V nejužším mrakodrapu na světě jsou také umělecká díla z Česka

Za zlaté éry New York City se v domě Steinway Hall na 111 West 57th Street scházeli nejznámější světoví klavíristé. Dokonce i legendární Sergej Rachmaninov tam rád chodil hrát společně s velkým virtuózem Vladimirem Horowitzem.
V nejužším mrakodrapu na světě jsou také umělecká díla z Česka. Foto: Chris6d - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89520908

Téměř sto let po jeho prvním otevření v roce 1925 se tomuto místu vdechuje ve spolupráci s nejlepšími developery New Yorku nový život. Původní budova byla ikonou New York City.

Česká společnost Lasvit, světový lídr v tvorbě odvážných a jedinečných světelných zážitků, pro tuto budovu navrhla desítky svítidel a designových instalací, které ručně vyrobili umělci, skláři a řemeslníci na Novoborsku. Pod developerskou taktovkou JDS Development Group, Property Markets Group a Spruce Capital Partners se v nejlidnatějším americkém městě zrodil nejužší mrakodrap světa. A SHoP Architects společně se Studio Sofield, vytvořili z 111 West 57th Street svatostánek současného designu.

Architekti stojící za interiérem budovy ze Studio Sofield navíc přišli s návrhem, který bere v potaz bohaté dějiny této budovy, a zároveň přináší moderní estetiku, která vyvažuje opulentnost svou přirozenou elegancí.

Studio Sofield se mimo jiné proslavilo prací na luxusních rezidencích, a jsou zvyklí pracovat i s velmi netradičními materiály. Pro tvorbu jedinečných světel a na zakázku dělaných uměleckých plastik si vybrali právě tuzemský Lasvit.

Přestože je tato progresívní česká sklářská a designérská firma po celém světě známá pro své umění a práci se sklem, většina děl pro 111 West 57th Street vyžadovala také jemnou a precizní práci s kovem.

„Na tomto projektu pracujeme už od roku 2016, a byla to pro nás opravdu velká výzva, protože projekt vyžadoval velmi precizní práci nejen se sklem, ale také s ručně kovanými součástkami, které jsme vyráběli v kovářské dílně,“ informoval naši redakci Pavel Koudelka, partner a Managing Director zodpovědný za region severní Ameriky ve společnosti Lasvit.

PSALI JSME:
Výškové budovy k modernímu městu patří

Podle něj jde o jeden z prvních projektů, kde se práce firmy objevuje jako nedílná součást samotné architektury. „Například řemeslně vyráběné římsy nebo kované mříže, které jsme byli schopni vyrábět až po zaměření přímo v budově. V hlavní lobby jsme pak umístili dvě obrovské vázy, kde každá měří téměř tři metry, a váží více než tunu,“ dodal Koudelka.

Celou budovu zdobí více než třicet uměleckých děl od české společnosti – od osvětlení, po sochy a různé designové instalace. První díla jsou k vidění při příjezdu pod „porte cochere“, tedy velkolepým vchodem do budovy. Zde umístění skleněné vázy jsou nejen jedinečné ve svém designu, ale také jemným provedením.

Ve vázách v lobby jsou umístěny palmové listy z kovu. Každá z nich váží okolo 400 kilogramů a je přes devět metrů vysoká. Vázy se skládají z mnoha kusů taveného skla, které je při výrobě zapotřebí přesně spojit a vyhladit. Lasvit musel dokonce pro tento proces vynalézt speciální technologii.

Dvě lampy umístěné v „porte cochere“ jsou pak navržené ve stejném art deco stylu. Designéři české firmy pracovali se všemi vlivy, vizemi kontextem budovy a stylu art deco a snažili se celkový styl dále posouvat.

Sergej Rachmaninov chodil do původní budovy na 111 West 57th Street hrát na klavír. Foto: Kubey-Rembrandt Studios (Philadephia, Pennsylvania). Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37407922

Úchvatná svítidla lze také vidět ve vestibulu, v halách, v přístupu k výtahům se nachází barokem inspirovaná kovová skulptura. Plastiky jsou k vidění i v dalších oblastech, jakou je třeba bazén, a v původní koncertní místnosti Steinway jsou repliky původních lustrů.

Každý kousek byl velmi náročným uměleckým počinem. Kovové lampy v halách jsou repliky původních svítidel z 20. let minulého století, které tuzemská firma vytvářela na základě historické fotodokumentace.

Světelné a designové plastiky byly vytvořeny za účelem ukázat v nejlepším světle ten opravdový klenot tohoto prostoru – klavíry. V minulosti zde totiž byla ikonická sbírka těchto nástrojů z dílny Steinway & Sons.

Vzhledem k tomu, že Carnegie Hall stojí přímo přes ulici, tato lokalita jižního Central Parku je již po celé věky považována za centrum kultury a vážné hudby, a Steinway Hall je v tomto ohledu opravdový „památník vážné hudby a architektury“.

PSALI JSME:
Nebojme se nechat Prahu vyrůst do výšky. Ale jen někde

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB