V nákupních centrech se zvyšuje agresivita zlodějů

V posledních dvou letech rapidně roste agresivita zlodějů a nepřizpůsobivých osob v obchodních centrech, jak dokládá zkušenost společnosti SSl Group, která se stará o desítky obchodních center a kancelářských budov. Problematičtí lidé se v těchto veřejných prostorách navíc čím dál více shlukují.
Pracovníci ostrahy se stále častěji setkávají s případy, kdy musejí čelit útokům pachatelů ozbrojených bodnými a sečnými zbraněmi, paralyzéry, teleskopickými obušky nebo plynovými pistolemi. Foto: Pixabay

V libereckém obchodním centru Forum se zkraje letošního roku odehrála před zraky desítek návštěvníků surová a krvavá rvačka. Pustili se do sebe dva muži. Ačkoli jeden byl Rom a druhý měl vyholenou hlavu, policie okamžitě vyloučila rasově motivovaný motiv. I tak krvavou bitku vyšetřovatelé řešili jako ublížení na zdraví a výtržnictví. Oba bijce přitom museli zpacifikovat až přivolaní policisté.

Událost dokládá, jak v poslední době narůstá v obchodních centrech agresivita. Podle aktuální statistiky společnosti SSI Group, jejíž ochranka působí v desítkách obchoďáků a kancelářských budov, je za týden v jednom nákupním centru v průměru vykázáno 60 nežádoucích osob, zadrží se devět pachatelů trestné činnosti, pětkrát se poskytuje první pomoc nebo čtyřikrát se zasahuje u podezřelého zavazadla. Alespoň v osmi případech pak ochranka pomáhá návštěvníkům, kteří ztratili osobní doklady, nebo jim je někdo ukradl.

„Pracovníci ostrahy se stále častěji setkávají s případy, kdy musejí čelit útokům pachatelů ozbrojených bodnými a sečnými zbraněmi, paralyzéry, teleskopickými obušky nebo plynovými pistolemi. Na denním pořádku jsou pak fyzické útoky nebo verbální urážky. Za útoky zpravidla stojí osoby pod vlivem omamných či psychotropních látek, sociálně nepřizpůsobiví občané či lidé bez domova. Neustále také roste agresivita pachatelů krádeží,“ konstatoval Radek Škrabal ze společnosti SSI Group, která patří mezi největší tuzemské bezpečnostní agentury.

PSALI JSME:
Nákupní centra před Vánoci? Ochranka vše nevyřeší, říká streetworker

Vražda i dětská agrese

Například letos na jaře napadl v obchodním domě v Chebu čtyřiašedesátiletého muže o bezmála čtyřicet let mladší cizinec. Podle vyšetřovatelů šlo o velmi bezohledný útok, útočník dokonce kopal do hlavy své ležící oběti. Nakonec zasáhla ochranka, agresor ale utekl, i tak ho asi za hodinu dopadla policie. Napadený muž zemřel po převezení do nemocnice, pachateli hrozí mnohaletý pobyt za mřížemi.

Relativně novým fenoménem, který se nevyhýbá ani nákupním centrům, jsou bitky mladistvých. Souboje si mladíci navíc často natáčejí, pak vzájemně posílají nebo sdílejí na sociálních sítích. Psycholog Jan Lašek potvrdil, že právě snaha vytáhnout se před ostatními je pro bitkaře klíčová. „Musí tam u toho být dívky nebo kamarádi, aby viděli, jaký on je borec. Bez diváků ztrácejí zájem a přestávají se prát,“ řekl psycholog.

Statistiky ukazují, že policisté musí v průměru řešit dva případy agrese mladistvých denně. Meziročně vzrostl počet násilných trestných činů u mladistvých o zhruba 13 procent. Teenageři v obchodních centrech kromě bitek také často provokují ostrahu a návštěvníky různými „legráckami“, projíždějí pasážemi na kolech nebo skateboardech, natáčejí to na mobil a chlubí se na sociálních sítích.

PSALI JSME:
Zloději i zaměstnanci kradou stejnou měrou, obchodům to působí daňové problémy

Když to přežene ochranka

Občas se stane, že zásah nezvládne ochranka, týká se to zejména mladších, nezkušených pracovníků. Před dvěma lety tak policie ze Zlína obvinila dosud netrestaného devatenáctiletého mladíka ze spáchání zločinu ublížení na zdraví. Student si přivydělává jako strážný ve zlínském obchodním centru. Jenže pak strčil do podnapilého návštěvníka tak nešťastně, že pětapadesátiletý muž spadl na dlážděnou podlahu a způsobil si těžké zranění, které si vyžádalo operační zákrok.

Agentura SSI Group tvrdí, že do obchodních center posílá speciálně vyškolené skupiny pracovníků, takzvané antikonfliktní týmy, které při krizových situacích vystupují velmi profesionálně. Všichni členové jsou v uniformě. „To působí nejen preventivně, ale zároveň návštěvníkům centra dodávají pocit bezpečí,“ uzavřel Škrabal ze SSI Group.

PSALI JSME:
Prodavači smějí kontrolovat tašku jen se souhlasem zákazníka

Sdílet:
  1. Zase “Mladíci”? Prý nejlepší soužití s nenapravitelným etnikem za 20 let, za takové lži a manipulaci s veřejným míněním by měl někdo vyfasovat trest nejvyšší.

  2. No, když vidím, co je třeba za “výběr” v OC Nový Smíchov, tak mi moc schopní a pocit bezpečí dodávající nepřijdou. Snad jen ten, co ho tam mají jako “zásahovku”, by dokázal někoho zklidnit, zbytek vypadá, jako když je vybírali náhodným losem u výstupu z metra. Ale je pravda, že ti nejsou od SSI.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Jak Češi vnímají nevidomé?

Většina z nás nemá konkrétnější představu o tom, jak se žije zrakově postiženým. A většinou nemáme ani ponětí o tom, kolik lidí s tímto handicapem mezi námi žije. Podle údajů Světové zdravotnické organizace je na …

Nobelova cena za ekonomii oceňuje boj s chudobou

Nobelovu cenu za ekonomii má po včerejšku 84 lidí, stále živých či již zemřelých. Počet žen mezi nimi se rozrůstá z jedné na dvě. V příštích letech jich zřejmě bude dále přibývat.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru