V nejužším mrakodrapu na světě jsou také umělecká díla z Česka

Za zlaté éry New York City se v domě Steinway Hall na 111 West 57th Street scházeli nejznámější světoví klavíristé. Dokonce i legendární Sergej Rachmaninov tam rád chodil hrát společně s velkým virtuózem Vladimirem Horowitzem.
V nejužším mrakodrapu na světě jsou také umělecká díla z Česka. Foto: Chris6d - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89520908

Téměř sto let po jeho prvním otevření v roce 1925 se tomuto místu vdechuje ve spolupráci s nejlepšími developery New Yorku nový život. Původní budova byla ikonou New York City.

Česká společnost Lasvit, světový lídr v tvorbě odvážných a jedinečných světelných zážitků, pro tuto budovu navrhla desítky svítidel a designových instalací, které ručně vyrobili umělci, skláři a řemeslníci na Novoborsku. Pod developerskou taktovkou JDS Development Group, Property Markets Group a Spruce Capital Partners se v nejlidnatějším americkém městě zrodil nejužší mrakodrap světa. A SHoP Architects společně se Studio Sofield, vytvořili z 111 West 57th Street svatostánek současného designu.

Architekti stojící za interiérem budovy ze Studio Sofield navíc přišli s návrhem, který bere v potaz bohaté dějiny této budovy, a zároveň přináší moderní estetiku, která vyvažuje opulentnost svou přirozenou elegancí.

Studio Sofield se mimo jiné proslavilo prací na luxusních rezidencích, a jsou zvyklí pracovat i s velmi netradičními materiály. Pro tvorbu jedinečných světel a na zakázku dělaných uměleckých plastik si vybrali právě tuzemský Lasvit.

Přestože je tato progresívní česká sklářská a designérská firma po celém světě známá pro své umění a práci se sklem, většina děl pro 111 West 57th Street vyžadovala také jemnou a precizní práci s kovem.

„Na tomto projektu pracujeme už od roku 2016, a byla to pro nás opravdu velká výzva, protože projekt vyžadoval velmi precizní práci nejen se sklem, ale také s ručně kovanými součástkami, které jsme vyráběli v kovářské dílně,“ informoval naši redakci Pavel Koudelka, partner a Managing Director zodpovědný za region severní Ameriky ve společnosti Lasvit.

PSALI JSME:
Výškové budovy k modernímu městu patří

Podle něj jde o jeden z prvních projektů, kde se práce firmy objevuje jako nedílná součást samotné architektury. „Například řemeslně vyráběné římsy nebo kované mříže, které jsme byli schopni vyrábět až po zaměření přímo v budově. V hlavní lobby jsme pak umístili dvě obrovské vázy, kde každá měří téměř tři metry, a váží více než tunu,“ dodal Koudelka.

Celou budovu zdobí více než třicet uměleckých děl od české společnosti – od osvětlení, po sochy a různé designové instalace. První díla jsou k vidění při příjezdu pod „porte cochere“, tedy velkolepým vchodem do budovy. Zde umístění skleněné vázy jsou nejen jedinečné ve svém designu, ale také jemným provedením.

Ve vázách v lobby jsou umístěny palmové listy z kovu. Každá z nich váží okolo 400 kilogramů a je přes devět metrů vysoká. Vázy se skládají z mnoha kusů taveného skla, které je při výrobě zapotřebí přesně spojit a vyhladit. Lasvit musel dokonce pro tento proces vynalézt speciální technologii.

Dvě lampy umístěné v „porte cochere“ jsou pak navržené ve stejném art deco stylu. Designéři české firmy pracovali se všemi vlivy, vizemi kontextem budovy a stylu art deco a snažili se celkový styl dále posouvat.

Sergej Rachmaninov chodil do původní budovy na 111 West 57th Street hrát na klavír. Foto: Kubey-Rembrandt Studios (Philadephia, Pennsylvania). Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37407922

Úchvatná svítidla lze také vidět ve vestibulu, v halách, v přístupu k výtahům se nachází barokem inspirovaná kovová skulptura. Plastiky jsou k vidění i v dalších oblastech, jakou je třeba bazén, a v původní koncertní místnosti Steinway jsou repliky původních lustrů.

Každý kousek byl velmi náročným uměleckým počinem. Kovové lampy v halách jsou repliky původních svítidel z 20. let minulého století, které tuzemská firma vytvářela na základě historické fotodokumentace.

Světelné a designové plastiky byly vytvořeny za účelem ukázat v nejlepším světle ten opravdový klenot tohoto prostoru – klavíry. V minulosti zde totiž byla ikonická sbírka těchto nástrojů z dílny Steinway & Sons.

Vzhledem k tomu, že Carnegie Hall stojí přímo přes ulici, tato lokalita jižního Central Parku je již po celé věky považována za centrum kultury a vážné hudby, a Steinway Hall je v tomto ohledu opravdový „památník vážné hudby a architektury“.

PSALI JSME:
Nebojme se nechat Prahu vyrůst do výšky. Ale jen někde

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Za trestný čin lze „zavřít“ i firmu

Za porušení zákona hrozí postih. Pokud jde o některý z paragrafů trestního zákoníku, dostane věc do rukou policie a pachatel může skončit u soudu. Pod pojmem „pachatel“ si ale obvykle představíme konkrétního …

Skupina Moore Czech Republic skokově roste

Poradenská, auditorská a technologická skupina Moore Czech Republic, která je součástí jedné z největších mezinárodních sítí auditorských a poradenských společností s více než 30 000 pracovníky ve více než 260 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.