To by vedlo k dalšímu narušení dodávek zemědělských a energetických komodit, posílilo by to extrémní výkyvy počasí a již nyní se mu přičítá kromě jiného i omezení obchodu v Panamském průplavu a rušnější hurikánovou sezónu v Atlantiku, než se očekávalo.
El Niño by mělo podle předpovědí trvat až do příštího roku, s typickým zimním vrcholem v listopadu do ledna a s pravděpodobností ze dvou třetin přeroste v rekordně silný jev. Což je vzácné (viz graf níže, pozn. aut.) a za posledních 75 let byl zaznamenán pouze čtyřikrát. Naposledy se tak stalo v roce 2015, který byl nejteplejším rokem v historii a kdy došlo k rozsáhlým výkyvům počasí.
Za příčinu druhého nejhoršího sucha v historii Panamy je viněn právě jev El Niño. Proto se již omezil průjezd lodní dopravy 80 km dlouhým průplavem spojujícím Tichý a Atlantský oceán, který je klíčovou dopravní tepnou a šetří náklady pro 90 procent světového obchodu, jenž se odehrává na moři.
Omezení průplavu zpožďují náklad a zvyšují ceny za přepravu. Sazby za přepravu kontejnerů ze Šanghaje do New Yorku vzrostly oproti nedávnému červnovému minimu o 40 procent na 3 500 dolarů za 40 stop. V loňském roce proplulo průplavem 14 000 lodí, které přepravily 290 milionů tun nákladu a na mýtném zaplatily tři miliardy dolarů.
Nepředvídatelný jev El Niño ovlivňuje i hurikánovou sezónu v Atlantiku. Každoroční hrozba pro americký trh s benzínem, LNG a pojištěním je v roce El Niño obvykle slabší, ale zatím tomu tak není.
Americké Centrum pro klimatické předpovědi právě zdvojnásobilo šanci na nadprůměrnou hurikánovou sezónu na 60 procent, přičemž se očekává výskyt dvou až pěti velkých hurikánů. Hurikánová sezóna trvá šest měsíců do 30. listopadu a nyní se dostává ke svému tradičnímu dvouměsíčnímu vrcholu.
Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com