Je to oficiální: Mladí lidé jsou raději nezaměstnaní, než nešťastní

Názor
Nový výzkum konzultační firmy Randstad objevil, že téměř polovina mladých lidí by radši neměla zaměstnání, než aby zůstala v takovém, ve kterém se necítí dobře.
Téměř polovina mladých lidí by podle průzkumu radši neměla zaměstnání, než aby zůstala v takovém, v němž se necítí dobře. Ilustrační foto: Pixabay.com

Studie zjistila, že 56 procent generace Z (1995-2012) a 55 procent mileniálů (1982-1994) nechtějí práci, která narušuje jejich osobní život, ale i názory týkající se sociálních a environmentálních témat. Dvěma z pěti by ani nevadilo vydělávat méně peněz, pokud by jejich práce účelně přispívala společnosti.

Tento nový trend bude dynamicky měnit pracovní trh. Je to budíček pro všechny zaměstnavatele, kteří nereflektují priority svých zaměstnanců ve svých benefitech, jako je více volného času a důraz na pohodu a zdraví zaměstnanců.

Pandemie tak reformovala pohled na současný pracovní systém a urychlila kolektivní uvědomění si jeho nefunkčnosti. Důkazem toho může být tzv. Great Resignation (Velká výpověď), která se rozšířila po celém světě.

PSALI JSME:
Mileniálové nemají peníze. Jinak by utráceli stejně jako předchozí generace

V Americe během ní odešly ze svého zaměstnání v červenci 2021 čtyři miliony Američanů, ve Velké Británii to byl každý dvacátý. V čele této vlny byli právě mileniálové a generace Z.

Každá generace přinesla na pracovní trh něco nového. Generace X striktně oddělovala práci od života a vydělávala peníze, aby mohla žít a utrácet. Generaci Y splýval osobní a pracovní život v jedno. V práci měli kamarády, se kterými trávili volný čas, a proto byli také spoustu času v práci a nevadilo jim to.

Bohužel je to generace, která zažívá nejvíc vyhoření, protože pořádně nezná nic jiného, než práci. Nejmladší generace Z si tuto chybu uvědomuje a snaží se proto najít rovnováhu mezi dvěma předešlými přístupy. Zároveň chce ale ve své práci hledat smysl, stejně tak jako v životě, který chce od práce oddělit.

Autor je specialista na HR a pracovní trh a CEO platformy Welcome to the Jungle
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Třicátníci chtějí nereálné platy. Přitom jim chybí odbornost i zkušenosti,“ říká Radovan Vaculík

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Trh práce vykazuje známky přehřívání

Trh práce zaznamenal v dubnu další zlepšení, i když oproti našemu očekávání nebyl pokles nezaměstnanosti tak výrazný. Podíl nezaměstnaných klesl z březnových 3,4 procenta na dubnových 3,3 procenta; my jsme čekali …

Nezaměstnanost v EU dál klesá

Asi takto jednoduše lze shrnout březnová data zveřejněná Eurostatem. Podle nich se míra nezaměstnanosti v zemích EU snížila na 6,8 procenta, zatímco ještě loni touto dobou byla o 1,4procentního bodu vyšší. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.