Ve třetím čtvrtletí si Češi letos vydělali o sedm procent více než loni

Český trh práce ve třetím čtvrtletí roku 2024 pokračoval v růstu. Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu průměrná mzda vzrostla o sem procent, což po očištění o inflaci (2,4 %) znamená reálný nárůst o 4,6 procenta.
Ve třetím čtvrtletí 2024 dosáhla průměrná mzda v České republice 46 529 korun díky sedmiprocentnímu meziročnímu růstu. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Ve třetím čtvrtletí 2024 dosáhla průměrná mzda v České republice 46 529 korun díky sedmiprocentnímu meziročnímu růstu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pro české domácnosti je to vítaná změna v ekonomice, která se postupně vymanila ze spárů vysoké inflace. Mezikvartálně vzrostly nominální mzdy o 1,9 procent, reálně o 0,7 procenta.

Vývoj na trhu práce je klíčovým indikátorem zdraví ekonomiky pro centrální banku. Ta stimulovala ekonomiku snižováním úrokových sazeb. Stabilita na trhu práce jí ale umožňuje nadále držet úrokové sazby vyšší, aby definitivně dostala inflaci pod kontrolu.

Oproti loňsku jsme si polepšili

V posledních letech byla zvýšená inflace výrazným problémem po celém světě. V České republice se jí v posledním roce podařilo zkrotit, což centrální bance umožnilo snížit úrokové sazby z 6,75 na čtyři procenta. V říjnu inflace dosahovala 2,8 procenta.

Díky úspěšnému zásahu České národní banky se růst reálných mezd dostal do plusových čísel. Přestože loni nominální mzdy vzrostly o 7,8 procenta, inflace z nich ukrojila tolik, že reálné výdělky Čechů klesaly. Letošní stabilizace cen přinesla domácnostem úlevu a umožnila zdravý růst kupní síly, přestože se tempo růstu nominálních mezd postupně zpomaluje.

Jak si vedeme ve srovnání se sousedy?

Ve třetím čtvrtletí 2024 dosáhla průměrná mzda v České republice 46 529 korun díky sedmiprocentnímu meziročnímu růstu. Pro srovnání, na Slovensku se průměrná mzda ve stejném období zvýšila o 5,8 procenta na 1 484 euro.

Reálné mzdy Slováků vzrostly o tři procenta, tedy o něco méně než v Česku. Vedeme však také v globálním měřítku. Růst mezd v Evropě dosahuje jenom 5,42 procenta, což nás staví daleko nad průměr. Čeští zaměstnanci si tedy vedou dobře.

Pyšnit se můžeme nejen růstem mezd. Nízká nezaměstnanost v ČR na úrovni 2,7 procenta zůstává nejsilnějším ukazatelem české ekonomiky. Průměr v EU dosahuje 5,9 procenta, což nás staví na špici s nejnižší nezaměstnaností v celé unii.

Stabilní zaměstnanost přispívá k pozitivnímu vývoji ekonomiky a zlepšuje vyhlídky domácností i investorů. Čeští investoři se ale vracejí k optimismu pomalu. Podle posledního průzkumu Retail Investor Beat společnosti eToro má jen 36 procent drobných investorů dobrý pocit z tuzemské ekonomiky.

Pražská burza je v kurzu

Stabilní ekonomická situace a nízká nezaměstnanost jsou klíčové pro zdraví ekonomiky. To se pozitivně promítá i do výkonu pražské burzy. Index PX od začátku roku vzrostl o 20,76 procenta a převyšuje tak výkon evropského indexu EU STOXX 50, který si připsal jen něco málo přes devět procent.

Pro srovnání, německý DAX vzrostl o 20,49 procenta. Nejvyššího růstu dosahují banky, což je v souladu s globálními trendy. Čeští investoři z toho profitují. Podle již zmíněného průzkumu společnosti eToro až 67 procent Čechů investuje do akcií ve finančním sektoru, což z něj dělá nejpopulárnější segment na trhu.

Autor je investiční analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ji Jiří

    Všude když se přidávalo tak maximálně 3- 4% to sežralo zdražování potravin. Kdo si tu lež u vás objednal?