Věk odchodu do důchodu se navyšuje i v jiných zemích EU

Názor
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka ve středu uvedl, že navýšení věku odchodu do důchodu je v ČR nevyhnutelné, a to nejpozději kolem roku 2030. Pokud se tak stane, nebude ČR v rámci EU žádnou výjimkou. Byť je pravda, že dle nyní platné legislativy jednotlivých zemí EU by měl být v roce 2033 průměrný věk odchodu do důchodu v Unii stále jen 65,5 roku.
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky je navýšení věku odchodu do důchodu v ČR nevyhnutelné. Foto: Stanmott - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115125010

Tento údaj plyne z aktuálně schválené legislativy jednotlivých zemí EU týkající se právě penzijní problematiky. Některé země EU ovšem rozhodly navázat věk odchodu do důchodu na vývoj délky života, takže v těchto zemích již v roce 2033 může být věk odchodu do důchodu vyšší než ten aktuálně daný nebo aktuálně plánovaný.

V současnosti je nejčastějším věkem odchodu do důchodu v EU věk 65 let. Řada zemí už ovšem rozhodla tuto hranici posunout, nejčastěji na 67 let. Tyto posuny věku odchodu do důchodu nastanou v příštích zhruba deseti letech, nejpozději do roku 2033.

Pokud by tedy ČR navýšila v období do začátku 30. let věk odchodu do důchodu na 67 let, rozhodně se nebude nijak vymykat. Naopak, půjde o celkem již běžnou věc.

PSALI JSME:
Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

S takovouto hranicí totiž nyní počítají i země, jako je Německo, Nizozemsko, Belgie, Španělsko, ale také třeba Bulharsko. Dánsko dokonce danou hranici plánuje posunout až na 68 let věku. Itálie, Řecko a právě zmíněné Dánsko už nyní uplatňují hranici odchodu do důchodu 67 let.

Posunutí věku odchodu do důchodu by ulevilo penzijnímu systému v ČR, byť je třeba jej chápat jako součást nutného reformního úsilí ve věci penzí, nikoli jako všespásné řešení, které postačí samo o sobě.

Ministr Jurečka také uvedl, že návrh důchodové reformy předloží vláda do konce příštího roku, což je tedy plně žádoucí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důchodci bez důchodu. Přibývá seniorů bez nároku na penzi

Zavřít reklamu ×
  1. Proč tedy aktuálně pořád přidávají na důchodech a hlavně i lidem, kteří si platili po revoluci minimální sociální a zdravotní pojištění jako podnikatelé (živnostníci). Do systému dali minimum a mají mít stejné důchody jako lidé normální zaměstnanci. Každý normální člověk je učen nezadlužovat se atd. ale naše vláda rozdává z něčeho co nemá. Jak je toto možné? Začněte vyplácejte jen co máte a nezadlužujte se. Pak se nebude se muset posouvat věk odchodu do důchodu. Celý systém plánované změny a nastavení spravedlivých důchodů od paní Nerudové a spol. je výsměchem pracujícím. Když spravedlivé důchody tak spravedlivé odvody.

  2. Celá EU je nemorální a parazituje na práci obyčejných lidí co pracují rukama! Pokud by někdo z politiků zkusil práci rukama tak je odchod do důchodu v 50 letech……

  3. lidé v 50 letech nikdo nechce zaměstnat a rádi je z práce propouštěji,…….kdo je zaměstná……

  4. Tak když jinde budou skákat z okna tak u nás to zavedeme také. A možná jen ty starší ročníky aby jim nemuseli posílat důchod.

  5. naprostý souhlas . V eu se pos.. a my hned také. Kolik toho odpracují Němci a jiní? Nikde ne 8.5 hodiny tedy pardon- 8 také dobrá opičárna…

  6. Dovolil bych si jen poznamenat, že už šedesátiletý člověk není žádný jura a jeho výkonnost, hlavně fyzická, je poměrně nízká. Tak jen pokračujte se zvyšováním důchodového věku! Dvacetiletý politolog a sedmdesátiletý skladník bude jistě ta správná kombinace zaměstnanců…

  7. Vážený obtloustlý pane. Prosím o vy světlení. Jak může někdo s obyčejnou zemědělskou školou rozumět sociální politice a práci. Pokud je mi známo , na tento obor, obzvlášť ve vysoké politice musí být patřičné vzdělání. myslím, že zemědělská škola tomu nestačí. Takže pane ministře bez vzdělání, vraťe se na kombajn a ty nesmysly , týkající se soc. plitiky natož důchodů vykládejte někde na poli, kam patříte.!!!

  8. Další absolutní člověk mimo realitu. Státy severské se dožívají vyššího věku odchod do důchodu mají taky vyšší, ale myslím že není nad 65let maximálně 67let. Ovšem jejich dožití je nad rámec našeho dožití a to poměrně dost. problém je opravdu jinde. Lidi makají, ale není čas na obnovu těla. Ti kteří pindají, že se měli lépe učit, to tím není. Z vlastní zkušenosti vím, že i vysokoškoláci byli v praxi nepoužitelní, ale byli to děti pohlavárů neboli nových podnikatelů. A pak kdyby všichni byli vzdělaní, kdo by nám napekl pečivo a jiné pro život nezbytné věci. Jen opravdu je třeba tvrdě udělat to rozhodnutí, které ještě za dob Špidl v EK pro sociální politiku před schválili. Jenže to by naše duté hlavy ve vedení státu nesměli myslet jen a jen na svoje zvyšování svých nehorázných platů za žádnou zodpovědnost ve vedení.

  9. Peněz je v rozpočtu víc než dost! Taky máme jedny z nejvyšších daní v celé Evropě. Chce to zeštíhlit stání aparát a do důchodu může chodit v 60 letech. Zruště senát,počet poslanců snížit na 50 kusů,snížit počet policistů(v tomhle jsme taky unikát),přestat platit výsluhy,omezit výdaje na nepřizpůsobivé….Je hodně možností kde začít šetřit!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.