Průmyslové ceny rostou rychleji, než se čekalo. Táhnou je energie

Dynamika cen tuzemských průmyslových výrobců podle údajů tuzemských statistikův listopadu vzrostla, hlavně však v důsledku vyšších cen energií. Meziměsíční růst cen průmyslových výrobců dosáhl 0,4 procenta po 0,1 procenta v říjnu. V meziročním vyjádření cenový růst zrychlil z 0,8 na 1,7 procenta a přesáhl tak tržní konsensus ve výši 1,4 procenta.
Průmysloví výrobci začínají zaznamenávat silnější inflační tlaky, ačkoli v souhrnu zatím růst cen zůstává bezpečně pod úrovní dvou procent meziročně. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Průmysloví výrobci začínají zaznamenávat silnější inflační tlaky, ačkoli v souhrnu zatím růst cen zůstává bezpečně pod úrovní dvou procent meziročně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Růst výrobních cen v průmyslu v listopadu předčil očekávání expertů,“ komentoval to pro Finanční a ekonomické informace (faei.cz) Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. „Výraznější než očekáváný růst výrobních cen v průmyslu může být pro představitele bankovní rady České národní banky (ČNB) jedním z faktorů, který je přiměje na zasedání tento týden ponechat úrokové sazby na stávající úrovni,“ dodal.

Pokud ČNB sazby ponechá, kde jsou, bude podle Kovandy tím zásadním důvodem výraznější než předpokládaný růst mezd ve třetím čtvrtletí a inflační tlaky v oblasti služeb, které nejsou s výrobními cenami v průmyslu příliš provázány. „Růst cen v průmyslu však signalizuje například možný budoucí růst cen v oblasti dodávek energií pro firmy a domácnosti, takže zde už bankovní rada může zbystřit,“ uvedl ekonom.

Klíčovým tahounem růstu průmyslových cen byly letos v listopadu podle Kovandy ceny elektřiny a plynu, které poskočily meziročně o šest procent: „Jdou ruku v ruce s opětovným růstem burzovních cen elektřiny a plynu na evropských burzách. To se už v průběhu příštího roku může promítnout do cen, jimž čelí například domácnosti a které se tudíž započítávají do kalkulace spotřebitelské inflace.“

Podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera by výrobní sektor měl růst cen nadále spíše brzdit. „Přispět by k tomu měla stále slabá poptávka po průmyslovém zboží, která se v celosvětovém kontextu projevuje v poklesu využití výrobních kapacit, a tedy i v nadprodukci. Převis nabídky na poptávkou v segmentu zboží tak bude podle nás výrazně tlumit tlaky na růst cen,“ řekl faei.cz.

Ve zpracovatelském průmyslu podle něj zůstává cenová dynamika vlivem slabé poptávky utlumená. Meziměsíčně se ceny v tomto sektoru v listopadu zvýšily v průměru o 0,2 procenta, což představuje zpomalení z říjnových 0,4 procenta. K tomu přispěl pokles cen ve výrobě nápojů a výrobě základních kovů (o shodných -1,1 % m/m), stejně tak v případě kovodělných výrobků (-0,3 % m/m).

„Jen mírný cenový růst nadále vykazoval potravinářský průmysl (+0,3 % m/m a +1,0 % y/y). K nárůstu cenové dynamiky naopak v listopadu došlo ve výrobě motorových vozidel (+0,7 % po říjnových +0,2 %) a v chemickém průmyslu (+0,8 % po říjnových -0,9 %). Vysoký cenový růst druhý měsíc v řadě vykazoval elektrotechnický průmysl (+1,1 % m/m, tedy stejně jako v říjnu),“ uvedl Gürtler.

Ceny zemědělských výrobců, jak dodal, sice meziměsíčně klesly, jejich meziroční růst ovšem pokračoval ve výrazné akceleraci. „Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců po výrazném říjnovém růstu o 6,9 procenta v listopadu meziměsíčně klesly o dvě procenta. Na tom se podílel pokles cen rostlinné výroby o 5,1 procenta, který mohl být z části dán sezónností,“ vysvětlil ekonom KB.

„Pohledem dynamiky jednotlivých produktů došlo ke snížení zejména u cen ovoce (-3,2 %), které přitom ještě v předchozím měsíci rostly o více než 30 procent,“ informoval faei.cz analytik Raiffeisenbank Vít Mikušek s tím, že v meziročním srovnání ceny v zemědělství zůstávají zvýšené, dokonce o výrazně více než v předchozím měsíci (+5,5 % vs. 2,4 % v říjnu).

Sice dále klesaly ceny čerstvé zeleniny (-0,9 %) i drůbeže (-2,9 %), avšak ke zdražení došlo v rostlinné výrobě ve výrazné míře u cen vajec (+22,1 %), olejnin (+5,2 %), mléka (+4 %), brambor (+3,9 %), ale i obilovin (+0,9 %). „V meziročním srovnání stále do popředí vystupují ceny v živočišné výrobě (+9,6 %), ale i v rostlinné výrobě (+3,2 %), kde ceny rostou nezřídka i dvouciferným tempem,“ sdělil Mikušek.

V souvislosti s příchodem zimní sezóny se podle analytik Raiffeisenbank také začínají opět zvyšovat ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (+1,4 %), přičemž letošní nárůst je výraznější než ve většině předchozích let. „Podobně jako v meziměsíčním srovnání, i meziročně rostly ceny energií, když elektřina, pára a klimatizovaný vzduch zdražují již o šest procent,“ sdělil Vít Mikušek.

„To může dále způsobovat problémy tuzemskému průmyslu, který se v letošním roce stále nezvládá vymanit z poklesu. Bez započtení energií by ceny v průmyslu vzrostly jen o 1,4 procenta,“ připomněl analytik. Růst ceny energií může podle jeho názoru negativně ovlivnit další vývoj celého tuzemského průmyslového sektoru, který se vyznačuje značnou energetickou náročností.

„V tuzemsku se prozatím zcela nedaří ani spotřebitelskému sektoru. Útraty domácností sice rostou, s ohledem na předchozí hluboký pokles však stále pouze pozvolným tempem. V tomto směru pravděpodobně působí hlavně předchozí hluboký pokles reálných mezd, který se nejspíše ani příštím roce nepodaří vykompenzovat,“ dodal na závěr ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena