V únoru se prudce zhoršila nálada v tuzemském průmyslu

Analýza
Průzkum důvěry v české ekonomice hlásí, že se v únoru prudce zhoršila nálada v průmyslu, zatímco důvěra mezi spotřebiteli se dále zlepšila. Celkový indikátor důvěry v české ekonomice se v únoru mírně zhoršil z důvodu poklesu důvěry na straně podnikatelů, kde byl patrný propad důvěry mezi podnikateli v průmyslu.
Únorové zlepšení nálady v tuzemském stavebnictví nemusí do dalších měsíců vydržet. Růst úrokových sazeb a s ním související zdražování úvěrů povede i nadále k poklesu poptávky po hypotékách a obecně k poklesu stavební aktivity. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Únorový průzkum celkově vysílá smíšené signály ohledně dění v české ekonomice, do dalších měsíců nicméně předpokládám, že převládne mírný optimismus, a to i díky zmírnění cenových tlaků v tuzemské ekonomice. Celková důvěra v tuzemské ekonomice se v únoru zhoršila a klesla na dvouměsíční minimum poté, co v lednu dosáhla nejvyšší úroveň od loňského srpna.

Zhoršení důvěry v české ekonomice bylo taženo slabší důvěrou na straně podnikatelů, kde se propadla nálada v průmyslu a mírně se zhoršila také nálada v maloobchodě. Nálada mezi spotřebiteli se naopak zlepšila na nejvyšší úroveň od loňského února. Na straně spotřebitelů je patrný pokles obav z vývoje vlastní finanční situace a celkové ekonomické situace.

Domnívám se, že nálada mezi spotřebiteli se může zlepšovat i v dalších měsících s tím, jak bude klesat inflace včetně nákladů na energie. Pokud se zlepšení spotřebitelské důvěry udrží i do dalších měsíců, bude to dobrá zpráva pro maloobchod, služby a českou ekonomiku obecně.

PSALI JSME:
Spotřebitelé se oklepávají z energetické krize, důvěra podnikatelů klesla

Na straně podnikatelů zaujal zejména průmysl, kde se důvěra v únoru meziměsíčně výrazně propadla a dostala se na nejslabší úroveň od června 2020. Tuzemský průmysl hůře hodnotí současnou poptávku, což vede k pesimismu ohledně výhledu výroby do dalších měsíců a také ohledně výhledu zaměstnanosti v tomto důležitém sektoru české ekonomiky.

Za zmínku zároveň stojí, že indikátor očekáváného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce je v tuzemském průmyslu dle průzkumu Českého statistického průzkumu (ČSÚ) nejnižší od října 2021. V maloobchodu se zhoršil výhled ekonomické situace do dalších měsíců. V případě maloobchodu nicméně věřím, že se důvěra může v dalších měsících začít zlepšovat s tím, jak se zlepšuje nálada mezi spotřebiteli.

Sektor služeb hlásí nárůst důvěry s tím, jak podnikatelé lépe hodnotí stávající ekonomickou situaci a její výhled do dalších měsíců. Průzkum hlásí, že se v uplynulých měsících zlepšila poptávka v sektoru služeb, optimismus do dalších měsíců ohledně poptávky ale dle únorového průzkumu poklesl. Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb dle průzkumu ČSÚ v únoru mírně vzrostl, i tak je ale druhý nejnižší od října 2021.

V případě stavebnictví se důvěra zlepšila po předchozím tříměsíčním poklesu s tím, jak se zlepšilo hodnocení současné poptávky. V sektoru stavebnictví nicméně i nadále trvá pesimismus ohledně výhledu poptávky a celkové ekonomické situace do dalších měsíců.

PSALI JSME:
Závěr loňského roku stavebníkům vyšel, ale ten letošní pro ně bude těžký

Únorové zlepšení nálady v tuzemském stavebnictví dle mého názoru nemusí do dalších měsíců vydržet. Předpokládám, že růst úrokových sazeb pozorovaný v loňském roce a s ním související zdražování úvěrů povede i nadále k poklesu poptávky po hypotékách a obecně k poklesu stavební aktivity.

Únorový průzkum spotřebitelské a podnikatelské důvěry vysílá smíšené signály. Předpokládám nicméně, že by se česká ekonomika po mezikvartální poklesech hrubého domácího produktu (HDP) v loňském druhém pololetí mohla v letošním prvním čtvrtletí zhruba stabilizovat.

Pro stabilizaci situace v tuzemské ekonomice hovoří příznivé signály ohledně vývoje cen energií do dalších čtvrtletí, povzbuzující zprávy přicházejí také ohledně ekonomické aktivity v eurozóně, tedy na našich hlavních exportních trzích. Po loňském růstu o 2,5 procenta očekávám pro letošek celoroční růst HDP České republiky zhruba v oblasti 0,5 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Důvěra v ekonomice – méně pesimistický začátek roku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB