Více než milion Čechů se hodlá před Vánoci zadlužit, když si chtějí půjčit na dárky, ale třeba i na potraviny.zdroj: www.pixabay.com

Na Vánoce si půjčí milion Čechů. Téměř třetina z nich už byla v exekuci

Více než milion Čechů se hodlá před Vánoci zadlužit, když si chtějí půjčit na dárky, ale třeba i na potraviny. Podle průzkumu Exekutorské komory je alarmující, že zhruba 316 tisíc lidí, kteří se chtějí zadlužit, čelí nebo v minulosti čelilo exekučními řízení – o téměř pětinu více než vloni.

Přibližně 17 procent Čechů v produktivním věku 18 až 65 let plánuje, že si na vánoční výdaje půjčí peníze. Z tohoto počtu 1,2 milionu lidí je přitom 12,5 procent (119 tisíc osob) v současné době v exekuci, dalších bezmála 200 tisíc osob bylo v exekuci někdy v minulosti. Vyplývá to z průzkumu Exekutorské komory.

Oproti loňskému roku se mírně snížil počet těch, kteří si chtějí půjčit na vánoční výdaje. O něco častěji než jiné skupiny občanů si půjčku plánují vzít lidé dočasně bez příjmů – například v domácnosti, na rodičovské dovolené -nebo lidé s čistým příjmem do 15 tisíc korun,“ komentovala výsledky průzkumu Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory. Ve většině případů si lidé chtějí půjčit částky do deseti tisíc korun, přičemž polovina (48 procent) se obrátí na banky, čtvrtina (25 procent) na nebankovní společnosti a další čtvrtina (27 procent) na rodiny či přátele.

Z průzkumu také vyplývá, že až 27 procent těch, kteří si letos hodlají půjčku vzít, už někdy bylo nebo je v současné době v exekuci. Vloni to bylo 20 procent. „Šokuje nás, že si půjčku chtějí brát i lidé, kteří nyní čelí exekuci, často i mnohočetné. Místo toho, aby nejdříve splatili své současné dluhy, si berou další na často zbytné věci. Tím své trable ovšem ještě prohloubí,“ uvedl Vladimír Plášil, viceprezident Exekutorské komory. Alarmující je také fakt, že téměř každý sedmý ve věku 18 až 26 let má již zkušenost s exekucí.

POMOHOU BEZPLATNÉ PORADNY

Podle Prášila je naprosto nevhodné brát si půjčku, když je člověk v exekučním řízení. Nejen že v takových případech je sehnat půjčku velmi obtížné, ale takový úvěr bývá krajně nevýhodný a riskantní. Přesto se ukázalo, že to má aktuálně v plánu na 120 tisíc lidí…

Průzkum odhalil, že  se do exekucí nejčastěji dostávají lidé se základním vzděláním nebo vyučení v oboru – jde o každého pátého. Naproti tomu u vysokoškolsky vzdělaných mají s exekucí zkušenosti jen čtyři procenta lidí.

Pro ty, kteří si s exekucí nevědí rady, už sedm let úspěšně funguje projekt bezplatných právních poraden Exekutorské komory. Dosud jejich služeb v kamenných pobočkách využilo přes sedm tisíc osob, stále oblíbenější jsou rovněž on-line poradny na webu ekcr.cz, kde Komora vyřešila více než dva tisíce dotazů.

VÍCE SI PŮJČUJÍ MUŽI

Podle jiného průzkumu, který provedla banka ČSOB, si před Vánocemi více půjčují muži, a to dvakrát více než ženy. Nejopatrnější jsou, co se týče vánočních půjček, lidé ve věku od 54 do 65 let. Ti si na Vánoce půjčili pouze ve zhruba třech procentech případů.

„To jasně ukazuje, že mladší generace není tak zodpovědná a nebojí se ani dluhů, které jsou podle našeho názoru zbytečné. Starší generace je, jistě i díky svým zkušenostem, přece jen zodpovědnější. Mám pocit, že starší lidé také více dají na nabádání svých bank, aby se kvůli svátkům zbytečně nezadlužovali,“ řekla Alena Králíková, manažerka firemní kultury a společenské odpovědnosti ČSOB. Připomněla také, že půjčka na Vánoce se může stát velmi nechtěným „dárkem“.

„Seriózní bankovní domy proto nic takového nenabízejí a spíše klienty od podobných zbytečných dluhů odrazují. Vánoce nebo dovolená mohou být hezké, ale určitě nevynahradí starosti, které by mohly přijít v případě nečekaných problémů,“ dodala Králíková.

Petr Starý

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *