Vakcína a oživení ekonomiky poženou dolarové sazby nahoru

Názor
Dolarové úrokové sazby na trhu po vypuknutí pandemie spadly na svá historická minima, ale zhruba od poloviny roku se postupně odlepují ode dna a pozvolna rostou. Tento trend podle nás bude pokračovat i v příštím roce. Výnos desetiletého státního dluhopisu se tak ke konci příštího roku dostane ze současných 0,90 % na 1,50 procenta.
Vakcína a oživení ekonomiky poženou dolarové sazby nahoru. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hlavním důvodem k optimismu by, stejně jako v Evropě, měla být vakcína proti covid-19 a očekávané oživení ekonomiky. K tomu by měla přispět i nadále uvolněná měnová politika a výrazné fiskální úsilí.

To by mělo tlačit výnosy státních dluhopisů nahoru nejen z důvodu podpory ekonomiky, ale i kvůli obří nabídce dluhopisů na trhu vycházející s vysokých plánovaných deficitů veřejných financí. To by se mělo projevovat zejména u delších splatností a vést tak ke strmějšímu tvaru výnosové křivky.

Obdobný nárůst očekáváme i u úrokových swapů. U desetileté splatnosti předpokládáme pro příští rok nárůst ze současných 0,90 % na 1,60 % a pro dvouletou splatnost z 0,20 % na 0,35 %.

PSALI JSME:
Dolar neopouští medvědí vyhlídky, euro čeká na unijní rozpočet

Ačkoli dolarové financování hraje v tuzemské ekonomice pouze minoritní roli, vliv tržních dolarových sazeb na korunové od konce kurzového závazku ČNB stále roste. Od té doby lze až 85 procent pohybu domácích sazeb (10y) vysvětlit právě pohybem jejich dolarovým ekvivalentem.

V případě eurových sazeb jsou to přitom pouze 43 procenta. Ačkoli do tuzemského vývoje bezpochyby zasahují i další faktory, vliv dolarových sazeb je výrazný. Jejich růst by se tak měl promítnout v příštím roce i do růstu tuzemských sazeb a výnosů státních dluhopisů.

Autoři jsou ekonomové Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dolar kvůli Fedu slábne, ECB nekontruje

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Motoristé a kuřáci radost z inflace mít nebudou

Vysoké ceny trápí milovníky neřestí. Hlouběji do kapsy si musí sáhnout kuřáci, kterým podražily tabákové výrobky o 17,5 procenta. To je dáno hlavně růstem spotřebních daní.  Éra levného tankování skončila. Ceny …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru