Vědci už vědí, co bobrům chutná. Vhodné stromy zabrání větším škodám

V celé naší zemi žijí tisíce bobrů, kteří způsobují nemalé škody v hospodářských porostech, jako je dub. Jelikož jde o chráněné zvíře, stát za okousané stromy jejich majitelům vyplácí odškodnění. Vědci teď zjistili, které dřeviny bobrům chutnají. Mohly by fungovat jako „nárazníkové pásmo“, aby se snížily škody právě v hospodářských porostech.
Bobr v Česku patří mezi chráněné živočichy, v přírodě jich u nás žije asi šest tisíc. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vědci Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně zjistili, že jedna plocha nárazníkového pásma dokáže ochránit téměř třikrát více dubových porostů a snížit tak i finanční ztráty. Nárazníková pásma přitom mohou lesníci zakládat například v blízkosti vody na plochách, kde byly v minulosti bobrem dřeviny zkonzumovány. Další variantou je vysazovat vhodné stromy po úmyslné těžbě preventivně.

Výhodou je, že i v hospodářských porostech chráněnému živočichovi chutnají více měkké dřeviny, jako jsou vrby. Ty mají oproti hospodářsky cennějším dubům a jasanům mnohem větší schopnost žravost bobra přežít.

„Hryzání vrb lesníkům většinou z hospodářského hlediska nijak nevadí. Problémem jsou právě škody na dubových porostech či jasanových kulturách,“ uvedl Ondřej Mikulka z Mendelovy univerzity. Měkké dřeviny také ovlivňují pohyb, respektive vzdálenost, kterou bobr navštěvuje od vody. Ta se díky těmto dřevinám snižuje a bobr se tak drží v úzkém pásu od vody.

PSALI JSME:
Hraboši škodí také v lese. Vědci zjistili, proč ohryzávají kůru i v létě

Okolo šesti tisíc bobrů

Bobr je na našem území více chráněný než třicet let. Od té doby se dokázal rozšířit na nemalou část povodí. Lesy podél vodních toků jsou bobrů plné, ti se proto stěhují blíže k městům a zemědělským oblastem. V celé České republice žije nyní kolem šesti tisíc bobrů, z toho asi třetina na jižní Moravě. Výzkumy vědců se proto soustředily převážně na Litovelské Pomoraví na střední Moravě a oblast Soutoku Moravy a Dyje na jižní Moravě.

Vědci se zaměřili také na působení bobra v zemědělské krajině, kam se tento živočich také rozšířil. Nabídka vhodné potravy je zde sice výrazně odlišná, bobři se tomu ale dokázali přizpůsobit. Zatímco v zimě konzumují dostupné dřeviny v břehovém pásmu, nejčastěji vrbu, trnku či javory, v letním období se živí dostupnou bylinnou potravou a nejvíce pak polními plodinami.

„Z polních plodin bobr nejvíce konzumuje kvetoucí řepku, obiloviny v mléčné zralosti a na podzim pak kukuřici nebo řepu. Škody na polních plodinách nejsou velké. Plocha pole, kterou bobří rodina zkonzumuje v rámci jednoho svého domovského okrsku, dosahuje v průměru 400 metrů, což je zhruba 1,2 tisíce korun výnosní ztráty,“ uvedl Mikulka.

PSALI JSME:
Kůrovec už sežral lesy za miliardy

V polní krajině zvířata také mění některé své běžné návyky. Bobři si například staví hráze ze stvolů kukuřice. Jejich zásobárny jsou pak tvořeny právě kukuřicí, anebo řepou.

Vyplácené odškodnění

Že bobřích škod přibývá, dokládají například zkušenosti z Vysočiny. Toto chráněné zvíře se zde zabydlelo už před lety a postupně se šíří do dalších regionů, kde způsobuje škody právě na dřevinách, polních plodinách a travních porostech.

Zatímco před deseti a více lety bylo vyplácené odškodnění od krajského úřadu výjimečné, v posledních letech se už hradí pravidelně. V roce 2019 šlo o 15 tisíc korun, v roce 2020 to bylo zhruba 10 tisíc, ale loni už částka vyskočila na více než 225 tisíc korun.

Bobří ohryzávání může být i nebezpečné pro lidi, jak ukazuje případ ze začátku tohoto roku z Berouna. Na tamním ostrově tam zvířata poničila několik vzrostlých topolů, takže při silnějším větru hrozil jejich pád. Městská policie část ostrova za tenisovými kurty obehnala páskou, aby tam lidé nechodili. Město tam pak nechalo navézt větve stromů, aby bobrům nabídlo jinou potravu.

PSALI JSME:
Česko má plán, jak na vlka. Nechránit, ale ani neomezovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB