Vánoční cukroví: Oproti loňsku nejvíce zdražilo máslo a cukr

Letos si mohou Češi pořídit balík surovin na vánoční pečení v akci za 913 korun, což je o 69 Kč více, než loni. Průměrná sleva v akčních letácích letos činila 29 procent, největší slevu obchodníci poskytli na tuk na pečení a vanilkový lusk. Ukázala to tradiční prosincová analýza společnosti České distribuční, která zkoumala nabídku akčních letáků sedmi největších českých řetězců.
U potravin, které jsou nezbytné k pečení vánočního cukroví, se ceny se oproti loňsku zvýšily zhruba o 11 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ze základních surovin jsou nejčastěji inzerovanou položkou v reklamních letácích různé druhy ořechů, ale také cukr. „Obchodníci nabízejí slevy právě na suroviny, které jsou pro vánoční pečení nezbytné. Zároveň přizpůsobují nabídku i domácnostem, které pečení neholdují nebo na něj nemají čas a v nabídce tak mají spoustu variant již hotového cukroví,“ informoval naši redakci Petr Sikora, ředitel společnosti Česká distribuční.

Ceny se oproti loňsku zvýšily zhruba o 11 procent. Největší zdražení lze sledovat u másla, jehož průměrná cena byla loni po slevě 21,90 Kč, letos se objevovalo za 39,90 Kč. Akční cena tuku na pečení, kterým lze máslo v mnoha případech nahradit, se od loňska nezměnila a zůstává na 12,90 Kč. Podobně jako máslo zdražil cukr, který letos stojí 14,90 Kč, až o polovinu více než loni.

Při nákupu surovin na linecké cukroví utratí Češi 131 korun, což je o 27 procent méně, než před slevou a zároveň také o pět procent méně, než loni. Balík surovin na vanilkové rohlíčky vyjde letos díky 24% úspoře na 156 korun. Nejdráže vychází rumové kuličky, při jejichž pečení Češi utratí 298 korun, a to zejména kvůli rumu, který je letos dražší surovinou.

PSALI JSME:
Letos vyjde nákup na tradiční velikonoční hodování nejlevněji za pět let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Češi citelně omezují své nákupy

Maloobchodní tržby se v červnu v Česku opět citelně propadly, meziročně o šest procent. Propad odráží klesající důvěru českých spotřebitelů v tuzemskou ekonomiku a ve vlastní finanční budoucnost.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB