
Téměř čtyři měsíce poté, co vstoupila v platnost represe na dovoz čínských elektroaut, když si deset států unie prosadilo zvýšení cel, se však žádné jednání nekoná. Číňané pociťují jako nespravedlnost, že například za Teslu vyrobenou v Číně se platí clo 17,8 procenta, naproti tomu třeba v případě produktů čistě čínské automobilky SAIC celková cla dosahují 45,3 procenta z ceny automobilu.
Evropská komise totiž na základě antisubvenčního vyšetřování došla k závěru, že čínské automobilky těžily z preferenčních grantů a financování z vládních zdrojů za nižší než tržní ceny nejen na samotný vývoj a výrobu aut, ale i automobilových baterií a surovin k jejich výrobě.
Na stránkách Evropské komise se lze dočíst, že „čínské nekalé obchodní praktiky ohrožují hlavní průmyslová odvětví EU (automobilový průmysl, pozn. aut.)“. Čína byla varována, že nekalé obchodní praktiky povedou k ještě vyšší míře přijímání ochranných opatření (antidumpingových a vyrovnávacích cel).
Čína na to odpověděla zatím mírně. Uvalila prozatímní cla ve výši cla 30,6 až 39 procent na dovoz brandy z Evropské unie. EU si na prozatímní opatření Číny uložená na brandy okamžitě stěžovala Světové obchodní organizaci. „Čína neprokázala, že hrozí újma jejímu výrobnímu odvětví brandy,“ hájí se Evropská komise. Čína ale oponuje, že v EU dochází k dumpingu.
Evropské lihovary podle předběžného zjištění čínského ministerstva obchodu neprodávají brandy na čínském trhu s marží v rozmezí 30,6 až 39 procent jakou mají doma, což podle něj poškozovalo domácí průmysl. Téměř veškerý dovoz brandy z EU do Číny v hodnotě asi miliardy eur tvoří francouzské koňaky. No co s tím, když Francie hlasovala pro cla na čínská elektroauta.
Navíc Čína zahájila vlastní antisubvenční vyšetřování Evropské unie ohledně dovozu mléčných výrobků a vepřového masa. Podle čerstvého výroku mluvčího ministerstva průmyslu Che Ja-tunga čínské antidumpingové vyšetřování evropských vepřových výrobků a obchodu s mléčnými výrobky zatím pokračuje.
„Povedeme vyšetřování otevřeným způsobem v souladu s pravidly Světové obchodní organizace,“ konstatoval. Budou-li Číňané vyšetřovat stejně detailně jako Evropská komise, jistě jim neuniknou masivní zemědělské dotace.
Na období let 2021 až 2027 mají příjemci podpory v rámci společné zemědělské politiky k dispozici 378,5 miliardy eur, z čehož přímé platby a opatření na zemědělských trzích mají činit 290,5 miliardy eur. Že by se tam něco nenašlo?
Přesto se čínské ministerstvo obchodu rozhodlo své antidumpingové šetření u prozatímních cel na Martell, Rémy Martin, Hennessy a spol. z EU prodloužit o tři měsíce do 5. dubna. Na webových stránkách Evropské komise ani Evropského parlamentu se přesto neobjevilo nic, co by se týkalo ochoty jednat o clech s Čínou. Hrozba americké odvety je příliš blízko.