Vedra, sucha a hurikány a jejich dopad na trh

Názor
Svět potenciálně čelí jednomu z nejsilnějších meteorologických jevů El Niño v historii. Dopady by byly rozsáhlé, globální a představovaly by další zátěž navrch k již existujícím vývojovým trendům v rámci změny klimatu.
Nepředvídatelný jev El Niño ovlivňuje i hurikánovou sezónu v Atlantiku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To by vedlo k dalšímu narušení dodávek zemědělských a energetických komodit, posílilo by to extrémní výkyvy počasí a již nyní se mu přičítá kromě jiného i omezení obchodu v Panamském průplavu a rušnější hurikánovou sezónu v Atlantiku, než se očekávalo.

El Niño by mělo podle předpovědí trvat až do příštího roku, s typickým zimním vrcholem v listopadu do ledna a s pravděpodobností ze dvou třetin přeroste v rekordně silný jev. Což je vzácné (viz graf níže, pozn. aut.) a za posledních 75 let byl zaznamenán pouze čtyřikrát. Naposledy se tak stalo v roce 2015, který byl nejteplejším rokem v historii a kdy došlo k rozsáhlým výkyvům počasí.

Za příčinu druhého nejhoršího sucha v historii Panamy je viněn právě jev El Niño. Proto se již omezil průjezd lodní dopravy 80 km dlouhým průplavem spojujícím Tichý a Atlantský oceán, který je klíčovou dopravní tepnou a šetří náklady pro 90 procent světového obchodu, jenž se odehrává na moři.

Omezení průplavu zpožďují náklad a zvyšují ceny za přepravu. Sazby za přepravu kontejnerů ze Šanghaje do New Yorku vzrostly oproti nedávnému červnovému minimu o 40 procent na 3 500 dolarů za 40 stop. V loňském roce proplulo průplavem 14 000 lodí, které přepravily 290 milionů tun nákladu a na mýtném zaplatily tři miliardy dolarů.

PSALI JSME:
Komodity a El Niño

Nepředvídatelný jev El Niño ovlivňuje i hurikánovou sezónu v Atlantiku. Každoroční hrozba pro americký trh s benzínem, LNG a pojištěním je v roce El Niño obvykle slabší, ale zatím tomu tak není.

Americké Centrum pro klimatické předpovědi právě zdvojnásobilo šanci na nadprůměrnou hurikánovou sezónu na 60 procent, přičemž se očekává výskyt dvou až pěti velkých hurikánů. Hurikánová sezóna trvá šest měsíců do 30. listopadu a nyní se dostává ke svému tradičnímu dvouměsíčnímu vrcholu.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pozitivní stránka hurikánové sezóny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.