V letošním roce už ekonomika poroste

Názor
Rok 2020 je definitivně za námi a z ekonomického pohledu můžeme konstatovat, že to byl rok nejhlubšího hospodářského propadu v historii Česka. Již nyní můžeme konstatovat, že se naše ekonomika jako celek nezhroutila, nenaplnily se mediálně proklamované katastrofické scénáře z doby jarní vlny pandemie prognózující propady dvouciferného řádu.
Česká ekonomika a zejména průmyslový a exportní sektor opět ukázaly svou pružnost rychle reagovat na nastalou situaci. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A to přitom téměř žádná z těchto vyhlídek nepředpokládala další vlny koronaviru. Ty z pandemického pohledu dorazily s ještě větší razancí měřeno počtem nakažených či mrtvých, nejvýznamnější ekonomické škody ale napáchla vlna první. Celkově podle nás vloni ekonomika klesla zhruba o 7,5 procenta.

Zatímco vloni na jaře vláda svou rychlou reakcí pandemii téměř zastavila, podzimní a aktuální vlna nás z pohledu počtu nakažených a mrtvých na jednoho obyvatele řadí k nejvíce postiženým státům na světě. Ekonomický dopad ale již není tak dramatický, jako na jaře.

Česká ekonomika a zejména průmyslový a exportní sektor opět ukázaly svou pružnost rychle reagovat na nastalou situaci.

PSALI JSME:
Český výrobní sektor dál expanduje

První vlna pro ně byl a překvapením, na další již byly průmyslníci připravení díky své vlastní aktivitě, ale i kvůli tomu, že se jí nedotkly vládní restrikce, hranice zůstaly otevřené a vnější poptávka sílila, což ale neplatí pro sektor služeb, zejména těch spojených s turismem.

Finanční trhy obvykle s předstihem indikují budoucí stav reálné ekonomiky. Rostoucí akciové trhy, zvyšující se tržní úrokové sazby i posilující koruna – to jsou indikátory důvěry investorů, že letos již tuzemské hospodářství klesat nebude, ba naopak.

Cestě vzhůru bude pomáhat nejenom vakcína, ale i nízký statistický základ po propadu loňského roku. I tak ale bude trvat další dva roky, než se v objemu produkce vrátíme nad předpandemickou úroveň.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český zahraniční obchod míří za rok 2020 k historicky nejlepšímu výsledku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru