V květnu začalo podnikat pět tisíc lidí. Mnohem více živností ale bylo přerušeno, nebo zaniklo

Letos v květnu začalo v Česku podnikat 5 008 živnostníků, zatímco 5 837 jich své podnikání přerušilo a 1 710 svoji živnost trvale ukončilo. Vyplývá to z aktuálních dat a analýzy společnosti CRIF a dat portálu www.informaceofirmach.cz.
V květnu začalo podnikat pět tisíc lidí. Můžeme očekávat, že celkový počet živnostníků se v dalším období bude zvyšovat pomaleji, než dosud. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Počet přerušených živností byl v dubnu a v květnu minulého roku poměrně nízký, protože živnostníci mohli využívat státní kompenzační bonus ve výši 25 tisíc korun měsíčně. Řada z nich proto rozhodnutí o přerušení živnosti odložila na později, typicky na srpen a září, kdy se jim vrátila povinnost platit zálohy za sociální a zdravotní pojištění,“ sdělila redakci Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V prvních pěti měsících letošního roku vzniklo 26 961 nových živností, 52 280 jich bylo přerušeno a 14 tisíc ukončeno. Za vyšším počtem přerušených živností stojí kombinace zmiňovaného vlivu loňského kompenzačního bonusu a velmi vysokého počtu přerušených živností z ledna letošního roku. Během prvních pěti měsíců letošního roku tedy v Česku vzniklo téměř o 13 tisíc živností více, než kolik jich zaniklo.

„Dá se očekávat, že s ukončením vládních podpůrných opatření se bude zvyšovat i počet končících živnostníků, zatímco vývoj počtu nových podnikatelů se bude odvíjet od rychlosti obnovy ekonomického růstu. Můžeme proto očekávat, že celkový počet živnostníků se v dalším období bude zvyšovat pomaleji, než dosud,“ dodala Kameníčková.

PSALI JSME:
Firmy a živnostníci mají stále větší problémy se splácením svých úvěrů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru