V čem se liší mileniálové od svých rodičů?

Průzkum
Nedávná studie výzkumného think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR „Generace X a Y očima dat: Když byli rodiče mladí jako my“ představuje unikátní srovnání současného života generace Y, tzv. mileniálů, s generací X, tedy jejich rodičů.
Největší rozdíl mezi generacemi X a Y je v úrovni vzdělání. Mezigeneračně výrazně narostl podíl lidí s vysokoškolským vzděláním. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak výrazné jsou rozdíly v úrovni vzdělanosti, partnerských vztazích nebo relativních výdělcích? A žije se dnes mileniálům celkově lépe než jejich rodičům, když byli stejně mladí? Redakce FAEI.cz má výsledky průzkumu k dispozici.

Studie porovnává životní situace generací X a Y na základě dat Českého statistického úřadu Životní podmínky (EU-SILC) z let 2006 a 2021. V roce 2006 bylo zástupcům generace X 25-40 let a podobně stará byla generace Y v roce 2021.

Analýza ukazuje, že největší rozdíl mezi generacemi X a Y je v úrovni vzdělání. Mezigeneračně výrazně narostl podíl lidí s vysokoškolským vzděláním. Alespoň bakalářské vzdělání má celých 32 procent generace Y, zatímco v generaci X jejich rodičů to bylo jen 13 procent. Naopak počet vyučených se mezigeneračně snížil ze 40 na 23 procent.

PSALI JSME:
Mileniálové nemají peníze. Jinak by utráceli stejně jako předchozí generace

„Za pozornost stojí, že se nárůst vysokoškolsky vzdělaných týkal mnohem více žen než mužů.  Zatímco v generaci X byl podíl vysokoškolaček a vysokoškoláků stejný, v generaci Y dosáhlo vysokoškolského vzdělání 37 procent žen a jen 27 procent mužů,“ informoval naši redakci jeden z autorů studie Michal Šoltés.

Druhý nejvýraznější mezigenerační rozdíl lze podle něj nalézt v poklesu podílu manželských svazků. Ženy i muži v generaci Y se vdávají a žení výrazně méně často než jejich rodiče v generaci X.

Mezi mileniály je do 40 let vdaných jen 46 procent žen, tedy méně než polovina, a ženatých je pouze 34 procent mužů. Oproti tomu v generaci X bylo vdaných 65 procent žen a ženatých 52 procent mužů.

PSALI JSME:
Se svým bydlením jsou nejvíce nespokojeni mileniálové

S poklesem výskytu manželství souvisí i menší podíl dětí v generaci Y. V analýze je za rodiče považován každý, s nímž žije v domácnosti aspoň jedno závislé dítě. Zatímco v generaci X má označení rodič 74 procent žen a 50 procent mužů, v generaci Y podíly rodičů klesly, u žen na 65 procent a u mužů na 43 procent.

V neposlední řadě studie porovnala hmotné zajištění domácností napříč generacemi podle toho, zda si jednotlivé domácnosti mohou dovolit týdenní dovolenou mimo domov, zda mohou obden jíst maso, jestli mají k dispozici osobní auto či počítač nebo jak dobře vycházejí s příjmy. Ve všech těchto rozpočtových položkách si generace Y vede jednoznačně lépe než kdysi generace X.

Nicméně je třeba mít na paměti, že rozdíly v materiálním zajištění jsou způsobeny nejen jinou osobní situací, ale také zlepšením vnějších faktorů, jako je reálný růst ekonomiky, mezd, produktivity práce či dlouhodobě nízká míra nezaměstnanosti v ČR.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Je to oficiální: Mladí lidé jsou raději nezaměstnaní, než nešťastní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Lucie Urválková Manažerkou roku 2022

Významného osobního úspěchu dosáhla minulý týden Lucie Urválková, místopředsedkyně představenstva a CFO finanční skupiny Uniqa v ČR a SR. V tradiční soutěži Manažer / manažerka roku se jí podařilo vystoupat za rok …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB