Úspěšný týden pro českou korunu

Kurz eura vůči dolaru tento týden schytával rány z obou stran Atlantického oceánu, což ve výsledku znamenalo, že se v týdenním hodnocení kurz prakticky nezměnil. Do čtvrtečního odpoledne to přitom vypadalo, že si dolar připíše zisky, když na eurové straně zavážila další nepříznivá data z německého průmyslu.
S českou korunou to po většinu týdne vypadalo nemastně neslaně, ale nakonec si proti euru polepšila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A to platilo, jak pokud šlo o podnikové objednávky za březen, tak o samotnou průmyslovou produkci. A zatímco ještě v pondělí odpoledne kurz atakoval 1,079 USD/EUR, o tři dny později byl o cca půl centu níže.

Čtvrteční data z USA o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti ale posilující dolarový trend ukončila. Zklamání, které statistiky odhalily, totiž bylo již druhé v řadě, pokud jde o americký trh práce.

O týden dříve totiž zklamal dubnový údaj o počtu nově vytvořených pracovních místech (NFP) v USA, vykázán byl i vzestup míry nezaměstnanosti. Kurz eura k dolaru se tak v závěru týdne nacházel poblíž hodnot, kde týden zahajoval, kdy v samotném závěru evropské seance dolar srazil horší výsledek předběžné spotřebitelské důvěry za květen z dílny University of Michigan.

S českou korunou to po většinu týdne vypadalo nemastně neslaně, ale nakonec si proti euru polepšila. Po celou první polovinu týdne se kurz držel stabilní nad hladinou 25,0 CZK/EUR. Ke klidnému vývoj samozřejmě dopomohl i středeční svátek a zavřené domácí trhy.

Českou měnu nijak nerozhodila slabší data březnové průmyslové produkce. Vzhledem k ne příliš povzbudivým průmyslovým číslům z Německa nemůže být velké překvapení, jak vypadají ta česká. Ekonomika přesto roste.

Zdroj: Jan Vejmělek, Komerční banka

Tím důvodem je totiž silnější domácí poptávka a na produkční straně to jsou služby. To potvrdila březnová data jak maloobchodních prodejů (+1,3 % m/m po sezónním očištění, pozn. aut.), tak tržeb z celého sektoru služeb, kde mezičtvrtletní růst činil silná 2,6 procenta (SA). Na tato robustní data reagovala koruna posílením, když kurz v závěru týdne atakoval hladinu 24,90 CZK/EUR.

Silná spotřebitelská poptávka je totiž proinflačním faktorem. V pátek zveřejněný zápis z posledního jednání České národní banky, na kterém došlo ke snížení sazeb o 50 bazických bodů, vyzněl spíše proinflační rétorikou. Ta však byla méně razantní, než jak se jevilo na tiskové konferenci guvernéra Aleše Michla bezprostředně po zasedání bankovní rady.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB