V e-shopech jsme vloni utratili 161 miliard, mnoho prodejců porušuje zákon

Analýza
Češi v uplynulém roce utratili v internetových obchodech rekordních 161 miliard korun. Je to o 21 miliard více než v roce předchozím. Současně ovšem platí, že většina internetových prodejců porušuje podle kontrol České obchodní inspekce spotřebitelskou legislativu.
Češi utrácejí v e-shopech stále vyšší sumy. Foto: Pixabay.com

Celkový obrat tuzemských internetových obchodů za loňský rok opět překonal rekord. Podle údajů společnosti Shoptet, která provozuje polovinu současných a 80 procent nově vzniklých e-shopů, dosáhl hodnoty 161 miliard korun. Meziročně tak jde o patnáctiprocentní nárůst oproti 140 miliardám za rok 2018.

K rekordnímu utrácení napomohla jednak rostoucí obliba online nákupů, jednak zvyšující se počet internetových obchodů. Oproti předloňsku přibylo 3,5 procent e-shopů. „Čísla ukazují, že česká e-commerce je stále na vzestupu a nadále se rozvíjí. Očekáváme, že za letošní rok bude objem peněz utracených v e-shopech zase o něco vyšší,“ uvedl Miroslav Uďan ze společnosti Shoptet.

Zájem o elektroniku

Největší zájem mezi zákazníky internetových obchodů byla vloni elektronika. Na celkové hodnotě on-line nákupů se podílí 37 procenty. Zboží z této kategorie nakupovali více muži než ženy. Druhá příčka patří kosmetice s 12 procenty celkového obratu, přičemž v této oblasti naopak jasně dominují ženy.

Ostatně ženy obecně utrácejí v e-shopech více než muži, aktuální poměr je 6:4. Platí to i v případě třetí nejprodávanější kategorie zboží, kterou je oblečení.

PSALI JSME:
V povánočních výprodejích utratí Češi skoro tolik, co před Vánoci

„Právě u oblečení pozorujeme sílící trend online nákupů. Svou roli v tom sehrávají nejen velké módní e-shopy, ale také obchody, které prodávají například i sportovní vybavení. Rychle ale roste také obliba on-line nakupování potravin, která bude podle nás stoupat i nadále,“ poznamenal Uďan.

Dominance velkých měst

Z dat společnosti Shoptet také vyplývá, že téměř 70 procent veškerého zboží prodávají e-shopy se sídlem v Praze. Po hlavním městě následuje Brno (8 procent) a Ostrava (6 procent). Významnější podíl on-line prodejů eviduje Shoptet také v Jihočeském kraji (3 procenta).

Nejvíce zboží se tradičně přes internet prodá před Vánocemi. V listopadu a prosinci činil obrat českých e-shopů 51 miliard korun, z toho 12 miliard utratili Češi během posledních dvou týdnů před vánočními svátky. V loňském roce ale prodeje meziročně rostly i v jiných obdobích.

„Oproti předchozímu roku stoupaly v lednu meziročně prodeje všeho, co souvisí se zdravým životním stylem. Na Valentýna zase několikanásobně vzrostly prodeje květin. Rekordní byly i prodeje během slevových akcí na Black Friday. Ty meziročně stouply o 25 procent na téměř 800 milionů korun během jediného pátku,“ dodal Miroslav Uďan.

PSALI JSME:
Nálada českých spotřebitelů se v prosinci zlepšila

Porušování zákona

Značná část internetových prodejců má ovšem podle České obchodní inspekce problém s dodržováním zákonů. „Výsledky kontrol za třetí čtvrtletí roku 2019 potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází neustále k porušování spotřebitelské legislativy, tedy práv spotřebitele,“ řekl ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný. Trendem začíná být i elektronické obchodování přes aukční a slevové portály.

Inspektoři od července do konce září provedli 185 kontrol internetových prodejců. Ověřovali především dodržování zákona o ochraně spotřebitele. Z celkového počtu 185 kontrol bylo zjištěno porušení právních předpisů ve 146 případech, což je bezmála 80 procent. Inspekce upozornila, že nejde o reálný obraz trhu, ale vzhledem k velkému počtu podnětů od občanů o výsledek cílených kontrol.

Právní moci nabylo ve třetím čtvrtletí uplynulého roku 188 pokut v celkové hodnotě převyšující 1,74 milionu korun. Neobvyklé nebyly ani sankce ve výši desítek tisíc korun pro jednu společnost.

PSALI JSME:
Osm rad, jak se nenechat napálit e-shopem

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Koronavirus Čechům citelně srazí cenu elektřiny

Cena elektřiny se na pražské burze letos citelně propadla. Tento pokles už se začíná projevovat v ceně pro konečné spotřebitele z řad tuzemských domácností. Elektřinu totiž razantně zlevní přímo ČEZ, tedy hlavní …

Češi se připravují na druhou vlnu, skupují notebooky

Obchody s elektronikou hlásí citelně zvýšení zájem Čechů o nákup notebooků, podobných zařízení či příslušenství typu webkamer nebo mikrofonů. Tuto nákupní horečku nyní stupňuje obava ze závažného průběhu druhé vlny …

Fixace ceny elektřiny se teď domácnostem nevyplatí

Cena elektřiny se na pražské burze letos citelně propadla. Jen otázkou času je, kdy se tento propad projeví v konečné ceně elektřiny pro domácnosti. Zatím platí, že domácnosti by měly odolat různým nabídkám k fixaci …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Poradna
Nestarali jste se? Pak jste možná přišli úplně zbytečně o peníze. Řeč je o příspěvcích z fondu kulturních a sociálních potřeb, na které si mohou dosáhnout zaměstnanci organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací a příspěvkových organizací zřízených územními samosprávnými celky. V soukromých firmách zase fungují sociální fondy či jiné formy benefitů, které se pohybují v často tisícových částkách.
Rolovat nahoru