Věda, kterou pochopí i dítě? V Dolních Vítkovicích jeden den nestačí

Vladislav Vančura by možná nesouhlasil, ale tento způsob léta vás bude bavit! V bývalém těžebním areálu ostravských Dolních Vítkovicích si na své přijde celá rodina. Objevte zábavný svět Julesa Verna, nakoukněte pod pokličku vědeckým vynálezům, vyzkoušejte si řadu interaktivních exponátů nebo pozorujte Ostravu jako na dlani z nejvýše položené kavárny ve slezské metropoli – Bolt Tower. Letošní léto je navíc ve znamení dalekých cest a skvostných mašin.  
Unikátní sbírka třiceti motocyklů se „usídlila“ ve Velkém světě techniky. Můžete si stroje doslova osahat i vyzkoušet. Foto: dolnivitkovice.cz

Dolní Vítkovice jsou jediným areálem v Evropě, kde je na poměrně malé ploše možné vidět celý „proces“ těžby a zpracování uhlí i železa. Areál nechce být jen zábavním parkem, ale především vzdělávacím, kulturním a společenským centrem.

Vysoké pece tvoří jedinečnou kulisu nejen Ostravska, ale i unikátní atmosféru největších hudebních festivalů, jako jsou Colours of Ostrava a Beats for Love či sportovních akcí i celosvětových kongresů a konferencí.

„Máme otevřeno pro veřejnost téměř každý den v roce. Najdete u nás Malý Svět techniky, který se zaměřuje především na historii technického pokroku, jehož součásti je i zábavný svět Julese Verna,“ referentka propagace Kateřina Lörincová.

Velký Svět techniky je podle ní zase postaven po vzoru nejmodernějších evropských science center a nabízí stovky interaktivních exponátů, 3D kino, laboratoře i divadlo vědy. Vyhledávanou atrakcí se stala kavárna na věži Bolt Tower, jež měří bezmála 80 metrů.

Cesta kolem světa

Nemusíte jezdit za hranice, abyste si užili krásy cizích zemí. V Dolních Vítkovicích se budete cítit jako dovolené. Bonjour! a Salut! uslyšíte v srpnu na každém kroku. Prosluněná a vínem provoněná Francie totiž zavítala do Ostravy.

Promyšlenou expozicí nebo stylovými francouzskými doplňky to zdaleka nekončí. Můžete se totiž zapojit do výroby horkovzdušných balónů s bratry Montgolfiéry, toulat se po malém Montmartru, vyrobit si levandulové mýdlo a francouzský knír nebo se vydat po stopách Růžového pantera a prožít adrenalinovou bojovku s inspektorem Clouseau.

A pokud byste rádi načerpali energii mezi jednotlivými workshopy, dopřejte si ledovou limonádu a chvilku odpočinku na kvetoucí střešní zahradě Světa techniky.

Rychlá kola, nazdobené mašiny a historické unikáty

Zejména mužské části budou přecházet oči! Unikátní sbírka třiceti motocyklů se „usídlila“ ve Velkém světě techniky. Můžete si stroje doslova osahat i vyzkoušet. A kromě historických strojů jsou součástí výstavy Grand Prix také tři současné moderní motocykly BMW.

PSALI JSME:
Made in Czechoslovakia: Úspěchy střídaly propadáky

„Nečekejte výstavu krásně seřazených veteránů za bariérou ze zdobného lanka. Lidé se mohou těšit, že si svět motorek osahají a zažijí. Zkusí si proudění vzduchu při 120kilometrové rychlosti, budou moci roztlačit motorku o váze 150 kilogramů nebo vykuchají motor a pak ho složí zase zpátky,“ uvádí hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Jak dodává, koncepce výstavy vychází z nejmodernějších expozičních trendů, které kladou důraz na interaktivitu a tím i na zábavu spojenou se vzděláváním.

K nejzajímavějším skvostům výstavy patří anglický veterán Douglas vyrobený před 100 lety, jediné dochované kusy na světě, jako jsou belgická La Mondiale a anglický Humber, nebo unikátní první motocykl firmy JAWA nazývaný Rumpál. Těšit se můžete nejen na historické silniční speciály, plochodrážní motocykly, cestovní unikáty, ale také na lidové motocykly z let 1920 až 1967.

Ženy a dívky se mohou vydovádět ve stylovém fotokoutku se stupni vítězů, kde se mohou navléct do historických i současných motorkářských outfitů. Anebo „osedlat“ u žen oblíbený skútr Liberty.

PSALI JSME:
Netradiční výstavy: Ocelová krása nebo rozverní animáci?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru