které samice chtěla použít jako zdroj potravy byly, jestli chápu správně, majetkem onoho hotelu. Hotel, jakožto provozovatel měl tyto kontejnery zajistit, za tento čin nese plnou zodpovědnost provozovatel hotelu, potažmo zaměstnanec, který tyto kontejnery nezabezpečil. Mláďat i samice je mi líto, jiné řešení bohužel nebylo možné!

 2. Viděl jsem to v televizi. Slováci nebyli z usmrcení medvědice nadšeni a už vůbec ne medvíděte. Zase obecné žvanění, je třeba o tom něco vědět.

 3. Naprosto přesně a pravdivě řečeno pane Plzak,lidi kteří žijí v přírodě nebo mají k přírodě blízko to ví,narozdíl od „OCHRÁNCŮ“ přírody,kteří občas vyrazí v SUVéčkách z velkoměst kázat nám tupcům z vesnice jak máme žít v přírodě.

  • Uspat a přestěhovat do vzdálené lokality, je je zabíjet
   Ať si Slováci ty svoje Tatry strčí…
   Radši Alpy.

 4. Je vidět,že rychle zapoměli na rok 2017.Tenkrát jsem měl možnost se s tou medvědicí a mláďaty setkat osobně asi na 15m.Nikomu neubližovala.Pak ji odebrali mláďata a divili se ,že začala být nervózní.Dopadla stejně.Jen medvíďata skončili v Bojnici.Byla to docela aféra.Po tom MŽP prohlásilo,že se toto už nesmí opakovat.

 5. Kdyz jsem tohle zacal cist, rikal jsem si, dalsi naivni ochrance, ale nakonec reditel Zoo. Nevi, jak je to s medvedy na Slovensku? Je jich tam 3 zadele, uz zadna vzacnost je tam videt a dokonce se kazdy rok neco odstreli. Mozna je smutne ze to mlade, ale stavy nemuzou rust donekonecna, a redukce bude cim dal castejsi, v nasich podminkach

 6. Stav medvědů na Slovensku v r. 2019 = ca. 1300ks (slovy tisíctřista). Pokud by se mělo zachovat každému medvědovi teritorium alespoň 10km2 (čtverec necelých 3,5×3,5km), pak by potřebovali skoro 1/4 rozlohy státu.
  Situace s odstřelem je jen neblahým důsledkem nesmyslného jednání ochranářů a úřadů SK a jejich snahy o čerpání dotační programů EU.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.