Na tuzemském trhu se objevil falešný med

Drzost některých podnikavců už nezná mezí. Na tuzemském trhu se objevil produkt označený jako Český med. Podle laboratorních analýz ale nesplňuje jakostní parametry medu a navíc, jak upozornila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), na etiketě výrobku je uveden neexistující výrobce.

Na tuzemském trhu se objevil produkt označený jako Český med. Podle laboratorních analýz ale nesplňuje jakostní parametry medu a na etiketě výrobku je uveden neexistující výrobce. Foto: SZPI

Přestože SZPI zaznamenala dosud prokázané případy pouze na území Jihomoravského kraje, inspekce minulý týden vydala varování prodejcům a spotřebitelům před medem s falešnými údaji. Jak zjistili SZPI na základě kontrol, ke zboží byl připojen paragon (daňový doklad) uvádějící nepravdivé IČO, název firmy a adresu výrobce. „Respektive uváděl údaje neexistujícího subjektu,“ vysvětlil Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Inspektoři SZPI proto ve spolupráci s Policií ČR aktuálně zajistili zásilku nevyhovujícího medu určeného pro tuzemský trh. U této zásilky inspektoři zjistili následující nepravdivé údaje: Na etiketě sklenici medu je jako výrobce uvedena společnost Český med z Valašského Meziříčí a jako dodavatel na daňovém dokladu stejnojmenná firma s adresou Bezručova 24, Valašské Meziříčí, IČO: 66347128. Žádný takový subjekt ale neexistuje, jak si ověřila redakce FAEI.cz např. v internetovém rejstříku tuzemských ekonomických subjektů.

NEVYHOVUJÍCÍ PARAMETRY

„Z dalších skutečností známých SZPI je patrné, že pachatel pokoušející se na trhu udat med neznámého původu, využívá nejen fiktivní údaje, ale zneužívá i údaje existujících společností zabývajících se výrobou a prodejem medu a klamavě jimi opatřuje průvodní dokumentaci k medům neznámého původu,“ uvedl mluvčí SZPI.

Inspektoři podle něj ze zajištěné zásilky odebrali vzorky pro analýzu v laboratoři. „U již dříve odebraných vzorků výsledky rozborů prokázaly, že tyto medy jsou nevyhovující v parametrech aktivita diastázy, sacharóza a HMF, prokazují tak falšování a porušení jakostních parametrů medu,“ konstatoval Kopřiva.

SZPI všem prodejcům a obchodníkům s medem důrazně doporučila, aby věnovali zvýšenou pozornost autenticitě původu tohoto sortimentu a to včetně ověřování autenticity zboží přímo u výrobců nebo dodavatelů medu. V případě pochybností ohledně původu medu nebo při nestandardních a podezřelých praktikách na straně dodavatelů se prodejci mohou obrátit přímo na SZPI.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.