
Jen v Česku napáchala koronavirová pandemie na tuzemském hospodářství mnohomiliardové škody, vláda si nechala od poslanců odsouhlasit rekordní schodek ve výši půl bilionu korun. Ale investovat několik miliard na plošné očkování obyvatelstva se jí zatím nechce. Je to chyba, která se může vymstít dalšími miliardovými ztrátami. Takřka ekonomický zločin.
Přitom exministr zdravotnictví Adama Vojtěch ještě krátce před svou rezignací správně tvrdil, že „vakcína je klíčovým východiskem ze současné situace. Přinese ochranu obyvatel před onemocněním a zabrání šíření nákazy v populaci“.
Jenže ministerstvo, nově vedené Romanem Prymulou, tomuto plánu zatím nejde příliš naproti, respektive jde, ale jen z části. Aby se koronavirus dále nešířil, je zapotřebí naočkovat co nejvíce lidí. Ověřená vakcína by přitom mohla být k dispozici už na konci roku, určitě pak příští rok. Momentálně ji testuje několik firem.
Avšak podle zatím neschváleného návrhu s názvem Národní strategie očkování proti nemoci covid-19 by stát zaplatil v první etapě vakcínu lidem nad 65 let, chronicky nemocným pacientům, zdravotníkům na epidemiologických odděleních, nebo pracovníkům a klientům v sociálních službách. Jde přibližně o tři a půl milionu lidí. V druhé etapě by měli být zdarma očkováni například praktičtí lékaři, pracovníci integrovaného záchranného systému a krizových štábů, energetici, ale také členové vlády.
Poslední etapa by měla být určená pro širokou veřejnost. Ale ta už by si měla vakcínu a její aplikaci zaplatit sama. V tuto chvíli sice zatím není zcela jasné, kolik bude proticovidová injekce stát, ale určitě půjde o několik set korun – včetně její aplikace od obvodního lékaře.
Už to může být pro některé rodiny s dětmi problém. Pokud například rodiče kvůli pandemii přijdou o práci, může se stát, že budou počítat doslova každou korunu. A „vyhazovat“ peníze za očkování se jim určitě nebude chtít. Potřebují peníze na jídlo, nájem, oblečení…
Svou roli nepochybně hraje i negativní přístup nemalé části populace k očkování. Můžeme si připomenout například spalničky, které se právě kvůli nedostatečnému očkování znovu výrazně rozšířily – Světová zdravotnická organizace dokonce loni v létě vyřadila Česko (ale i další státy – pozn. aut.) ze seznamu zemí, kde byla tato nemoc vymýcena.
Říjnový průzkum agentury STEM/MARK přitom potvrdil skeptický postoj většiny Čechů k vyvíjené vakcíně proti novému typu koronaviru. Naočkovat by se podle výsledků šetření nenechalo celých 66 procent dotázaných. Navíc od zářijového průzkumu ubylo těch, kteří by se nechali očkovat, a to o osm procentních bodů. Lze předpokládat, že se podíl ani počet osob ochotných nechat si do těla píchnout injekci s proticovidovou vakcínou příliš nezvýší, pokud si za ni budou muset platit.
Takže si ještě připomeňme základní data: Do 20. října se covidem-19 nakazilo už bezmála 200 tisíc obyvatel České republiky, v nemocnicích ležely více než čtyři tisíce pacientů s různě velkými zdravotními komplikacemi, přičemž už 1619 lidí letos na koronavirus zemřelo. Plošné očkování populace zdarma by stát vyšlo na pár miliard korun. To je částka, která se na rozdíl o mnoha jiných vládních investic, nepochybně vyplatí.