Včelaření je oblíbenou kratochvílí. Na rychlé zbohatnutí ale zapomeňte

Poradna
S chovem včel lze začít v mládí i ve starším věku, nejlepší je ale pozdní jaro a časné léto. Bzučící koníček vám ukrojí čas i peníze a za svou píli si vysloužíte pár žihadel. Včelařský olymp se ale dobývá až s hlubokými znalostmi, porozumění včelstvu a po osvojení správných zásahů ve správnou dobu.
Praktickému včelaření se může začátečník naučit od zkušeného mazáka, ale může začít i s knihou v ruce či se rovnou přihlásit do kurzu pro začínající včelaře. Foto: Pixabay

„Kdo nemá opravdový zájem o zajímavou práci se včelím společenstvím, kdo nemá lásku k přírodě a úctu k životu v ní, ten ať raději o včelaření ani nepřemýšlí.“ Mnozí již začínali s myšlenkou na rychlé zbohatnutí, ale všichni byli zklamáni a zpravidla brzy se včelařením skončili,“ říká o časově náročném koníčku Jiří Sláma, včelař z Chlístova.

První krůčky se prodraží

Uvažujete-li o chovu, je registrace u svazu povinností. Praktickému včelaření se může začátečník naučit od zkušeného mazáka, ale může začít i s knihou v ruce či se rovnou přihlásit do kurzu pro začínající včelaře.

„Včelař na vás dokáže vysolit tolik neznámých slov, že vám jeho výklad může být cizí. Sám jsem to zažil u svého kolegy, který mě do včelaření zasvěcoval, a já neznal pojmy, jako jsou loučka, rámek nebo matečník. Takže někdy je lepší sáhnout po knize,“ říká o svých začátcích včelař z Ostravy Stanislav Horák.

Pro úspěch chovu byste měli začít s kvalitními včelstvy, která byla prošlechtěna na vysoký medný výnos, nerojivost a mírnost. Převážně chované plemeno včely medonosné u nás – kraňské (Apis mellifera) takové vlastnosti má.

„Stejně jako každý včelař, musí mít i ten začínající ochranné pomůcky pro práci se včelstvy a základní vybavení pro práci v úle. Později si musí obstarat zařízení na vytáčení medu z medných plástů neboli medomet,“ radí začínajícím včelařům Sláma. Neobejdete se ale i bez zařízení na vytavení vosku, na ztekucování a plnění medu. Veškerá zařízení jsou poměrně drahá a počáteční investice jsou vysoké.

PSALI JSME:
Na tuzemském trhu se objevil falešný med

Kam s úly?

Začínající včelař by si měl nejprve pořídit úly a jejich osazenstvo. Ideální je pozdější jaro či časné léto. Předletí je totiž obdobím, kdy se včelí dělí a množí přirozeně, proto i načasování začátku v tomto období dává smysl. A nemusíte troškařit, ideální je totiž pořídit si dvě a více včelstev.

Kam s nimi? „Včelám se nejlépe daří v lese. Pokud máte možnost, doporučuji úly umístit do lesa, kde jsou chráněny před větrem a sluncem a lépe skryté před nenechavými lidmi. Zahrada u domu má výhodu kvůli úspoře času, ale může to narušit sousedské vztahy, proto je dobré vybrat málo frekventované místo,“ vysvětluje Horák.

Vždy bude platit, že vaše stanoviště včelstev musí být umístěno tak, aby letová dráha včel neohrožovala sousedy. „Pro včely vybíráme takové místo, v jehož blízkosti je zdroj vody, kvetoucí rostliny a stromy, protože včelstvo potřebuje k životu i zdroje pylu, nektaru a medovice,“ jmenuje podmínky Sláma.

I včely mají bolístky

Včelstva jsou ohrožena mnoha nemocemi a parazity. Pro prevenci nemocí je vypracována metodika Státní veterinární správy a zvláště povinná ošetření proti nejzávažnějším ohrožením včelstev musí provádět každý včelař.

V současnosti je to trvalý boj proti parazitujícímu roztoči Varroa destructor. „Není to nemoc jako taková, jde o roztoče, takové „včelí klíště“. Včely oslabuje a ty pak mohou podléhat dalším nemocem, nebo nepřežijí zimu. Je dobré udržovat včelí dílo v čistotě, obměňovat jej a nepoužívat staré úly,“ radí Horák jak na prevenci nemocí. Boj s ní je navíc dlouhý i náročný a bez chemie se pravděpodobně neobejdete.

PSALI JSME:
Se sousedy je lepší se domluvit než soudit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.