Ve zkušební době se o důvody výpovědi starat nemusíte

Poradna
Vypadá to, že jste dostali práci snů, ale nakonec se ukáže, že ten sen skončil dřív, než pořádně začal. Vlastně už po pár týdnech, hned ve zkušební době. Ta má sloužit k tomu, aby se zaměstnavatel i zaměstnanec poznali a prakticky kdykoli v jejím průběhu se mohli rozhodnout, zda má smysl ve spolupráci pokračovat.
V průběhu zkušební doby může zaměstnavatel pracovníka prakticky ze dne na den propustit, aniž by k tomu musel najít zákonný důvod. Foto: Pixabay

Jen v průběhu zkušební doby totiž může zaměstnavatel pracovníka prakticky ze dne na den propustit, aniž by k tomu musel najít zákonný důvod. Nesmí k tomu dojít pouze v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti zaměstnance, ale po této lhůtě končí i tato jediná ochrana a výpověď lze dát i nemocnému. Ale není to zdaleka jediné pravidlo, které se k prvním týdnům a měsícům v novém zaměstnání váže.

PLATÍ JEN JEDNA VARIANTA

Délka zkušební doby může být maximálně tříměsíční a u vedoucích pracovníků (alespoň jeden podřízený) šestiměsíční, pokud je však první kontrakt sjednán na dobu určitou, nesmí zkušební doba přesáhnout polovinu délky sjednaného pracovního poměru.

Nemusí však být určena vůbec, což se může jevit jako výhodné pro zaměstnance jen zdánlivě. Když ten není v nové práci spokojený, musí to řešit výpovědí a hrozí mu minimálně dvouměsíční trápení v podobě výpovědní lhůty.

Pokud se na zkušební době obě strany dohodnou, musí být stanovena písemně, obvykle v pracovní smlouvě. Začíná dnem nástupu do práce, ale nesmí být určována dodatečně či průběžně a také ji nelze prodlužovat či opakovat. Jedinou výjimku tvoří celé dny, které zaměstnanec neodpracoval kvůli dovolené nebo překážkám v práci, o ty se zkušební doba nastavuje.

VÝHRADNĚ PÍSEMNĚ

Ukončit pracovní poměr ve zkušební době je jednoduché, pár pravidel je však třeba znát. Pracovní poměr skončí dnem, kdy byla písemná výpověď doručena druhé straně, pokud není uvedeno jiné datum.  Pracovní poměr však nekončí v okamžiku prokazatelného převzetí výpovědi, ale až po skončení pracovní doby, což může v některých provozech mít vliv na posuzování případně vzniklé škody, když zaměstnanec odkráčí vzápětí poté, co odevzdal výpověď.

Je také nutné ctít pravidlo prvních 14 dní pracovní neschopnosti, v této době je výpověď neplatná a zaměstnanec se může žalobou bránit u soudu, na který se však musí obrátit do dvou měsíců od prokazatelného převzetí výpovědi. Pokud to nestihne, i neplatná výpověď nabývá platnosti.

Výjimka může nastat pouze v případě, kdy zaměstnanec v době dvoutýdenní nemoci poruší zvlášť hrubým způsobem režim dočasně práce neschopného pojištěnce, což zaměstnavateli dává důvod k okamžitému zrušení pracovního poměru i mimo zkušební dobu.

VÝPOVĚĎ I NEMOCNÝM A TĚHOTNÝM

Obecně však platí, že kromě tohoto případu zaměstnavatel může ve zkušební době dát zaměstnanci výpověď, a navíc bez udání důvodu, i během tzv. ochranné doby (kromě pracovní neschopnosti i např. těhotenství, mateřská a rodičovská dovolená), což mimo zkušební dobu možné není.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.