
V meziročním vyjádření německý HDP v závěrečném čtvrtletí klesl o 3,9 procenta, což znamená zmírnění po meziročním poklesu o čtyři procenta, jenž byl vykázán v loňském třetím čtvrtletí. Německá ekonomika tak v závěru loňského roku vykázala mírný mezičtvrtletní růst a stávající vlna pandemie tak zatím alespoň v řeči statistických čísel nepředstavuje bezprostřední riziko recese.
Německý HDP vykázal v loňském závěrečném čtvrtletí mezikvartální růst 0,1 procenta poté, co oživení ekonomiky ve třetím čtvrtletí přineslo bezprecedentní mezikvartální růst HDP o 8,5 procenta. Předběžný údaj o výkonu ekonomiky za celý rok 2020, zveřejněný v první polovině ledna, naznačoval, že HDP v závěrečném čtvrtletí mezikvartálně stagnoval, nově zveřejněná čísla tak představují pozitivní překvapení.
Německo není jedinou ekonomikou eurozóny, jež aktuálně hlásí lepší, než očekávaná čísla o HDP za loňské závěrečné čtvrtletí. Např. Francie oznámila mezičtvrtletní pokles HDP o 1,3 procenta, když finanční trh čekal propad o čtyři procenta. Španělská ekonomika pak za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí mezikvartální růst HDP o 0,4 procenta, když odhady na trhu čekaly pokles o 1,5 %.
Zmíněné evropské ekonomiky tak v rámci stávající vlny pandemie zatím vykazují až překvapivou odolnost vzhledem k tomu, jak související omezení dopadají zejména na služby a maloobchod. Zejména výkon německé ekonomiky je pak dobrou zprávou pro středoevropský region včetně české ekonomiky, neboť Německo představuje hlavního hospodářského partnera nejen, co se vzájemné obchodní výměny týče.
Otázkou ale zůstává, jak si evropské ekonomiky povedou v prvním čtvrtletí letošního roku, neboť situace na poli pandemie vede k prodlužování, anebo dokonce k prohlubování omezení v ekonomice i v civilním životě.
Zprávy z Německa z uplynulých dní naznačují, že pandemie velmi negativně dopadá na sentiment německých spotřebitelů a zhoršuje se také nálada mezi tamními podnikateli: Prakticky ve všech odvětvích ekonomiky, především ale v maloobchodu.
Jestliže tedy závěr roku 2020 přinesl lepší zprávy o HDP, než se čekalo, což vedlo i lepším celoročním výsledkům za rok 2020, tak pandemie vede k přepisování výhledu HDP pro letošní rok směrem ke slabšímu růstu, než jaký byl původně očekáván.
Německá ekonomika vykázala loni pokles HDP o pět procent, po očištění o kalendářní vlivy propad činil 5,3 %. Za zmínku ale stojí, že celoroční pokles hrubého domácího produktu byl loni mírnější,než v roce 2009, kdy svět čelil velké finanční krizi a německá ekonomika se tehdy propadla celkově o 5,7 procenta, respektive o 5,6 % po kalendářním očištění.
Dostupné údaje o HDP za rok 2020 vykazují výrazný celoroční pokles exportů, spotřeby domácností a investičních výdajů, negativní vliv měla také vývoj zásob. Růst naopak zrychlil v případě spotřeby vlády s tím, jak se vláda snažila ostatní sektory v ekonomice podpořit a omezit tak negativní dopady pandemie.
V rámci investičních výdajů je pak reportován prudký pokles výdajů na kapitálové statky, celoroční růst si naopak zachovaly investice ve stavebnictví. V dlouhodobém kontextu vykázala německá ekonomika v roce 2020 první pokles HDP po desetileté šňůře růstu.
Předchozí pokles HDP byl spojen právě s rokem 2009 a s velkou finanční krizí – a v roce 2009 byl propad německé ekonomiky ještě dramatičtější, než tomu bylo loni. V roce 2019 činil růst německého HDP 0,6 procenta.
Do roku 2021 německá ekonomika vstoupila s opětovným přitvrzováním omezení v souvislosti s koronavirem. Pro letošní rok sice i nadále zůstává v platnosti scénář obnovení celoročního růstu HDP, nedávno zveřejněná prognóza Mezinárodního měnového fondu (MMF) počítá s růstem německého HDP na úrovni 3,5 procenta, nicméně předchozí prognóza fondu z loňského října počítala pro rok 2021 s růstem německé ekonomiky na úrovni 4,2 %.
Německá vláda minulý týden snížila výhled růstu HDP na tři procenta, když její předchozí prognóza pro letošní počítala s růstem 4,4 procenta.
Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)