V některých nemocnicích rodiče opět nemohou být se svými dětmi. Počet případů roste

Některé nemocnice kvůli pandemii opět neumožňují rodičům být u svých dětí. Upozornil na to spolek Juno Moneta s tím, že počet případů, kdy se na něj rodiče obracejí, v poslední době dramaticky narůstá. Rodiče jsou separováni od dětí školního i mladšího věku (včetně novorozenců) a jsou vykazováni nejen z jednotek intenzivní péče (JIP), ale i z běžných oddělení.
V některých tuzemských nemocnicích rodiče opět nemohou být se svými dětmi. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nepříjemnou zkušenost z letošního jara má za sebou například paní Lucie Lorencová. „Na jaře moje tříletá dcera prožila velmi traumatizující situaci, kdy onemocněla a byla – prý pro nedostatek běžných lůžek – umístěna na JIP nejmenované nemocnice. Kvůli podezření na epilepsii jí čekala řada nepříjemných vyšetření, jako odběr mozkomíšního moku, oční vyšetření, CT vyšetření, narkózy.“

Paní Lorencové bylo oznámeno, že s dcerou nemůže v nejmenované nemocnici být vzhledem k opatřením proti koronaviru. „Dcera beze mě odmítala jíst, pít, kolabovala. Teprve když jsem se ohradila a obrátila se na projekt Osvěta rodičů, vše se začalo otáčet k lepšímu,“ vybavuje si.

Ale i tak byla podle ní komunikace ze strany nemocnice nekonzistentní a chaotická. „Požadovali negativní výsledek testu na koronavirus,“ vybavuje si a dodává: „Okamžitě jsem souhlasila, že test podstoupím, byla jsem ochotná jej dokonce zaplatit, ale samozřejmě jsem požadovala, aby mi jej udělali na místním odběrovém místě. Odmítli…“

Poté, co se do záležitosti vložil spolek, test už nikdo nepožadoval a paní Lorencová směla zůstat v nemocnici u dcery. „Její stav se ihned po mém příchodu stabilizoval. Moc mě mrzí, že došlo naprosto zbytečně k traumatizaci dítěte, ke ztrátě dvou dní. Všichni přišli o hodně času a nervů a přitom se nakonec ukázalo, že je moje přítomnost na oddělení možná a prospěšná,“ vzpomíná paní Lucie. „Dcera má bohužel dodnes noční můry, v noci se budí a hledá mě,“ dodává.

„Některé nemocnice v současné době výrazně omezují, případně znemožňují rodičům pobyt s jejich dětmi v průběhu hospitalizace,“ říká Ágnes Němečková ze spolku Juno Moneta, který od května 2012 prosazuje a chrání zájmy a práva pacientů a pojištěnců. To podle ní odporuje metodickému pokynu, který letos na jaře vydalo ministerstvo zdravotnictví. V něm mj. stojí, že „nezletilý pacient, včetně novorozeného dítěte, má právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce“.

Jenže metodický pokyn se nyní, v době druhé vlny pandemie koronaviru a nouzového stavu, ne ve všech nemocnicích dodržuje. Spolek proto v těchto dnech rozesílá do nemocnic výzvu (její plný text přinášíme níže – pozn. red.), aby se zdravotníci, ale i rodiče, zamysleli nad tím, jak by mohli fungovat společně, efektivně a ve spolupráci, nikoliv ve sporu.

„Zlá doba není záminkou pro to dělat ji pro někoho ještě horší, a navíc zbytečně. V situaci, kdy se v nemocnici hodí každá ruka, by rodič měl být vnímán jako vítaný pomocník a ne jako vetřelec. Dítě má na přítomnost rodiče právo a pandemie na tom nic nemění,“ říká Němečková. Spolek podle ní doufá, že se díky výzvě podaří snížit počet traumatizovaných dětí.

PSALI JSME:
Vakcína proti covidu-19 jen pro vyvolené? Zločin za miliardy

Plný text aktuální výzvy spolku Juno Moneta

Vážený pane doktore, paní doktorko, milá sestřičko,

hluboce si vážíme Vaší práce a skláníme se před Vaším nasazením.
I v této náročné době však chceme být v nemocnici s našimi dětmi. Možná nyní o to víc, protože pandemie jim, stejně jako nám, již mnohé jistoty vzala a nutně potřebují pevný opěrný bod.
Víme, že to jde.
Víme, že jsou i v ČR pracoviště, kde rodič smí být přítomen uspávání svého dítěte před vyšetřením či operačním zákrokem, může pobývat na JIP i ARO.  A to i v nynější době. Například v nemocnici v Havířově. Víme, že v zahraničí je to běžné.
Víme, že Ministerstvo zdravotnictví vydalo metodický pokyn, v němž hájí náš postoj a zakazuje, aby naše práva existovala jen a pouze na papíře.
Respektujeme Vaši práci a chceme Vám s ošetřováním našeho dítěte pomoct.
Víme, že jste přetížení.
Naše přítomnost Vám pomůže. Postaráme se místo vás, aby dítě před operací nejedlo a nepilo. Pohlídáme místo vás kapačky. Podáme pod Vaším dohledem dítěti léky tak, že je klidně zapije, místo boje, kdybychom tam nebyli. Zajistíme, aby dítě spolupracovalo při ošetření. Uklidníme ho, až bude zvracet, a pohlídáme, aby si neublížilo. Budeme místo Vás měřit teplotu. Dítě nebude v noci plakat a rušit jiné děti.
Slibujeme, že nebudeme chtít nemožné. Respektujeme, že existují natolik mimořádná a specifická pracoviště intenzivní péče, že na nich nemůžeme nepřetržitě být. Všude jinde se však chceme na péči o své dítě podílet.
Nechceme Vás nahradit, ani být Vaší inspekcí. Chceme být druhýma očima a rukama, které Vám mohou ulevit, nebo zachytit chybu – protože chybovat je lidské. O to víc v situaci, ve které se nyní nacházíte – unavení a pod nepředstavitelným tlakem.
Slibujeme, že se podrobíme nutným bezpečnostním opatřením, kterými i Vy denně procházíte, tak, abychom eliminovali riziko zavlečení nákazy do zařízení.
Chápeme Vaše obavy, ale prosím chápejte Vy naše důvody. Prosíme o to, aby se nynější situace nestala další nesmyslnou válkou, která poškozuje jedině děti samotné.

Věříme, že společně to zvládneme!
DĚKUJEME!

Rodiče Vašich malých pacientů

PSALI JSME:
Zpověď ženy s Covid-19: Nenakazila jsem někoho dalšího?

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Z karantény až do vězení?

V souvislosti s covidem byla u nás nařízena karanténa ve zhruba 1,2 milionu případů. Co to pro postižené znamená? Většinou máme nucený pobyt doma spojený s citelným výpadkem příjmů, protože zaměstnanci v karanténě …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru