Nižší oproti předchozímu měsíci byly ceny ovoce (o 3,2 %) či drůbeže (o 2,9 %), meziměsíční růst naopak zaznamenaly ceny vajec (o 22,1 %), olejnin (o 5,2 %) a mléka (4,0 %). Ty byly vyšší i v porovnání s loňským rokem.
Ceny vajec se zvýšily o 11,9 procenta, ceny olejnin o 16,7 procenta, ceny mléka pak o 16,8 procenta. Podražilo také ovoce (o 25 %), brambory naopak klesly o 5,5 procenta. Můžeme tedy počítat s tím, že se tento vývoj propíše do dalších statistik spotřebitelských cen.
K růstu došlo také u cen průmyslových výrobců. Ty se meziročně zvýšily o 1,7 procenta, pro porovnání v říjnu činil jejich meziroční rozdíl 0,8 procenta. Rostly i v meziměsíčním srovnání, a to o 0,4 procenta. Nahoru šly především ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (nárůst o 1,4 %), které zaznamenaly nárůst i meziroční, konkrétně o šest procent.
Ceny potravinářských výrobků vzrostly meziměsíčně o 0,3 procenta (meziročně 1,0 %), stouply zejména ceny mléčných výrobků (meziměsíčně o 2,4 %, meziročně o 10,1 %). Naopak nižší byly v meziročním srovnání ceny mlýnských a škrobárenských výrobků, které se snížily o 8,9 procenta, či ceny černého a hnědého uhlí a lignitu, které klesly o 4,6 procenta.
Meziročně vyšší byly také ceny tržních služeb pro podniky a ceny stavebních prací. Ceny tržních služeb byly meziročně vyšší o 3,7 procenta, přičemž rostly hlavně ceny za služby v oblasti zaměstnání (o 15,5 %), ceny za reklamní služby a průzkum trhu (o 10,4 %) a za služby v oblasti nemovitostí (o 7,6 %).
Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 2,5 procenta (meziměsíčně o 0,3 %). Vzrostly také ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví, a to o 0,9 procenta. Velkých změn se tak v oblasti bydlení nedočkáme.
Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)