V Praze není draze. Pražané dnes reálně cestují MHD dvakrát levněji než před deseti lety

Názor
V roce 2020 si pražský magistrát nechal zpracovat studii, z níž vyšlo, že roční kupon MHD by měl stát 8 422 korun, pokud by tedy cena měla správně zohledňovat počet ujetých kilometrů a růst inflace v celém období od roku 2000.
Pražanům se za necelých deset let snížila reálná cena jízdného městskou hromadnou dopravou na polovinu. Ilustrační foto: Pixabay.com

V tom případě by nyní, v roce 2024, zejména kvůli razantnímu nárůstu inflace v letech 2021 až 2023, měl stát zhruba 11 250 korun. Místo toho vyjde jen na 3 650 korun, a to už od roku 2015, kdy jej tehdejší vedení města zlevnilo z 4 750 korun.

Mimochodem, cena 4 750 korun odpovídá jen z důvodu inflačního znehodnocení měny, jež od té doby nastalo, současným zhruba 7 100 korunám. To vše znamená, že Pražané dnes reálně cestují zhruba dvakrát levněji než roku 2014, a více než třikrát levněji, než za kolik by měli cestovat, pokud by se zohlednil uvedený vývoj od začátku tohoto milénia.

Jinými slovy, Pražanům se za necelých deset let snížila reálná cena jízdného MHD na polovinu. Zřejmě nikdy v novodobé historii ČR od roku 1993 Pražané nejezdili v MHD reálně tak levně – vzhledem k cenám všeho dalšího v ekonomice – jako letos.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Revizor černého pasažéra zadržet smí, průvodčí nikoli

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB