V nejužším mrakodrapu na světě jsou také umělecká díla z Česka

Za zlaté éry New York City se v domě Steinway Hall na 111 West 57th Street scházeli nejznámější světoví klavíristé. Dokonce i legendární Sergej Rachmaninov tam rád chodil hrát společně s velkým virtuózem Vladimirem Horowitzem.
V nejužším mrakodrapu na světě jsou také umělecká díla z Česka. Foto: Chris6d - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89520908

Téměř sto let po jeho prvním otevření v roce 1925 se tomuto místu vdechuje ve spolupráci s nejlepšími developery New Yorku nový život. Původní budova byla ikonou New York City.

Česká společnost Lasvit, světový lídr v tvorbě odvážných a jedinečných světelných zážitků, pro tuto budovu navrhla desítky svítidel a designových instalací, které ručně vyrobili umělci, skláři a řemeslníci na Novoborsku. Pod developerskou taktovkou JDS Development Group, Property Markets Group a Spruce Capital Partners se v nejlidnatějším americkém městě zrodil nejužší mrakodrap světa. A SHoP Architects společně se Studio Sofield, vytvořili z 111 West 57th Street svatostánek současného designu.

Architekti stojící za interiérem budovy ze Studio Sofield navíc přišli s návrhem, který bere v potaz bohaté dějiny této budovy, a zároveň přináší moderní estetiku, která vyvažuje opulentnost svou přirozenou elegancí.

Studio Sofield se mimo jiné proslavilo prací na luxusních rezidencích, a jsou zvyklí pracovat i s velmi netradičními materiály. Pro tvorbu jedinečných světel a na zakázku dělaných uměleckých plastik si vybrali právě tuzemský Lasvit.

Přestože je tato progresívní česká sklářská a designérská firma po celém světě známá pro své umění a práci se sklem, většina děl pro 111 West 57th Street vyžadovala také jemnou a precizní práci s kovem.

„Na tomto projektu pracujeme už od roku 2016, a byla to pro nás opravdu velká výzva, protože projekt vyžadoval velmi precizní práci nejen se sklem, ale také s ručně kovanými součástkami, které jsme vyráběli v kovářské dílně,“ informoval naši redakci Pavel Koudelka, partner a Managing Director zodpovědný za region severní Ameriky ve společnosti Lasvit.

PSALI JSME:
Výškové budovy k modernímu městu patří

Podle něj jde o jeden z prvních projektů, kde se práce firmy objevuje jako nedílná součást samotné architektury. „Například řemeslně vyráběné římsy nebo kované mříže, které jsme byli schopni vyrábět až po zaměření přímo v budově. V hlavní lobby jsme pak umístili dvě obrovské vázy, kde každá měří téměř tři metry, a váží více než tunu,“ dodal Koudelka.

Celou budovu zdobí více než třicet uměleckých děl od české společnosti – od osvětlení, po sochy a různé designové instalace. První díla jsou k vidění při příjezdu pod „porte cochere“, tedy velkolepým vchodem do budovy. Zde umístění skleněné vázy jsou nejen jedinečné ve svém designu, ale také jemným provedením.

Ve vázách v lobby jsou umístěny palmové listy z kovu. Každá z nich váží okolo 400 kilogramů a je přes devět metrů vysoká. Vázy se skládají z mnoha kusů taveného skla, které je při výrobě zapotřebí přesně spojit a vyhladit. Lasvit musel dokonce pro tento proces vynalézt speciální technologii.

Dvě lampy umístěné v „porte cochere“ jsou pak navržené ve stejném art deco stylu. Designéři české firmy pracovali se všemi vlivy, vizemi kontextem budovy a stylu art deco a snažili se celkový styl dále posouvat.

Sergej Rachmaninov chodil do původní budovy na 111 West 57th Street hrát na klavír. Foto: Kubey-Rembrandt Studios (Philadephia, Pennsylvania). Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37407922

Úchvatná svítidla lze také vidět ve vestibulu, v halách, v přístupu k výtahům se nachází barokem inspirovaná kovová skulptura. Plastiky jsou k vidění i v dalších oblastech, jakou je třeba bazén, a v původní koncertní místnosti Steinway jsou repliky původních lustrů.

Každý kousek byl velmi náročným uměleckým počinem. Kovové lampy v halách jsou repliky původních svítidel z 20. let minulého století, které tuzemská firma vytvářela na základě historické fotodokumentace.

Světelné a designové plastiky byly vytvořeny za účelem ukázat v nejlepším světle ten opravdový klenot tohoto prostoru – klavíry. V minulosti zde totiž byla ikonická sbírka těchto nástrojů z dílny Steinway & Sons.

Vzhledem k tomu, že Carnegie Hall stojí přímo přes ulici, tato lokalita jižního Central Parku je již po celé věky považována za centrum kultury a vážné hudby, a Steinway Hall je v tomto ohledu opravdový „památník vážné hudby a architektury“.

PSALI JSME:
Nebojme se nechat Prahu vyrůst do výšky. Ale jen někde

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Škoda Auto oficiálně vstoupila na vietnamský trh

Škoda Auto svým vstupem na vietnamský trh učinila významný krok ve své strategii internacionalizace. Sobotní slavnostní akce proběhla za účasti představitelů vietnamské a české vlády a společnosti TC Group, která je …

Největší evropskou firmou se stal Novo Nordisk

Dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk se v pátek stala největší evropskou firmou podle tržní hodnoty. Její tržní hodnota v úvodu pítečního burzovního obchodování přesáhla úroveň v přepočtu 9 350 miliard …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB