Vánoční hvězda: Rostlinu původem z Mexika dodávají hlavně čeští pěstitelé

Dva miliony: Tolik rostlin s botanickým názvem Poinsettia pulcherrima nebo také Euphorbia pulcherrima, česky prostě vánočních hvězd, se u nás prodá každý rok během adventního období podle údajů Svazu květinářů a floristů ČR. Většina, tedy 80-90 %, podle něj pochází z tuzemska.
Rostlinu původem z Mexika dodávají hlavně čeští pěstitelé. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Právě rostliny od českých pěstitelů jsou podle Jiřího Horáka, předsedy SKF ČR zárukou kvality. „Na cestě k zákazníkovi jsou kratší dobu, a to minimálně o dva dny, než při dovozu z Holandska. Rostliny z tuzemska jsou na konci pěstování otuženy při 15-16 stupních, takže pak lépe snášejí nízké teploty, jejich kořeny zvládají případné přemočení nebo naopak přeschnutí substrátu,“ vypočítává Horák.

Původní stanoviště vánoční hvězdy jsou typická horkým, relativně vlhkým létem a chladnějším suchým podzimem a zimou. V domovině tvoří letité polodřevnaté keře o výšce jeden až čtyři metry. Pochází totiž z Mexika a Střední Ameriky a znali ji už staří Aztékové. Používali ji jako lék na snížení horečky.

Kupujte Českou květinu

„Při nákupu se spotřebitelé mohou orientovat podle označení Česká květina, které někteří pěstitelé používají,“ říká Horák. České pěstitelské podniky mají podle něj většinou také vlastní vytápěná nákladní skříňová auta nebo využívají služeb specializovaného přepravce. „Hrnkové květiny ze zahraničí jsou někdy dováženy spolu s řezanými květinami v teplotně nevyhovujících podmínkách,“ varuje.

„Vánoční hvězdu nekupujte z venkovního prodeje ani z nevytápěných prodejen, při přenášení ji chraňte před ‚nachlazením‘ tak, že ji například umístíte do tašky. Nenechávejte ji dlouho ani v nevytopeném autě,“ říká Petr Nachlinger, jednatel firmy Azalea Chlumec, která se specializuje na pěstování okrasných rostlin.

PSALI JSME:
Vánoce jsou zatěžkávací zkouškou pro zahradníky a floristy. Je jich kritický nedostatek

Ideální umístění pro vánoční hvězdu je podle něj blízko oken s dostatkem denního světla. „Běžná pokojová teplota jí naprosto vyhovuje, současné moderní odrůdy snášejí bez problémů i teploty chladného pokoje kolem 16-18 stupňů, jen je potřeba úměrně omezit zálivku,“ dodává.

Vánoce i MDŽ

Jako květina pro vánoční období se poinsettie masově rozšířila ve dvacátém století nejprve v USA, pak teprve v Evropě. V Čechách se začala pěstovat až koncem šedesátých let minulého století. Kromě období Vánoc se objevovala i na MDŽ. Červenou barvou se za socialismu nedalo nic zkazit.

„I když je dnes vánoční hvězda květinou pro prodej v adventním období, pěstovat ve sklenících se u českých zahradníků začíná u běžných velikostí už od července až září, matečné rostliny pro sběr řízků se zakládají dokonce již na jaře,“ přibližuje Jiří Horák.

Tento profesní svaz sdružuje přední pěstitele květin, floristy, obchodníky s květinami a pomocným materiálem, odborné zahradnické, školy, výzkumný ústav okrasného zahradnictví, botanické zahrady i ostatní zájemce o tuto problematiku. Členství v něm je stejně jako u ostatních sdružení a cechů garancí kvality zboží a služeb. Proto se také květináři a floristé připojili k projektu Fandíme řemeslu, který zastřešuje Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

PSALI JSME:
Nenápadný byznys za stamiliony: prodej vánoční stromků

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Analýza
V Evropě jsou jen dvě země, které nedrží ve svých měnových rezervách žádné zlato. Jednou z nich je Norsko, které své rezervy ve výši 33,5 tuny prodalo v roce 2004 za 450 milionů dolarů. Dnes by za ně dostalo dvě miliardy dolarů, ale jak píše web Global Gold News, moc na tom nesejde, protože Norsko je jednou z nejbohatších zemí Evropy a každý Nor tak odporně bohatý, že by se Norsko mohlo nazývat zemí ropných milionářů.
Rolovat nahoru